Sağlık

Mideyi Rahatlatan Şeyler, Besinler ve İçecekler

03 Nisan 2020 - 20:41:01
Mideyi Rahatlatan Şeyler, Besinler ve İçecekler

Mideyi rahatlatan şeyler, sindirim sistemini rahatlatan ve hazımsızlık, gaz gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olan yiyecekler ve içeceklerdir.

Mideyi Rahatlatan Şeyler Nelerdir?

Sindirim sistemimizin en önemli organı olan midede bazı zamanlarda ekşime, yanma ya da ağrı gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Tüketmiş olduğumuz her yiyecek midemiz için önemlidir. Tüketilen bazı besinler midede birtakım rahatsızlıkların oluşmasına neden olabilmektedir. Midende kronik bir rahatsızlık olmasa bile zaman zaman gaz problemleri meydana gelebilmektedir. Asitli yiyeceklerin tüketilmesi, soğuk havada uzun süre kalmak, soğuk içecekler tüketmek ya da aşırı yağlı yiyeceklerin tüketilmesi midede yanma, gaz gibi etkiler meydana getirebilmektedir.

Mideyi rahatlatmak için genel olarak ilaç kullanımı sağlanmaktadır. Fakat kullanılan ilaçlar belli bir süreden sonra alışkanlık haline gelebilmektedir. Sürekli ilaç kullanımı yerine bazı yiyeceklerin ya da içeceklerin tüketilmesi mideyi rahatlatan şeyler arasında yer almaktadır. Sağlıklı beslenmek hem midenin hem de sindirim sisteminin rahatlaması için önemlidir. Gün içerisinde yeterli miktarda su içmek, meyve ve sebze tüketmek, bitki çaylarından yararlanmak mideyi rahatlayan şeyler olarak nitelendirilebilir.

Mideyi Rahatlatan Besinler Nelerdir?

Sabahları dengeli ve sağlıklı kahvaltı yapmak midenin rahatlaması için gerekli olan bir eylemdir. Fakat buradaki asıl önemli nokta kahvaltının hafif olmasını sağlamaktadır. Bu açıdan verilebilecek tavsiye ise yoğurt tüketimidir. Özellikle böğürtlenli yoğurt tüketmek, mideniz için faydalı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olurken bağırsakların da rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Böylece sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra maydanoz tüketimi vücuttaki fazla sıvının azalmasını ve sindirimin rahatlamasını sağladığı için faydalı olmaktadır.

Mideyi rahatlatmak için tüketebilecek bir başka besin sebzeli-yumurtalı omlet olarak nitelendirilebilir. Yumurta protein açısından zengin bir besindir ve amino asit içermektedir. Ispanak, domates gibi lif açısından zengin olan besinler ise sindirimin dengelenmesine yardımcı olur. Böylece bir omlet tercih etmeniz hem mide hem bağırsak için faydalı olacaktır. Eğer yağlı, pastırmalı bir omlet yerseniz bu sindirimi yavaşlatır ve sonuç olarak mide rahatsızlığı ön plana çıkar.

Lifli yapısı sayesinde mide asidinin dengelenmesini sağlayan yulaf ezmesi, aynı zamanda doyurucu ve iştah dengeleyici özelliğe sahiptir. İçerisinde B vitamini barındıran makarna mideyi yatıştıran besinler arasında yer almaktadır. Tam buğday içeren makarnalar glisemik yükü düzenler ve bu sayede şekeri dengeler. Kereviz, enginar, yer elması gibi bol lif içeren sebzeler de mide için faydalı olmaktadır.

Mideyi Rahatlatan İçecekler Nelerdir?

Antioksidan açısından zengin olan yeşil çay, midenin rahatlamasına yardımcı olan en etkili bitki çayları arasında yer almaktadır. Vücutta kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olan bu bitki çayı, aşırı şeker ya da alkol tüketiminden sonra vücudu rahatlatmaktadır. Melisa çayı, mide gazına iyi gelen ve şişkinliklerin önlenmesini sağlayan bitkisel bir içecektir. Mide asidini düzenleyen bu çayı yemek yedikten yarım saat sonra tüketebilirsiniz. Bunların haricinde zencefil çay ve limonlu su da mideye iyi gelen içecekler arasında gösterilmektedir.

Mideyi Rahatlatmak İçin Ne Yapılmalı?

Öncelikle belirtmek gerekir ki aşırı yemek tüketmek mideyi rahatsız eden bir durumdur. Bu nedenle düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir. Sindirimi kolay olan yiyecekler faydalı olmaktadır. Ayrıca su tüketimi çok önemlidir. Toksinlerin atılmasına yardımcı olan su aynı zamanda sindirim sisteminin dengeli çalışmasına da yardımcı olur. Mideyi rahatlatan şeyler genel oalrak sindirimi kolay besinlerdir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: