Paratoner nedir, ne demek? Kim buldu? Fiyatı ne kadar?
Yaşam

Paratoner Nedir, Ne Demek? Kim Buldu? Fiyatı Ne Kadar?

05 Eylül 2018 - 14:32:14

Paratoner ya da halk arasındaki ismiyle yıldırımsavar, havadaki elektrik yükünün toprağa geçmesini sağlayan alete verilen isimdir.

Paratoner Nedir, Ne Demek? Kim Buldu?

İki bulutun, birbiri ile çarpışması, sürtüşmesi ya da kendi aralarında elektron boşalması adı verilen olayı gerçekleştirmeleri ile birlikte şimşekler oluşmaktadır. Eğer bulutlar, yeryüzüne yakın ve paralel bir şekilde duruyorsa bu durumda yere doğru ulaşmaya başlar ve yıldırım olarak isimlendirilir. Yıldırım düşmesi olayı yaşandığında gök gürültüsü ve şimşekler ortaya çıkarken bunun sonrasında gökyüzü ile yeryüzü arasında elektron boşalması yaşanmaktadır. Paratoner isimli aletler, yıldırımları kendilerine çekerken bu sayede insanlara zarar vermemesini sağlamaktadır. Toprağa bağlı olan bu metal aletler, gelen yıldırımı toprağa güvenli olarak aktarır ve can kaybını önler. 1760 senesinde Benjamin Franklin tarafından üretilen paratonerler günümüzde de yoğun bir biçimde kullanılmaktadır.

Paratoner Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Paratonerler, basit anlamda sivri uçlu metal çubuk, metal levha iletken bir telden oluşmaktadır. İletken levha toprağa gömülür ve gelen yıldırımın elektronlarının bu sayede toprağa ulaşması sağlanır. Sivri uçlu metal çubuklar ise yıldırımları çekmek için yüksek bir konuma konulmaktadır. Günümüzde genel olarak apartmanların tepeleri yıldırımları çekmesi için tercih edilen konumlardır. Bu iki parça da iletken bir tel ile bağlanırken elektriğin etrafa zarar vermeden bu iki madde arasında geçiş yaparak toprağa ulaşması sağlanmaktadır.

Paratoner Faydaları Nelerdir? Kullanımı Nasıl Olur?

Paratonerlerin kullanım amaçlarında tek bir fayda bulunur. Bu fayda da yıldırımları çekerek etrafa zarar vermesini engellemektedir. İlk olarak insanların bu yıldırımlardan zarar görmemesi amaçlanmaktadır. Bir kişiye yıldırım çarpması kesinlikle ölümle sonuçlanmıyor olsa da ölüm oranı oldukça yüksek olan bir olaydır ve çok tehlikelidir. Buna ek olarak bazı binaların da yıldırımdan korunması önemlidir. Trafolar, minareler, hastaneler, askeri tesisler ya da hapishaneler özel olarak korunması gereken alanlar olarak gösterilebilmektedir. Bu alanlara gelmesini engellemek de paratonerlerin görevleri arasında yer almaktadır. Son olarak yükseğe kadar uzanan ağaçlara düşen yıldırımlar ağaçların devrilmesine sebep olacağından engellenmek zorundadır.

Paratoner Çeşitleri Nelerdir? Fiyatı Ne Kadar?

Yıldırımdan korunmak için kurulan paratoner sistemlerinde birçok farklı marka tarafından üretimler gerçekleşmektedir. Bu üretimlerde paratonerlerde kullanılan malzemelerin kalitesinde değişiklikler olurken bunun yanında çeşitleri de değişebilir. Günümüzde Faraday kafesi, Franklin çubuğu, radyoaktif paratoner ve aktif paratoner olmak üzere 4 farklı çeşitte kullanılmaktadır. Kendi binalarında kullanmak adına paratoner ihtiyacı duyan kişiler ya da firmalar, bunun için uzmanlar ile görüşerek uygun seçimleri gerçekleştirebilirler. Çok sayıda farklı çeşidin ve markanın olması fiyat yelpazesini de genişletmektedir. Bu sebeple de net bir fiyat söylemek çok mümkün olmaz. İnsanların yıldırımlardan korunması için çok büyük öneme sahip olan paratoner artık binaların üzerinde kullanımı mecburi kılınan aletlerden birisidir.

Yorumlar
Ayşe Yiğit 05 Eylül 2018 - 14:42:14 Paratoner yönetmeliği mevzuatında her sene bir değişiklik oluyor mu? En son resmi gazete yayımlanan 2017 yönetmeliğine bakmıştım. Fiyatı ve tesisatı için biraz araştırma yapıp bilgi topluyorum. Yıldırımsavarların nasıl çalıştığını öğrenmeye çalışıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: