Sağlık 22 Ağustos 2021 - 17:30:45

Rokfor Peyniri Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerenindir? Fiyatı Ne Kadar?

Rokfor Peyniri Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerenindir? Fiyatı Ne Kadar?

Rokfor peyniri; küflü peynir çeşitlerinden biri olarak bilinen, ülkemizde oldukça sevilerek tüketilen bir peynir türüdür. İlk olarak Güney Fransa'da üretilmeye başlanan rokfor peyniri, bugün dünyanın hemen her yerinde bulunmaktadır.

Rokfor Peyniri Nedir? Tarihçesi Nedir?

Koyun sütünden elde edilen rokfor peyniri; danabulu peynir olarak da bilinen, mayalama sonrasında bir süre mağarada bekletilerek rokfor küfü ile tam bir aromaya kavuşan peynir çeşididir. Büyük tekerlek şeklinde üretilen bu peynir, genel olarak çapraz şekilde kesilerek satışa sunulmaktadır. Bu peynir, yapı itibariyle, küflü iç damarlara sahip bir süt ürünüdür. Küflü bölümleri mavi renge sahiptir. Eşsiz bir aromaya sahip olan rokfor peynirinin iç rengi kavuniçidir. İnce kabukludur ve acı olmayan enfes bir tada sahiptir. Rokfor peyniri tarihçesine baktığımızda Fransa kökenli olduğunu görmekteyiz. Lezzetini ve şöhretini yaklaşık olarak 1000 yıllık bir gelenekten almaktadır.

Rokfor Peyniri Faydaları Nelerdir?

Oldukça lezzetli bir aromaya sahip olan rokfor peyniri, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. İnsan sağlığı için pek çok faydası bulunmaktadır. Kalsiyum içeriği oldukça yüksek olan rokfor peyniri, kemik gelişimini olumlu yönde etkiler. Kemik sağlığı için faydalı etkiler oluşturmaktadır. Özellikle çocuklar iskelet yapısının oluşmasını destekler. bununla birlikte ilerleyen yaşlarda meydana gelebilecek kemik erimesi gibi hastalıkların oluşma riskinin en aza indirmektedir.

Rokfor peynirinin içerisinde küf yer almaktadır. Kür özelliği onun antioksidan etkisi oluşturmasını sağlar. Bu sayede bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve aynı zamanda serbest radikallerin, toksiklerin giderilmesine destek olur. Vücudu hastalıklara karşı korumaktadır. Yüksek oranda protein içeren bu peynir, uzun süre tokluk etkisi meydana getirmektedir. Kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur. Kan şekerinin dengelenmesine etkili rol oynar.

Rokfor Peyniri Nerenindir? Nasıl Yapılır?

Güney Fransa'nın Roquefort kasabasında üretilen içi küflü ve düzel kokulu olan rokfor peyniri yapımı oldukça zahmetlidir. Bu peynirin üretimi için buğday unu, çavdar unu ve maya karıştırılır ve yoğurulan rokfor küfü hamur hale getirilerek pişirilir. Hazırlanan bu ekmek 1.5 mağarada bekletilir. Daha sonra küflenen bu ekmekler kurutulup, öğütülür ve toz haline getirilir. Bu peynirin küfü bu şekilde elde edilir. Peyniri ise koyun sütünün bir süre ısıtılıp, içine peynir mayası eklenir ve pıhtılaşması için bekletilir. Pıhtılaşma sonrasında peynir kalıplara alınır ve yoğurulur. Üzerine de daha önceden hazırlanmış olan küf eklenir. Bu şekilde hazırlana peynir 6 gün boyunca çevrilir ve alt-üst edilir. Suları çekilinceye kadar bekletilir. Sonrasında tüketime hazır hale gelir.

Rokfor Peyniri Fiyatı Ne Kadar?

Genel olarak rokfor peyniri satın almak için marketlerden ve internet üzerinden sipariş verebilirsiniz. Yerli rokfor peyniri de bulunmaktadır. Fiyatı ise markasına göre değişmektedir. Lezzeti sayesinde hem ülkemizde hem de dünya üzerinde pek çok bölgede tüketilmektedir.

  • rokfor peyniri
  • rokfor peyniri nedir
  • rokfor peyniri tarihçesi
  • rokfor peyniri faydaları
  • rokfor peyniri nerenindir
  • rokfor peyniri yapımı
  • rokfor peyniri fiyatı
  • rokfor peyniri satın al
  • yerli rokfor peyniri
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Sperm Kalitesini Artırmak İçin Neler Yapmalı?