Sağlık 14 Ekim 2021 - 15:49:14

Laden Çiçeği Nedir? Neye İyi Gelir? Çayı, Faydaları ve Kullanımı

Laden Çiçeği Nedir? Neye İyi Gelir? Çayı, Faydaları ve Kullanımı

Laden çiçeği; aynı zamanda Cistus Creticus ismi ile de bilinen, koronavirüs ile mücadele kapsamında etkilerinden sıklıkla söz edilen, laden gülü ve tüylü laden olarak da isimlendirilen bir bitki türüdür.

Laden Çiçeği, Yaprağı ve Gülü Nedir?

Cistaceae familyasına ait olan laden çiçeği, beyaz ya da pembe çiçeklerden meydana gelen, yaprakları yapışkanlı olan, orman yangınlarından sonra çamların yerini alan bir çiçek türüdür. Kış aylarında yaprak dökmeyen laden gülü, yaklaşık olarak 50-100 cm boyutlarına kadar ulaşmaktadır. Yeşil ve bodur bir çalıdır. Üzeri hafif tüylü bir yapıda olan laden yaprağının alt kısmı boz renktedir. Elip ya da mızrak şeklinde uca doğru sivrileşmektedir. Çiçekleri açık pembe, pembe ya da alıcı bir renkte olmaktadır. Buruşuk ya da kırışık şekildedir.

Cistus creticus antiviral etkileri ile bilinen bir bitki türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Son yıllarda tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınında, etkili olabileceği düşünülmektedir. Cistus creticus covid-19 için, virüsler ile etkin bir şekilde savaşa bilecek özelliklere sahiptir. Yapılan bazı araştırmalara göre bu çiçeği içeren pastillerin hem koronadan korumak hem de iyileşme de daha etkili olmak gibi faydalarından söz edilmektedir.

Laden Çiçeği Neye İyi Gelir? Faydaları Nelerdir?

Antiviral ve anti-bakteriyel özelliği sayesinde balgam söktürücü özelliği bulunan laden çiçeği, özellikle kış aylarında sıklıkla meydana gelen soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi rahatsızlıkların önlenmesi, giderilmesi için etkili olmaktadır. Öksürüğe ve solunum yolu problemlerine iyi gelmektedir.

Laden çiçeği faydalarına baktığımızda besin alerjisinden kaynaklı olarak deri iltihaplanmalarına iyi geldiğini belirtmek mümkündür. Ayrıca egzama ve diğer cilt problemleri için de etkilidir. Çocuklarda oluşan pişik problemlerinin giderilmesi için de tercih edilen tüylü laden, cinsel uzuvlar, ağız içi, yutak, mide-bağırsak, deri, tırnak mantarı için etkili olmaktadır. Akne ve sivilce tedavisinde de etkilidir.

Laden Çiçeği Çayı Nasıl Yapılır? Kullanımı Nasıl Olur?

Vücut için faydalı etkileri bulunan laden çiçeği çayı tarifi için 1 kahve kaşığı kadar kıyılmış laden otunu demliğe koyunuz. Daha sonra üzerine 300-400 ml. sıcak su koyunuz. Yaklaşık olarak 5-10 dakika demlenmesini bekleyiniz. Elde etmiş olduğunuz bu bitki çayının demini yaraların üzerinde tonik şeklinde uygulayabilirsiniz. Laden çiçeğinin kullanımı en yaygın şekilde çay olarak gerçekleştirilmektedir.

Koronavirüs için etkili olan laden çayı nasıl içilir diye baktığımızda uzun süre kullanıldığı zaman uyutmama etkisi olduğunu belirtebiliriz. Hem çay olarak içilebilen hem de harici olarak cilt üzerine sürülebilen bu doğal içerikli çayı tüketmeden önce yan etki olmaması için uzman doktora danışınız. Yanlış ve aşırı tüketim sonrasında laden yaprağı zararları söz konusu olabilir.

Cistus Creticus Nerede Yetişir?

Ülkemizde Ege ve Akdeniz Bölge'sinde yetişen laden gülü, Akdeniz ülkelerine, Avrupa ve Amerika gibi yaygın bir yayılım alanına sahiptir. Marmara Bölgesi'nde de bulunan ve yabani şekilde gelişen bu bitki, aynı zamanda ülkemizde diğer bölgelerde de yetişebilmektedir.

İlkbaharın sonuna doğru yani Mayıs ayında başlayarak Ekime kadar toplanabilmektedir. Toplandıktan sonra kurutulur bu şekilde kullanılır. Muhafaza sırasında nemden uzak özel kaplar tercih edilmelidir. Laden çiçeği tohumu alarak kendiniz de yetiştirebilirsiniz.

  • laden çiçeği
  • laden gülü
  • laden yaprağı
  • cistus creticus antiviral
  • cistus creticus covid-19
  • laden çiçeği neye iyi gelir
  • laden çiçeği faydaları
  • tüylü laden
  • laden çiçeği çayı
  • laden çiçeği çayı tarifi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Tavuk Göğsü Nasıl Yapılır? Tavuk Göğsü Tarifi