Sağlık 30 Mart 2021 - 05:50:02

Kolonya Virüsten Korur mu? Virüsü Yok Eder mi?

Kolonya Virüsten Korur mu? Virüsü Yok Eder mi?

Kolonya, içerisinde 80 derece alkol bulunan ve aynı zamanda farklı aromalarla ile hoş kokulara sahip olan bir karışımdır. Virüsleri öldürmek için kolonya kullanımı son zamanlarda pek çok kişi için tercih haline gelmiştir.

Kolonya Virüsten Korur mu?

Günlük hayatta sürekli olarak birtakım nesneler ile temas halindeyizdir. Kapı açarken, herhangi bir şey içerken ya da bir şey giyip çıkartırken ellerimiz sürekli olarak bir yerlere dokunmaktadır. Dokunduğumuz yüzeylerde eğer ki bir virüs varsa bu temaslarda ellerimize ulaşır. Ellerimizi ağzımıza, gözümüze ya da burnumuza herhangi bir şekilde dokundurduğumuz zaman ise virüsün vücudumuza girmesine neden oluruz. Bu durum beraberinde birtakım hastalıklar meydana getirir ve hatta ölüm gibi tehlikeli sonuçların oluşmasına da neden olabilir. Kolonya virüsten korur mu diye merak ediyorsanız, içerisindeki alkol sayesinde bu konuda başarılı olduğunu belirtebiliriz.

Ellerimizi temiz olması ve dezenfekte edilmesi virüslerin uzaklaştırılması, yok edilmesi açısından önemlidir. Uzmanlarda günlük hayatta kullanmış olduğumuz kolonyaların ellerimizdeki virüsleri yok etme konusunda etkili olduğunu belirtmektedir. İçerisinde yer alan alkol çözeltisi virüslerin yapısını bozarak ölmesine neden olmaktadır. Kolonyanın içerisinde bulunan alkol yoğunluğuna göre virüsleri öldürücü etkisi de o kadar etkili olmaktadır. Alkol oranı düştükçe virüslerin yok edilmesi ihtimali de beraberinde azalma göstermektedir.

Kolonya Virüsü Yok Eder mi?

Yıllardır kullandığımız kolonya, çoğu zaman ellerimizin güzel kokması için tercih etmiş bir karışımdı. Fakat son zamanlarda salgın haline gelen virüsler kolonyanın kullanım alanını sıklaştırmak ve kullanım amacında değişiklikle meydana getirmiştir. Temizlik amacı ile kullanılan kolonyalar ellerde ya da bir zeminde bulunan virüslerin yok edilmesi için tercih edilmektedir. Sadece virüslere değil aynı zamanda mikroplara karşı da yok edici etki meydana getirmektedir.

Kolonyanın içerisinde genel olarak etil alkol su ve esans bulunmaktadır. Alkolün içerisinde bulunan bileşenler virüsün yapılarında bozulma meydan getirmektedir. Virüslerin yapılarının herhangi birinde meydana gelen bozulma, domino taşı misali tamamının yok olmasına yardımcı olmaktadır. Mikrobun türüne göre %60 ve %90 aralığında bir alkol oranı virüslerin yok olmasına yardımcı olabilmektedir. Ellerinize belli aralıklar ile kolonya dökerek hijyen durumunu arttırabilirsiniz.

Kolonya Dezenfektan mıdır? Dezenfekte Eder mi?

Ellerimizde yer alan mikrop, bakteri ve virüsleri öldüren kolonya dezenfektan içeriğine sahip değildir ama dezenfekte etkisi oldukça yüksek olan bir karışımdır. Fakat bilinmelidir ki virüsleri yok etmenin en önemli yöntemi elleri sabunlu su ile yıkamaktır. Dezenfektanlar ve kolonyalar virüsleri yok etse bile bu yöntem kadar etkili olmayabilir.

Virüslerden Korunmak İçin Ne Yapmalıyız?

Gün boyu ellerimize kolonya dökmek cildimize zarar verebilir. Virüslerden korunmak için ellerimizi gerek duydukça yıkamalıyız. Başkaları ile tokalaşmamaya ellerimizi farklı yerlere sürmemeye ve yıkamadan yüzümüzle temas ettirmemeliyiz. Bu şekilde kendimizi virüslerden koruyabiliriz. Ayrıca dengeli beslenmeye ve düzenli uykuya önem vermeliyiz. Bağışıklığımız ne kadar güçlü olursa virüslere karşı kendimizi korumamız o kadar mümkün olur. Virüsleri yok etmek için kolonya kullanımını çok yoğun olmayacak şekilde gün içerisinde tekrarlayabilirsiniz.

  • kolonya
  • kolonya virüstne korur mu
  • virüsleri öldürmek için kolonya
  • kolonya virüsü yok eder mi
  • virüslerin yok edilmesi
  • kolonya dezenfektan mıdır
  • kolonya dezenfektan
  • virüsleri yok etmek için kolonya
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Hamilelikte Sarımsak Yemek Tansiyonu Düşürür mü? Zararlı mı? Faydalı mıdır?