Yaşam

Pire Nedir? Neyi Sevmez? Neye Gelmez?

16 Eylül 2020 - 23:51:24
Pire nedir? Neyi sevmez? Neye gelmez?

İnsan ve hayvanların kanı ile beslenen asalak ve küçük hayvan türlerinden birisi olarak pireler gösterilebilmektedir.

Pire Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Parazitler, insanların hayatında çok zorlu şartları ortaya çıkarabilen küçük canlılardır. Parazit canlılar, farklı bir canlıya yapışarak onunla beraber yaşamaya başlarlar. Ancak bu yaşam çeşidinde bir taraf fayda görürken diğer taraf tamamen zarar görecektir. Bu ilişki parazit bir beraber yaşam olarak isimlendirilirken pire de bu tarz canlılardan birisidir. Kanatsız yapıları olan pireler, hayvan ya da insanlara bulaşarak bu canlıların kanı ile beslenmektedirler. Çok iyi zıplayabilen bu hayvanlar, rahatlıkla vücutta tırmanabilmektedirler. Genel olarak 2-4 mm. boylarında olduğundan fark edilmesi zor olabilir. Ancak genelde görülerek direkt müdahale edilmektedir.

Pire Nasıl Beslenir? Nasıl Ürer?

Pireler, sürekli olarak kendilerini besleyebilecekleri bir beden arayışında olmaktadırlar. Bu sebeple de çok bulaşıcı bir parazit olarak gösterilmektedirler. Bu özellikleri sebebiyle sokaklarda yaşayan hayvanlara rahatlıkla bulaşmaktadırlar. Sokak hayvanların bulaşmasının ardından bu hayvanlar ile zaman geçiren insanlara da rahatlıkla geçebilirler. İnsandan insana geçme özelliği de bulunduğundan genel olarak pire sorunu yaşayan kişilerin kimseyle görüştürülmemesine çalışılır. Bazı durumlarda hayvanların ya da pire bulaşan insanların kullandıkları malzemelere de pireler yumurtalarını bırakırken bu malzemelerin kullanılması ile birlikte de pireler insanlara bulaşabilmektedir. Bu sorunu yaşayan kişilerin bir yandan sebebini belirleyerek ortadan kaldırması, bir yandan da pirelerden kurtulmak için adımlar atması gerekmektedir.

Pire Neyi Sevmez? Neye Gelmez?

Pirenin en sevmediği doğal ürünlerin başında limon gelmektedir. Evlerde de rahatlıkla bulunabilen limonun pirelere karşı son derece şiddetli etkileri yer almaktadır. Pirelere müdahale ederek evlerine gelmesini engellemek isteyen kişilerin pirelerin giriş kısımlarına limon suyu sıkması sorunu büyük oranda çözebilmektedir. Bunun için birkaç limonun suyunu çıkararak bir sprey şişesine koyan kişiler, sonrasında pirelerin giriş yoluna bunu sıkarak pireleri evden uzak tutarlar. Buna ek olarak Muz kabukları ve karbonat da pirelerin nefret ettiği ürünler arasında yer almaktadır. Bu ürünler de pirelerden uzaklaşmak adına kullanılabilir.

Pire Hastalık Yapar mı?

Pireler, direkt olarak insanların kanlarıyla iletişim içerisinde olduklarından hastalıkları geçirme etkisi yer almaktadır. Pireler birçok hastalık için taşıyıcı rol üstlenirken insanların vücuduna ulaşmasının ardından bu hastalıkları ortaya çıkaracaktır. İlk olarak bağırsakları etkileyerek insana vücudunu hasta etmeye başlar. Bağırsak kurdu ya da tenya gibi organizmaların oluşmasını ve bu sebeple de ciddi sindirim sorunların ortaya çıkmasını tetikleyecektir. Enfeksiyon hastalıkları ve veba da pireler ile birlikte insanlara bulaşan hastalıklar arasında yer almaktadır. Bu hastalıklardan korunmak adına aşıları tamamlanmış kişiler çok sorun yalamasalar dahi istenen bir durum olmayacaktır. Pireler, sosyal açıdan insanları çok zorlayan canlılar olurken en kısa sürede müdahale edilmesi ve vücudun pirelerden tamamen uzaklaştırılması gerekmektedir.

Yorumlar
Didem Çınar Pire ısırığının kısa sürede geçmesi için nasıl bir yöntem uygulamak gerekiyor? Evde nereden geldiğini bilmediğim pireler dolanıyor. Vücudumu yediğinde anladım. İlaçlama yaptırmayı düşünüyorum. Isırığını geçirmek için yöntemler arıyorum. cevapla
yorum yaz