Kilo almadan sigara nasıl bırakılır? Bırakmanın yolları nedir?
Sağlık

Kilo Almadan Sigara Nasıl Bırakılır? Bırakmanın Yolları Nedir?

17 Şubat 2018 - 22:24:05

Sağlıklı yaşam koşulları edinmek isteyen bireylerin öncelikle kötü alışkanlıklarından kurtulması gerekmektedir. Özellikle sigara ve alkol tüketimi çok fazla olan kişilerin sağlık açısından bu alışkanlıklarını tamamen bırakması en doğru kararlardan biri olacaktır.

Sigaranın zararları nelerdir?

  • Sigara genellikle çoğu kişinin tercih ettiği tütün ürünleri arasında yer almaktadır. Fakat bu alışkanlık insan sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Sağlıklı bir yaşam sürebilmek adına bu alışkanlık bir an önce bırakılması gerekir.
  • Sigara ilerleyen yaşlarda ciddi hastalıkların meydana gelmesine sebep olur. Akciğer, karaciğer, bağırsak, kalp, damar ve beyin sağlığı açısından oldukça olumsuz sonuçların meydana gelmesine sebep olur. Özellikle kalp ve damar sağlığının erken yaşlarda bozulmasına sebep olarak farklı hastalıkların da meydana çıkmasına neden olur.
  • Sigaranın insan sağlığına olan zararları oldukça fazladır. Kişinin yaşamı boyunca sigara kullanımına devam etmesi solunum hastalıklarına ve diğer hastalıklara zemin hazırlar. Çoğu hastanın sigaradan dolayı hayatını kaybettiği görülmektedir. Bu durumda kötü alışkanlık olarak bilinen bu tütün ürünleri en kısa sürede bırakılması gerekir.

Kilo almadan sigarayı bırakma yolları

  • Sigarayı bırakan kişilerin bir süre sonra kilo aldığı görülmektedir. Çünkü sigaranın kötü etkileri vücuttan atılmaya başlandığında vücut daha çok besine ihtiyaç duymaktadır. Ayrıca besinlerin tadı daha lezzetli olduğundan sürekli yeme ihtiyacı duyulmaktadır. Bunun yanı sıra sigara iştah kesen bir içecek olduğundan kişinin sigarayı bıraktığı dönemde acıkma hissi daha fazla olabilmektedir.
  • Kilo almadan sigarayı bırakmak için öncelikle beslenme alışkanlıklarının da değiştirilmesi gerekmektedir. Daha faydalı ve doyurucu gıdalar tercih etmek uzun süre acıkmanın önüne geçecektir. Sigara bırakma yollarından tercih edilen yöntemlerde mutlaka düzenli beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Bu sayede vücut hem sigaranın kötü etkilerinden en az zararla hem de sağlıklı beslenerek daha düzenli bir yaşama geçiş sağlar.
  • Sağlıklı beslenme genellikle sebzeler ve et ürünleri ile olmaktadır. Çok fazla karbonhidrat içerikli gıdaların tüketilmesi kilo almaya sebep olacağından bunların yerine kas ve kemik dokusuna yararlı olan gıdaların tüketilmesi gerekir.
  • Ana öğün ve ara öğün olmak üzere 6 öğün gün içerisinde tüketilmelidir. Ara öğünlerde özellikle sağlıklı kuruyemişler tercih edilerek sigara alışkanlığı önlenebilmektedir. Kilo almadan sigara bırakma yöntemleri arasında kuruyemişlerden faydalanmak daha doğru bir seçim yapılmasına yardımcı olacaktır.

Sigarayı bıraktıktan sonra vücudu temizlemek

Bol miktarda sıvı tüketimi olması vücudun yenilenmesi için kolaylık sağlayacaktır. Kanın yenilenmesi sigaranın zararlarından kurtulmak için en iyi yöntem olarak bilinir. Kan alıp verilerek de kilo alınmadan sigara bırakılabilmektedir. Sigara bırakmak isteyen kişiler için ilk 48 saat oldukça önemlidir. Kötü alışkanlıklardan dolayı kişinin ruhsal olarak da bu döneme hazır olması gerekmektedir. Kişiyi çok fazla yormayacak sporlarda yapması sigaradan uzak durması için alternatif olacaktır. Böylece kısa sürede hem sigara bırakılabilir hem de kilo alınmayabilir.

  • kilo almadan sigara bırakmak
  • sigara bırakmak
Yorumlar
Leyla Çakır17 Şubat 2018 - 22:34:05Sigarayı bırakmak istiyorum ama kilo alırım diye de korkuyorum. Kilo almamak için ne yapmam gerekiyor? Kilo almadan sigarayı bırakmanın yolları nelerdir? Aşırı bir iştah açılması olur mu? Formumu koruyarak nasıl verebilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick:Yorum: