Sağlık

Noni Meyvesi Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir? Fiyatı Ne Kadar?

03 Temmuz 2021 - 14:43:19
Noni Meyvesi Faydaları Nelerdir? Nerede Yetişir? Fiyatı Ne Kadar?

Tropikal bir meyve olan noni meyvesi; ruh halinin düzenlenmesine yardımcı olan, uykusuzluğu gideren, kas ve eklem ağrılarını hafifleten, doğal bir yatıştırıcı olarak tanımlanan, bir diğer ismi hint dutu olan meyve çeşididir.

Noni Meyvesi Faydaları Nelerdir?

Anti-bakteriyel özelliğe sahip olan noni meyvesi; bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken aynı zamanda enfeksiyonların giderilmesini, hipertansiyon ile mücadele etmeyi ve kanser riskinin azalmasını sağlayan bir besindir. Volkanik topraklarda yetişen ve içerisinde birçok enzim barındıran noni meyvesi içeriğinde aminoasitler, karbonhidratlar, yağlar, albumin, izoflavon, antrakinonlar ve xeronin gibi bileşenler yer almaktadır. Anti-enflamatuar, antihistaminik, antibakteriyel ve antifungal özellikleri bulunan noni meyvesi görünüşü dutu andırdığı için hin dutu ismi ile de bilinmektedir. Genel anlamda noni meyvesinin faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

  • İçerisinde yer alan xeronin maddesi sayesinde hücre sağlığını iyileştirir ve daha verimli çalışmasını sağlar. Vücuda alınan vitaminlerin daha kısa sürede enzimlenmesini sağlar ve vücudun kendi kendini iyileştirmesine destek olur.
  • Noni meyvesi içerisinde vücudun kendini yenilemesi için gerekli olan bileşenler yer almaktadır. Bu şekilde hücrelerin kendi kendini yenilemesini ve onarılmasını sağlar.
  • Güçlü bir antioksidan etkisi olan hint dutu kansere karşı oldukça güçlüdür. Bağışıklık sisteminde yer alan serbest radikalleri idrar ve dışkı yolu ile atar ve hücrelerin kendini yenilemesini sağlar.
  • Metabolizmanın düzenlenmesine destek olan bu meyve, kandaki şeker düzeyini dengeler. Aynı zamanda vücuttaki fazla yağın enerjiye dönüşmesini sağlar.
  • Protein bakımından zengindir ve bu özelliği sayesinde kas ve kemik gelişimi sağlar. İskelet yapısını güçlendirir ve hareket kontrolünü güçlendirir.
  • Uyku problemi için oldukça yararlı olan noni meyvesi, sinir hücrelerini yatıştırır ve stres, kaygı azaltır. Uyku hücrelerinin güçlenmesini sağlar.
  • Noni meyvesi ekstresi ve suyu gün boyu enerjik kalmanızı sağlar.
  • Doğal içerikli noni meyvesi nitrik oksit üretimine destek olmaktadır. Bu meye nitrat içerir ve nitrat maddeler midede nitrik oksite dönüşür.

Noni meyvesi tadı domates ve limon karışımını andırmaktadır. Faydaları gördüğümüz üzere vücudumuz için pek çok şekilde etkili olmaktadır. Bağışıklığı güçlendiren bu meyveden düzenli tüketmek oldukça yararlıdır.

Noni Meyvesi Nerede Yetişir?

Çin, Hindistan, Polinezya gibi ülkelerde yetişen noni meyvesi Türkiye'de nerede yetişir diye baktığımızda Ege ve Akdeniz Bölgelerinde yetişebilir fakat toprak uyumu önemlidir. Ülkemizin son yıllarda bu meyvenin ithalatına önem verdiğini belirtebiliriz. Sağlık açısından birçok faydasının bulunması sayesinde tıbbi alanlarda kullanılmaya başlanan hint dutu, daha çok volkanik mineraller bakımından zengin topraklarda yetişmektedir. Böyle topraklarda doğal bir şekilde yetiştiriciliği yapılır.

Noni Meyvesi Nasıl Yenir?

Ortalama olarak patates büyüklüğünde olan ve sert bir kabuğa sahip olan noni meyvesi suyu içilebilir ya da ekstresi yapılabilir. Bu meyveyi tüketmeden ve tükettikten 30 dakika boyunca başak bir şey yemeyiniz. Çok fazla tüketilmemelidir. Tadı acı olduğu için normal şekilde yenmesi biraz zor olabilir.

Noni Meyvesi Fiyatı Ne Kadar?

Ülkemizin toprakları bu meyvenin yetişmesi için çok elverişli olmadığından noni meyvesi satın almak istediğimizde yurt dışından getirilme durumundan dolayı biraz pahalı olabilir. Noni meyvesi nerede satılır diye soracak olursanız, genel olarak internet üzerinden sipariş verilmektedir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: