Sağlık

Murt Meyvesi (Hambeles) Faydaları, Fiyatı ve Kurusu

15 Aralık 2018 - 13:40:32
Murt meyvesi (Hambelesin) faydaları, fiyatı ve kurusu

Anadolu'nun farklı bölgelerinde yetişebilen hambeles ya da murt isimli meyve, vücut için çok sayıda yararı olmasına rağmen çoğu insan tarafından bilinmemektedir.

Murt Meyvesi (Hambeles) Nedir?

Halk arasında murt meyvesi ya da hambeles adıyla bilinen meyve, çok kısa bir ağaçtan yetişir ve toplaması son derece kolaydır. Genel olarak murt meyvesinin ağacı en fazla 5 metre uzunluğa ulaşabilmektedir. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde kendiliğinden yetişebilen bir üründür. Bu bölgelerde yetiştiği için en sevdiği bitki örtüsü maki kabul edilir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege bölgelerinde bolca yetişen bu meyve, Marmara bölgesinde de yetişebilmektedir. İçerisinde incire benzer bir biçimde çok sayıda çekirdek barındıran bu meyve küçük ebatlarda ve beyaz renktedir. Değişik iklimlerde yetiştiğinde kırmızı ya da siyah rengi de alabilir ancak ülkemizde bu renklerde üretilmemektedir. Lezzet açısından tatlı bir meyve olarak gösterilebilirken farklı şekillerde tüketimi gerçekleşebilir.

Murt Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

Bu meyvenin vücut için en önemli faydası, mikropları vücuttan uzaklaştırma etkisidir. Özellikle bağışıklık sistemlerinde sorun olan kişilerin düzenli olarak bu meyveyi tüketmesi çok faydalı olabilir. Bunun yanında doğal bir balgam söktürücü olarak görülmektedir. Sürekli olarak sigara tüketen kişilerde oluşan ya da çeşitli rahatsızlıklar sebebiyle ortaya çıkan balgam problemleri murt meyvesi ile birlikte ortadan kalkabilir. Damar sağlığı üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu etkisi, kalp ve beyin sağlığında önemli rol oynamasını sağlar. Ayrıca varis oluşumunu da minimum seviyeye indirgeyen ürünler arasında gösterilmektedir. Son olarak sindirim sistemine etki ederek midenin çok daha iyi düzeyde çalışmasını sağlamaktadır.

Murt Meyvesinin Zararları Nelerdir?

Tatlı bir yapısı olduğundan seven kişiler tüketirken çok yüksek miktarlarda tüketmeye başlayabilir. Her ne kadar vücut için yararlı bir meyve olsa da yüksek miktarlarda tüketiminde ciddi sorunlar ortaya çıkacaktır. İlk olarak boğazda ve dilde kaşıntılar meydana gelmeye başlar. Bu belirtiler, fazla kullanımın ilk belirtileri olarak kabul edilmektedir. Buna ek olarak bazı hastalıkları tetikleyici etkisi de bulunmaktadır. Sürekli olarak ilaç kullandıkları ya da kontrollere gidilmesinin gerekli olduğu tarzda bir hastalığı olan kişilerin kullanmadan önce doktorlarına danışması gerekmektedir.

Murt Meyvesi Fiyatı ve Kurusu Nedir?

Aralık ile Ocak aylarında pazarda taze olarak murt meyvesi almak mümkün olurken fiyatında çok farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Kilogram fiyatı 10 TL seviyesinde seyrederken daha yüksek ya da daha düşük miktarlar ile karşılaşmak da normaldir. Kuruyemişçilerde ya da aktarlarda kurutulmuş haliyle de satışa sunulmaktadır. Kurutulmuş olan murt meyvesi de faydalarını korumakta ve vücut için yine faydalı bir ürün olmayı sürdürmektedir. Birçok kişinin bilmemesine rağmen vücut için muhteşem faydaları olan murt meyvesi kış aylarında taze olarak tüketilebilirken bunun dışında yılın her döneminde kurusu tüketilebilen bir üründür.

Yorumlar
Ayşen Dere 15 Aralık 2018 - 13:50:32 Murt meyvesi hamilelikte yenir mi bide nasıl kurutulur? 5 aylık hamileyim ve yediğim her şeye dikkat ediyorum. Hambelesi önceden yiyordum çok faydalı olduğu için. Şimdi hamileyken yersem bir yan etkisi olur mu diye düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: