Sağlık 17 Şubat 2021 - 23:14:13

Kedi Otu Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Hazırlanır?

Kedi Otu Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Hazırlanır?

Bitkisel tedavi yöntemleri arasında kullanılan kedi otu bitkisi insan vücuduna oldukça fazla etkisi bulunmaktadır. Her bitkide olduğu gibi bu bitkinin de kökleri çay olarak demlenerek tüketilir ve sağlıklı bir içecek olarak içilebilir.

Kedi Otu Çayı Nedir?

Bitkinin kök kısımları taze ya da kuru olarak çay şeklinde hazırlanarak tüketilebilmektedir. Bu bitki özellikle Avrupa' da uyku problemi olan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Beyin fonksiyonları üzerinde etkisi olan kedi otu çayı sakinleştirici etkisi ile daha kaliteli uyku uyunmasına yardımcı olmaktadır.

Kedi Otunun Çayının Faydaları Nelerdir?

  • Kedi otu çayı sakinleştirici ilaçlar yerine daha doğal sakinleştiricilerden biridir. İlaçların aksine ertesi gün herhangi bitkinlik, yorgunluk ya da sersemlik hissi yapmamaktadır. Uyku sorunu olan ve kaliteli uyku uyuyamayan kişiler için en ideal bitki çaylarından biri olarak bilinmektedir.
  • Sinir sisteminin rahatlaması için de tercih edilen kedi otu çayı özellikle depresyon döneminde kişinin huzursuzluğunu da ortadan kaldırmaktadır. Sağlıklı bireylerde daha çok gün sonunda tercih edilerek rahat bir uyku uymayı sağlar. Diğer sinirsel hastalığı olan kişilerde rahatlatıcı etkisinden dolayı kişinin sakinleşmesine yardımcı olur.
  • Adet dönemindeki kadınlarda meydana gelen huzursuzluk hissinin de ortadan kaldırılması için tercih edilebilmektedir. Kişinin kaslarının rahatlaması ile daha rahat adet dönemi geçirdiği görülmektedir.

Kedi Otu Çayının Yan Etkileri ve Zararları Nelerdir?

  • Bitki çayları günlük tüketilen sıvılar arasında yer aldığından düzenli kullanılması tercih edilmelidir. Fakat çok fazla tüketimi de faydadan çok zarara sebep olabilir. Kedi otu çayının fazla tüketilmesi uyku hissinin sürekli hale gelmesine sebep olabilir. Bu yüzden günlük tüketilmesi gerekenden fazla tüketilmemesi tavsiye edilir.
  • Emziren ya da hamile bayanların bu çayı içmemesi önerilir. Kasları çok fazla rahatlattığından düşük olma riski çok fazladır. Emziren annelerde ise bebeğin anne sütünden alacağı etkisi bebeğin sürekli olarak uyku halinde olmasına sebep olabilir.
  • Kedi otu çayı sürekli kullanılmamalıdır. İlk 4- 6 hafta sonrasında mutlaka ara verilmesi gerekilen bitkilerden biridir. Kişinin bu çayn etkilerine vücudunun alışması daha fazla tüketmesine sebep olabilir. Bu yüzden ara verilerek kullanılması en doğru sonucun alınmasına yardımcı olur.
Kedi Otu Çayı Nasıl Demlenir? Nasıl Hazırlanır?

Kedi otu bitkisinden çay demlemek için kaynayan suya birkaç tutam bitkiden atılarak demlenir ve su ılındıktan sonra tüketilebilir. Kedi otu bitkisinin kökleri de demlenerek çay halinde tüketilebilmektedir. Köklerin demlenmesi biraz zaman aldığından 10 dakika gibi bir süre kaynayan suda bekletilerek içilmesi önerilir. Bitki çayının tatlandırılması için bir tatlı kaşığı bal ilave edilerek tüketilebilir. Bunun yanı sıra kedi otu çayı soğuk ya da sıcak su ile de demlenebilmektedir. Yaz aylarında soğuk içecek olarak tercih edilerek konuklara ikram edilebilmektedir. Ayrıca uyku sorunu için kullanacak olan kişiler yatmadan 1 saat önce çayı tüketerek uykuya dalabilir.

  • kedi otu çayı
  • kedi otu çayı nedir
  • kedi otu çayının faydaları
Yorumlar
Emel Karakaş Kedi otu çayının tadı nasıl? Kullananlar var mı? Ne işe yarar? Ben denemek istiyorum ama tadını ve hazırlanma şeklini merak ediyorum. Doğal sakinleştirici özelliklerinin olduğunu duymuştum. Bu konuda kesin etkiler görür müyüm? cevapla
Saniye Köse Kedi otu çayını uykusuzluk için kullananlar memnun kalıyorlar mı öğrenmek istiyorum. Bana tavsiye ettiler ama ne kadar etkili olur bilmiyorum. Emziren bir anneyim. Bebeklere yan etkisi oluyor mu bilmek isterim. cevapla
yorum yaz
Akciğer Temizleyen Kür Nedir? Akciğerleri Sigaradan Temizleme Yöntemi