Diyet

Şeker Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Zararları

08 Kasım 2017 - 06:28:39
Şeker diyeti nedir? Nasıl yapılır? Faydaları ve zararları

Şeker hastalığı, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça fazla kişide görülebiliyor. Kesin bir tedavisinin oldukça zor olduğu bu hastalık ile yaşamayı insanların öğrenmesi gerekiyor.

Şeker Diyeti Nedir? Nasıl Olur?

Şeker hastaları için beslenme düzenleri çok büyük önem taşırken bu düzen içerisinde doğru adımlar atıldığında şeker hastalığının etkileri ortaya çıkmıyor ya da minimum düzeyde çıkıyor. Buna karşın beslenme düzenlerine herhangi bir biçimde dikkat etmeyen kişiler büyük zorluklar yaşarken fiziksel açıdan hastalığın etkilerini görmeye başlıyor. Bu durumda kendilerini sınırlamayan kişilerin hayatları da tamamen tehlike altında oluyor. Şeker diyeti nedir sorusunun cevabı olarak uzmanlar şeker hastalarının sürekli olarak dikkatli beslenme alışkanlığı edinmesini gösterirken son derece faydalı olduğunu da belirtiyor.

Şeker Diyeti Nasıl Yapılır?

İnsanlar uzmanlara şeker diyeti nedir sorusunu yöneltirken nasıl uygulanacağı konusunda da çok miktarda bilgi alıyorlar. Bu aşamada ilk olarak hastaların hayatlarını sürekli olarak bu düzenin içerisine sokması ve bozmadan devam etmesi gerekmektedir. Bu aşamada gün içerisinde aynı miktarda yemek tüketmek çok önemli olurken bu tüketimin mümkün olduğunca aynı saatte olması gerekmektedir. Her gün 3 ana öğün saatinin belirlenmesi ve uygulanması çok önemli olacaktır. Su tüketiminin olabildiğince fazla olması gerekirken bunun yanında şeker hastalarının öğünlerini kesinlikle atlamaması da önemli olmaktadır. Şekerli yiyeceklerin tamamının hayattan çıkarılması gerekirken şerbetli tatlılar, çikolata, kola, salep ya da boza gibi ürünlerin tamamının tüketiminin durdurulması gerekmektedir. Alkolün de hayattan çıkarılması son derece önemli olurken aksi halde şeker olumsuz etkilenecektir.

Şeker Diyetinin Özellikleri Nelerdir?

Şeker diyeti faydaları arasında alkol üzerindeki olumlu etkileri de bu aşamada sayılabilmektedir. Şeker gibi yağın zararlı etmenlerinden de uzak durmak gerekir. Bu aşamada kızartmaların ya da çok yağlı karbonhidrat içerikli yiyeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir. Çay ve kahve tüketimini dengelemesi gereken kişiler bu içeceklere şeker katmayı da bırakmalıdır. Buna ek olarak meyve ve sebze tüketimlerinde bir sınır olmamaktadır. Gün içerisinde ara öğün olarak meyveler tüketilebilirken sebze yemekleri rahatlıkla yenebilmektedir.

Şeker Diyetinin Faydaları Nelerdir?

İlk olarak şekerden tamamen uzak durmak ve kontrollü olarak beslenmek insanların kilo vermesini sağlayacaktır. Bu aşamada kilo fazlası olan kişiler şeker diyeti ile birlikte kilolarından kurtulabilirler. Yedikleri besinlerin tamamen sağlıklı olması ve gaz yapmaması vücutlarında şişkinliklerin oluşmamasını ve buna ek olarak ödemlerin dağılmasını sağlamaktadır. Böylece görünümleri de her zaman çok daha güzel olacaktır. Sindirim ve boşaltım sistemi üzerindeki olumlu etkileri şeker diyeti faydaları arasında gösterilebilmektedir. Hiç sorun yaşanmadan sindirimlerini gerçekleştiren kişiler bağırsaklarında da ağrı ya da acı çok fazla yaşamamaktadır. Buna ek olarak bu durum kişilerin çok daha düzgün bir uyku düzenlerinin olmasını sağlarken bu sayede moral ve motivasyon olarak da her zaman üst seviyede olunacaktır.

Yorumlar
Ebru Ekin 08 Kasım 2017 - 06:38:39 Şeker hastası değilim ama kan değerlerimde biraz yüksek çıkıyor. Doktor bu şekilde devam ederse ileride şeker hastası olabileceğimi söyledi. Şeker diyeti işe yarar mı? Yapanlar var mı? Gerçekten sağlık açısından işe yarar mı?cevapla
Betül Eren 13 Eylül 2018 - 17:01:13 Bu diyet aslında şeker hastalarının iyileşmesi için düşünülmüş ve programlanmış bir beslenme programı olarak geçiyor. annem şeker hastası ve doktoru kilo vermesi için bu diyeti uygulatmıştı. Bu diyetle zayıflayanlar da var. Oldukça sağlıklı ve vücuda faydaları oluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: