Yaşam

Oruçluyken Makyaj Yapmak Orucu Bozar mı?

22 Nisan 2018 - 06:38:16
Oruçluyken makyaj yapmak orucu bozar mı?

Kişinin şükretmesi, sahip olduklarının değerini anlaması için önemli bir yere sahip olan Ramazan ayında merak edilen konu oruçluyken makyaj yapmak orucu bozar mı sorusudur.

Fondöten Orucu Bozar mı?

Günümüz şartlarında çalışan, çalışmayan bir sürü kişi makyaj yapmaktadır. Kişi oruç tuttuğu zaman içerisinde de makyaj yapmak istemektedir. Makyaj yaparken kullanılan fondötenin orucu bozmadığı belirtilmektedir. Yapılan araştırmalara göre oruç ile alakalı sunulan dini kaynaklarda orucu bozan etkenler arasında makyaj yapmak bulunmamaktadır. Orucu bozan haller arasında makyaj yapılması yer almamaktadır. Yemek, içmek, cinsel ilişki gibi durumların orucu bozduğu bilgiler arasında yer almaktadır.

Ruj Sürmek Orucu Bozar mı?

Kadınların oruçluyken makyaj yapmak yani ruj, rimel, oje gibi makyaj malzemelerinin orucu bozup bozmadığı vardır. Krem sürülmesi, makyaj yapılması orucu bozmayan etkenler arasında bulunmaktadır. Fondöten, rimel, oje şeklindeki makyaj malzemelerinden ziyade rujun orucu bozup bozmadığı ile ilgili çeşitli tartışmalar bulunmaktadır. Ruj dudaklar ile temas halinde olduğu için emilme olasılığı vardır. Fakat ruj da diğer malzemeler gibi orucu bozmamaktadır. Çeşitli aromatik rujların dudak bölgesinden sökülüp yutulması durumunda oruç kefalet gerektirmektedir.

Makyaj Yapmak Orucu Bozar mı?

Ruj emildiği zaman bu durum yer alan bilgilere göre mekruh sayılmaktadır. Kişi oruçluyken makyaj yapmak orucu bozmamaktadır. Ruj sürülmesi ise kefalet gerektirmemektedir. Makyaj yapılan zamanlarda oruç bozulmadan iftar beklenebilir. Ramazan'da oruç tutmak fakir insanlar ile empati yapmak açısından önem teşkil etmektedir. Kişi sahip olduğu şeylere şükretmelidir. Dolayısı ile orucun amacı ile makyaj yapılma surumu eşleştirildiği zaman makyajın orucu bozmadığı anlaşılabilmektedir.

Rimel Sürmek Orucu Bozar mı?

Kadınlar genel olarak her yerde bakımlı olmak istedikleri için vazgeçemedikleri durum makyaj yapılmasıdır. Makyaj malzemelerinin en tehlikelisi ruj olduğu için diğerleri risk teşkil etmemektedir. Rujun yutulma ihtimali olduğu için risk teşkil eder. Fakat rimel ve diğer malzemelerin çiğnenme riski olmadığı için Ramazan ayında kullanılabilmektedir. Kişi oruç sürecinde bazı durumlara dikkat etmelidir. Makyaj malzemeleri herhangi bir yolla boğaza ulaşıp yutulduğu zaman oruç bozulmaktadır. Ruj veya diğer malzemelerin yutulmamasına özen gösterilmelidir. Kişi oruç sürecini riske atmak istemiyor ise ruj sürmemeyi tercih edebilir.

Parfüm Sıkmak Orucu Bozar mı?

Yaz kış fark etmeden kullanılan parfümler birçok kişinin vazgeçilmezidir. Yaz mevsiminde ter kokusunun bastırılması için parfüm tercih edilir. Bunun yanı sıra davetlerde, buluşmalarda, iş hayatında ve daha birçok yerde güzel kokmak adına parfüm kullanılmaktadır. Oruçluyken parfüm sıkmak orucu bozar mı bozmaz mı oldukça merak edilmektedir. Esans koklamanın veya parfüm kullanmanın orucu bozmadığı belirtilmektedir. Koku burun ile hissedildiği için orucu riske atacak herhangi bir problem yaratmamaktadır.

Krem Sürmek Oruç Bozar mı?

Yüz bölgesine ve cilde sürülen kapatıcıların, nemlendiricilerin, kremlerin oruca bir etkisi bulunmamaktadır. Oruçluyken makyaj yapmak ve nemlendirici sürmenin orucu bozmadığı bilgiler arasında yer almaktadır.

Yorumlar
Yağmur Seçkin 22 Nisan 2018 - 06:48:16 Oruçluyken makyaj yapılır mı? Ruj özellikle orucu bozar mı? Normal hayatta makyaj yapıyorum. Genelde ramazanda ruj sürmüyorum orucumu bozar diye ama bu doğru mu acaba? Tadını almadığımız sürece bozar mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: