Sağlık 17 Eylül 2021 - 03:42:15

Kaval Kemiği Neden Ağrır? Ne İyi Gelir? Ne Zaman Geçer?

Kaval Kemiği Neden Ağrır? Ne İyi Gelir? Ne Zaman Geçer?

Vücudun içerisinde yer alan en önemli kemiklerden birisi olan kaval kemiğinde belirli dönemlerde ağrılar ortaya çıkarken bunun çok farklı sebepleri bulunmaktadır.

Kaval Kemiği Nerededir? Özellikleri Nelerdir?

Bacaklarımız, sürekli olarak bizleri ayakta tutan, yürüme ve koşma yetileri kazandıran organlarımızdır. Bu görevleri gerçekleştirirken de mevcut kemik yapıları ile birlikte bunu sağlayabilirler. Bacaklarda yer alan kemikler arasında en önemli kemik olarak kaval kemiği gösterilebilmektedir. Vücudun ikinci en uzun kemiği olan kaval kemiği, çok sağlam ve kalın bir sahiptir. Üç kenarlı ve üç yüzlü bir yapısı bulunurken diz ile bileği birbirine bağlama görevini üstlenmiştir. Bu görevi sebebiyle sporcular için de en önemli kemiklerden birisi olarak gösterilir.

Kaval Kemiği Neden Ağrır?

Kaval kemiğinde birçok farklı sebepten dolayı ağrılar oluşabiliyor olsa da en önemli sebebi yapılan yoğun egzersizlerdir. Kişilerin, kapasitelerinin çok üzerinde egzersizler uygulaması sebebiyle kaval kemiğinde ağrılar başlayabilmektedir. Bunun yanında romatizma sorunu olan kişilerde dizdeki ağrılar kaval kemiğine kadar devam etmektedir. Ayrıca fazla kilolu olan kişilerde ağrıların görülmesi de son derece olağandır. Yapısı sebebiyle dik bir pozisyonda duran kaval kemiği vücudun tüm ağırlığını taşıyan elemanlardan birisidir. Buna ek olarak kemikte oluşan kırıklar da yüksek düzeyde bir acı ve ağrıya sebep olmaktadır. Son olarak akciğer, meme ya da prostat kanserleri kaval kemiğine doğru yayılabilen kanser türleridir ve bu sebeple de ağrıya sebep olabilirler.

Kaval Kemiği Ağrısına Ne İyi Gelir? Ne Zaman Geçer?

Kaval kemiğinde oluşan ağrıların sebebine göre ağrının geçme süresi de farklılık gösterebilecektir. Ancak genel olarak yapılan uygulamalar sonrasında sorunlar kısa sürede ortadan kaldırılmaktadır. Genel olarak kaval kemiğine sıcak ve soğuk uygulamalar ağrıların ortadan kaybolmasını sağlayabilir. Yaşanan ağrılar sonrasında bölgeye soğuk uygulamasının yapılması ile birlikte bölgeye kan akışı hızlanacaktır. Bu sebeple de şişkinliklerin olma durumu da ortadan kalkar. Buna karşın sıcak uygulamalar da yapılabilmektedir. Bu uygulamalarda da bacak komple rahatlama içerisinde olacak ve 15-20 dakika içerisinde ağrılardan kurtulmak mümkün olacaktır.

Kaval Kemiği Ağrısına Bitkisel Çözümler Nelerdir?

Kaval kemiğinde yaşanan ağrıların ortadan kaldırılmasında kişiler bitkisel çözümler de uygulayabilirler. Kırmızı toz biberin, bu tarz ağrılarda son derece üst düzeyde iyileştirici bir etkisi yer alır. 1 yemek kaşığı kadar toz biberi, aynı miktardaki zeytinyağı ile karıştıran kişiler sonrasında bunu kaval kemiklerine masaj yaparak sürmek durumundadır. Bunun yanında zerdeçal ve zencefil de kaval kemiği ağrılarının geçmesinde önemli ürünler olarak gösterilir. Bu iki ürünü kullanırken de kırmızı toz biberde uygulanan yöntemlerin aynısı uygulanacaktır. Kaval kemiğinde ortaya çıkan ağrılar son derece şiddetli olabilirken kısa süre içerisinde müdahale edilmezse insanların normal hayatlarına devam etmeleri çok da mümkün olmayacaktır.

  • kaval kemiği
  • kaval kemiği neden ağrır
  • kaval kemiği ağrısı
Yorumlar
Seçil Domaç Kaval kemiğinde ödem olunca ağrı oluyor diye biliyorum. Bu ağrı kalıcı olur mu olmaz mı bilmiyorum ama geçmesi için neler yapmam gerekiyor onları araştırıyorum. Ameliyatı için henüz doktor gerek yok dedi. Egzersize işe yarar mı? cevapla
yorum yaz
Güneş Alerjisi Nasıl Olur? Güneş Alerjisi Kaşıntısına Ne İyi Gelir?