Sağlık 10 Şubat 2021 - 18:40:02

Kemik İliği Kanseri Belirtileri Nelerdir? Yaşam Süresi, Evreleri ve Beslenme

Kemik İliği Kanseri Belirtileri Nelerdir? Yaşam Süresi, Evreleri ve Beslenme

Kemiklerin iç kısmında yer alan süngerimsi bir yapıya sahip olan kemik iliğinin kan hücresini meydana getiren kök hücrelerinde oluşan kemik iliği kanseri, buradaki hücrelerin anormal şekilde büyümesi sonrasında ortaya çıkmaktadır.

Kemik İliği Kanseri Nedir?

Lösemi ve lenfoma gibi kanser türlerinin oluşmasına sebep olan kemik iliği kanseri daha çok multipl miyelom olarak karşımıza çıkan bir hastalıktır. Büyük kemiklerin ortasında bulunan kemik iliği, kan hücrelerinin üretilmesi ve dolaşım sistemine bırakılması gibi görevlere sahip olan bir yapıdır. Bu kanser türünde kemik iliğinde kök hücrelerde kontrolsüz ve anormal bir çoğalma söz konusudur. Kök hücreler normalde vücuda oksijen dağıtılmasını sağlayan alyuvarlara, enfeksiyon ile savaşan akyuvarlara ve kanın pıhtılaşmasında rol alan plateletlere dönüşür ve kanın içerisinde yer alan hücrelere ulaşır.

Kemik İliği Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Kişiden kişiye değişkenlik gösteren kemik iliği kanserinin belirtilerini şu şekilde nitelendirmek mümkündür:

 • Kemikler hassaslık ve ağrı söz konusu olur. Bu durumda en çok kaburga, kalça ve sırt kemikleri etkilenmektedir. Sıklıkla görülen ağrılar hareket etmeye bağlı olarak artış göstermektedir.
 • Kemikler oldukça kolay bir şekilde kırılabilmektedir. En çok görülen tür olan multipl miyelom, kemiklerin zayıflamasına neden olur. Kol, bacak ve omurgadaki kemikler bu durumdan etkilenmektedir.
 • Omurgada meydana gelen kırıklar nedeniyle omurlarda çökme, ağrı ve sıkışmalar meydana gelir. Bunun sonrasında ise bacaklara uyuşma, hareket kaybı, bağırsak ve mesane kontrolünün yitirilmesi söz konusu olur. Bu durum oldukça ciddidir.
 • Vücutta kırmızı kan hücresi üretimini etkileyen bu rahatsızlık, kansızlık oluşmasına neden olabilir. Kansızlığa yorgunluk, nefes darlığı ve halsizlik eşlik edebilir.
 • Bağışıklık sisteminin olumsuz yönde etkilenmesine neden olan kemik iliği kanseri, tekrarlayan hastalıklara neden olmaktadır.

Böbrek sorunları, olağan dışı kanamalar, kanın akışkanlığında azalma, kilo kaybı ve kandaki kalsiyum düzeyinde artış gibi birçok etken bu durumun belirtileri arasında yer almaktadır. Kemik iliği kanseri belirtileri fark edildiği anda uzman hekime başvurulmalıdır.

Kemik İliği Kanseri Evreleri Nelerdir?

Uygun bir tedavi yöntemi belirlemek için kemik iliği kanserinin evrelerini ve kanserli hücrelerin büyüme hızını öğrenmek gerekmektedir. Bu hastalığın evresini anlamak için kan hücresi sayısı, idrar ve kanda yer alan protein miktarı, kandaki kalsiyum seviyesi ve beraberinde birtakım tanı ve testlerin belirlenmesi gerekmektedir. Bu hastalığın evreleri; evre 0, evre 1, evre 2 ve evre 3 olmak üzere dört kısma ayrılmaktadır. 3. evre son evre olup hastalığın tamamen yayıldığı anlamına gelmektedir.

Kemik İliği Kanseri Yaşma Süresi Nedir?

Bilimsel ve tedavilerdeki gelişmelere bağlı olarak bu hastalığa sahip olan kişilerin yaşama süresinde artış olmuştur. Yüksek riskli hastalarda hayatta kalma süresi 2-3 yıl iken, risk derecesi standart olan kişilerde 8-10 yıl arasında değişmektedir. Bu hastalık ortalama olarak 50 yaş ve üzerinde 70 yaş civarında meydana gelmektedir. Hastaların kemiklerinde meydana gelen deformasyon felç gibi durumlara sebep olabilmektedir. Bu tarz bir durumun oluşmaması için hastalığın hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastaların doktordan habersiz olarak ağrı kesici gibi ilaçlar kullanmaması gerekir. Gribal enfeksiyonu olan ya da bulaşıcı hastalığı olan kişilerle temasta bulunmaması gerekir. Bu rahatsızlıkta genel olarak steroid ilaçlar kullanılır. Bu kan şekerinin yükselmesine neden olur. Bundan dolayı tuz ve şeker kısıtlaması sağlanmalıdır. Belirtilen durumlara uyum sağlamak hastalığın iyileşmesine katkı sağlar.

Kemik İliği Kanserinde Beslenme

Bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin tek tip değil her gruptan besini tercih ederek beslenmesi gerekmektedir. Yeterli ve dengeli beslenme burada önemlidir. Kaliteli protein içeren yumurta, tavuk, balık, nohut, kurufasulye, mercimek gibi besinler tüketilmelidir. Et tüketiminde az yağlı olmasına dikkat edilmelidir. Yağı azaltılmış süt, yoğurt ve peynirler tercih edilmelidir. Temel enerji kaynağı olarak nitelendirilen tahıl, ekmek, pirinç, bulgu ve makarna belirli miktarlarda tüketilmelidir. A ve C vitamini açısından zengin sebzeler ve meyveler yenmelidir. Sağlıklı sıvı yağlar da kemik iliği kanserinde beslenme detayları arasında yer almaktadır.

 • kemik iliği kanseri
 • kemik iliği kanseri nedir
 • kemik iliği kanseri belirtileri
 • multipl miyelom
 • kemik iliği kanseri evreleri
 • kemik iliği kanseri yaşama süresi
 • kemik iliği kanserinde beslenme
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Mıs-C Sendromu Nedir, Ne Demek? Tedavisi Var mı? Belirtileri Nelerdir?