Sağlık 05 Ağustos 2021 - 22:37:08

Sağ Karın Boşluğunda Ağrı Nedir? Hamilelik Belirtisimi?

Sağ Karın Boşluğunda Ağrı Nedir? Hamilelik Belirtisimi?

Karın ağrısı birçok kişinin sıklıkla yaşadığı sorunlardan birisi olurken sağ karın boşluğunda oluşan şiddetli ağrılar belirli sorunların belirtisi olabilir.

Sağ Karın Boşluğunda Ağrı Nedir?

Karın ağrıları sebebiyle birçok kişi hastanelerin acil kısmına müracaat ederken kısa sürede bu ağrılar ortadan kaldırılabilmektedir. Ancak bazen bölgesel olan ve çok yüksek miktarda acıya sebep olan ağrılar bazı hastalıkların belirtisidir. Özellikle karnın sağ tarafında yer alan şiddetli ağrılar çok ciddi sorunları işaret etmektedir. Bu ağrıları sağ karın boşluğu ağrısı olarak isimlendirilirken burada bulunan organlardan oluşabileceği gibi farklı bölgelerde olan sorunlardan da oluşabilmektedir. Hamilelik de bu etmenler arasında olduğundan kişiler için hamilelik şüphesi oluşturmaktadır.

Sağ Karın Boşluğunda Ağrı Hamilelik Belirtisi mi?

Karnın sağ tarafından yaşanan şiddetli ağrılar bayanların adet döngülerinin etkisiyle gerçekleşebilen durumlardan birisidir. Bunun yanı sıra bayanlarda dış gebeliğin belirtileri arasında yer almaktadır. Dış gebelik durumu söz konusu olduğunda döllenmiş olan yumurta rahmin dış kısmına tutunmaya başlamaktadır. Döllenmiş olan yumurta fallop tüpüne takılabildiği gibi sağ yumurtalığa ya da karın boşluğuna takılabilir. Bu durum da bayanlarda karnın sağ tarafından çok şiddetli bir ağrıya sebep olmaktadır. Genel olarak apandisit ile karıştırılabilir ancak bayanların adet döngülerinin düzenli olarak devam edip etmiyor oluşu bu konuda fikir sahibi olmayı kolaylaştırmaktadır. Eğer bayanların adet döngüleri de sekteye uğramışsa bu durumda hamilelik son derece ciddi bir seçenek haline gelecektir.

Sağ Karın Boşluğunda Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Karnın sağ tarafında yaşanan ağrıları nen yaygın sebebi apandisittir. Apandisitin bu bölgede yer alması ve kolaylıkla anormallik gösterebilen bir organ olması sebebiyle insanlarda ağrıya sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra bayanların yumurtalıklarında farklı sebeplerle oluşan iltihaplanmalar da bu bölgeye ağrı vermektedir. Bu da bayanların sıklıkla yaşadığı sorunlar arasında yer alır. Ayrıca böbrek taşı sorunu olan kişilerde taş o bölgeye doğru hareket ederse çok yüksek seviyede bir ağrıya sebep olabilmektedir. Çok nadir de olsa kolon kanserinin belirtileri arasında da bu durum yer almaktadır. İnsanlar bu sebeple kontrollerini en iyi şekilde yaptırmak zorundadır.

Sağ Karın Boşluğu Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Sağ karın boşluğunda ağrı şikayetinin tedavisi için ilk olarak sebebin en iyi biçimde öğrenilmesi gerekmektedir. Bunun sonrasında gerekli olan tedavi uygulanmaya başlanabilir. Eğer apandisit ya da kolon kanseri sorunu varsa bu durumda tedavi için cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Ancak bunun yanı sıra buna iltihaplanmalar sebebiyet veriyorsa antibiyotik tedavisi çoğu zaman yeterli olmaktadır. Böbrek taşları bu soruna sebep oluyorsa taşın düşürülmesi için taş kırma yöntemi uygulanarak taşın düşürülmesi sağlanır. Sağ karın boşluğunda ağrı şikayetiyle doktorlara başvuran insan sayısı oldukça fazlayken en kısa sürede teşhisin konulması gereken durumlardan bir tanesidir.

  • sağ karın boşluğunda ağrı
  • sağ karın boşluğunda ağrı nedir
  • sağ karın boşluğunda ağrının nedenleri
Yorumlar
Gül Karaman Karnın sağ alt bölgesinde ağrı neden olur? Neyin belirtisidir? Orada hangi organlar var? Bunun gebelikle bir alakası olabilir mi? Bu ağrı tehlike yaratır mı onu merak ediyorum. Yaklaşık 1 haftadır yaşıyorum bu ağrıyı. cevapla
yorum yaz
Ceviz Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır, Nasıl Demlenir?