Kiraz sapı çayı ne işe yarar? İçenler, faydaları ve zararları
Sağlık

Kiraz Sapı Çayı Ne İşe Yarar? İçenler, Faydaları ve Zararları

26 Şubat 2018 - 16:40:07

Kiraz sapının kurutulduktan sonra kaynatılmasıyla elde edilen bitkisel ve doğal içeceğe kiraz sapı çayı denmektedir.

aronya çayı

Kiraz Sapı Çayı Ne İşe Yarar?

Her anlamda bitkisel bir şifa deposu olan çayın son zamanlarda zayıflamak için çokça tercih edildiği bilinen bir durumdur. Çok ciddi bir zararı olmayan bu sapların kullanımı düşünüldüğü kadar zor değildir. Zayıflamak için kullanılan çayın kesinlikle düzenli kullanılması gerekmektedir. Mısır püskülü ile kirazın sapları karıştırılarak çok etkili bir zayıflama kürü elde edilebilir. Metabolizmayı hızlandırdığı için tok kalmanızı sağlayan bu çay ile kilo vermek çok basit ve bir o kadar da hızlı gerçekleşmektedir. Çeşitli zayıflama formülleri arasında kiraz sapı çayı çokça tercih edilmektedir. Ödem söktürücü özelliğe sahip kiraz çayının kilo kaybetmeye yardımcı olduğu bilinmektedir. Bu çayın hazırlanması için sapların kurutulması gerekir. İlk olarak saplar seçilir ve büyük bir bezin üzerine serpiştirilir. Bu işlemden sonra üç ya da dört gün güneş görmeyen bir bölgede kuruması sağlanır. Kurumuş sapların cam kavanozda saklanması önerilmektedir. Bu çay sadece zayıflamak için değil sağlık için de tüketilmektedir.

Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

Kiraz çayı gün boyunca aç karnına 3 defa tüketilmelidir. Zayıflamayı son derece kolaylaştıran bu doğal çay düzenli kullanıldığında ilk ayda etkisini göstermektedir. Kiraz sapından elde edilen kürlerin 22 gün düzenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Bu sayede kilo verilebildiği gibi vücuttaki ödemler de atılabilmektedir. Kiraz sapı çayını ve kürünü kullanarak bir hafta içerisinde iki buçuk kilo vermek mümkün olabilir. Seçilen 15 adet kiraz sapı on iki saat su içerisinde bekletilmeli ve daha sonra 15-20 dakika kaynatılmalıdır. Kaynayan kiraz sapları soğutulur ve hazırlanan su ayrı bir kaba koyularak gün içinde altı saat ara ile içilir. Çayın tüketiminden önce bütün sağlık kontrollerinin yapılması gereklidir.

Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Sinirleri yatıştırdığı ve stresin önüne geçtiği bilinmektedir.
  • İçerisindeki mineraller sayesinde susuzluğu ve ağız kuruluğunu gidermektedir.
  • Vücudun tuz ve mineral eksikliğini gidermektedir.
  • Vücuttaki pis kanın atılmasında büyük bir role sahiptir.
  • Vücutta meydana gelen selülit oluşumunu yavaşlattığı öğrenilmiştir.
  • Ödem oluşumunun önüne geçerek vücuttaki ödemin doğal yollarla atılmasını sağlamaktadır.
  • Bahsedilen bitkisel çay sindirim sistemini düzenlemede oldukça etkili olmaktadır.
  • Vücutta su birikmesine olanak sağlamayan bu doğal çay fazla suyun vücuttan atılmasını sağlamaktadır.
  • Mineral ve vitamin deposu olan kirazın kendisi kadar sapı da bir o kadar verimli ve sağlıklıdır. İçerisinde A, E, C, K vitaminlerini barındıran kiraz sapı çayının tüketilmesi şiddetle tavsiye edilmektedir.
Nasıl Kullanılır? Zararları Var mı?

Bu bitkisel çayı erkeklerde 35 yaş ve üzerinin kadınlarda ise buluğ çağına erişmiş bireylerin tüketmesi önerilmektedir. Kanı sulandırdığı ve ödem sökücü özelliği olduğu için kiraz sapı çayının fazla tüketilmesi tavsiye edilmemektedir. Bunun dışında herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır.

aronya çayı

Yorumlar
Özlem Bağırıcı 26 Şubat 2018 - 16:59:22 Kiraz sapı çayı yararları nelerdir? Kaç günde zayıflanır? Zayıflatma etkisinin yoğun olduğunu duymuştum ama nasıl kullanmak gerekiyor? Günde kaç defa içmeliyim? Zararları var mı? Bir yan etkisi olur mu?cevapla
Lila 05 Nisan 2018 - 00:54:39 Bu çayla 1 ayda 7 kilo verdim kiraz sapli hazir poşetli çaylardan kullanabilirsiniz harika yani bu çayı kullanmadan önce 74 kiloydum şimdi 67 kiloyum 1 hafta ara verdikten sonra tekrar başlayabilirsiniz
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı