Şok diyet ile hızlı zayıflamanın zararları
Diyet

Şok Diyet ile Hızlı Zayıflamanın Zararları

08 Kasım 2017 - 09:18:45

Kilo vermek amacıyla kullanılabilen çok sayıda diyet bulunuyor. Bu diyetler arasında şok diyet olarak adlandırılan diyetler var ki bu diyetler insan sağlığını bütünüyle büyük bir riskin içerisine atıyor.

Şok Diyet ile Hızlı Zayıflama

Verilen plana göre şok diyet uygulayan kişiler bir haftada 5 kilo gibi yüksek değerleri verebilirken bu durum vücutlarında büyük bir dengesizliğe sebep oluyor. Bu tarz bir diyeti uygulayan kişiler hem fiziksel açıdan hem de mental açıdan çok büyük bir zorlanma yaşıyor. Birçok kişi verdikleri kiloların onları mutlu etmesini beklerken bu etki çok sıklıkla ortaya çıkmıyor. Genel olarak insanlar bu zorlu dönem sebebiyle hatırlamak dahi istemedikleri bir dönem yaşıyorlar.

Şok Diyetlerin Zararları Nelerdir?

Şok diyette kişiler direkt olarak yağların yanında kaslarından kilolarını veriyorlar. Yeteri kadar protein tüketmeyen ve spor yapmayan kişiler bu şekilde az yiyerek kilo verdiklerinde kaslar hedef oluyor. Bu durum verilen kiloların çok verimli olmamasına sebep olurken eskisine göre daha güçsüz bir hale gelen insanlar daha zor bir hayat yaşamaya başlıyor. Çok hızlı kilo değişimleri karaciğerin çok ciddi bir biçimde zorlanmasına sebep oluyor. Karaciğerde glikoz depolanması başlarken bu durum farklı hastalıkların da ortaya çıkmasına sebep oluyor. Sürekli olarak bu tarzda karaciğerini zorlayan kişiler sonrasında karaciğerlerinin yüksek oranda yağlanması gibi problemler ile karşılaşıyorlar.

Hızlı Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Metabolizma hızı kilo vermek isteyen kişiler için çok büyük bir önem taşıyor. Çok az gıda tüketerek fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler bunu başarıyor olsalar da metabolizma hızlarını minimum seviyeye çekiyor. Bu durum da dinlenirken verdikleri kiloları ya da yaktıkları kalorileri çok daha düşük seviyelere indiriyor. Bu sebeple bu diyetlerin bırakılmasından sonra kişiler eskisi gibi bir yemek düzenine döndüklerinde çok daha fazla kilo alıyorlar. Gün içerisinde çok az miktarda yiyerek standart yaşamlarına devam eden kişiler bu durumda çok ciddi bir riskin içerisinde kalıyor. İlk olarak çok yüksek kalp krizi riskleri ortaya çıkabiliyor. Gün içerisinde yeterli enerjinin alınmaması sebebiyle insanlarda kısa sürede yorgunluk olurken vücudun zorlanmaya devam edilmesi durumunda kalp krizi ya da baygınlık gibi olumsuzluklar ortaya çıkıyor.

Hızlı Zayıflamanın Psikolojik Zararı Nedir?

İnsanlar kilo verdiklerinde çok daha mutlu olacaklarını düşünüyorlar. Ancak bu aşamada çok kötü bir biçimde beslendiklerinde yaşadıkları mutsuzluk hesaba katılmıyor. Sürekli olarak çok az beslenen kişilerde halsizlik ve bıkkınlık olurken hem iş hayatlarında hem de sosyal hayatlarında çok büyük zorlanmalar yaşanıyor. Bunun yanı sıra insanlar verdikleri kiloların ardından şok diyet bırakırken tekrar kilo almaya başlıyorlar. Bu durum da insanlarda çok daha büyük bir çöküntü yaşanmasına sebep oluyor. Özellikle eskisine göre daha fazla kilo alan kişiler bu durum sonrasında son derece mutsuz bir biçimde hayatlarına devam etmeye çalışıyor.

Yorumlar
Banu Akalın 08 Kasım 2017 - 09:28:45 Şok diyetler zararlı mı? İşe yarıyor mu? Şok diyetlerle zayıflayanlar var mı? Ben denemeyi düşünüyorum ama zararı olursa diye biraz çekiniyorum. Nasıl uygulamak gerekiyor bu diyetleri sonrasında kilo alımı oluyor mu?cevapla
Zeynep Demirkıran 14 Eylül 2018 - 10:33:12 Daha önce birkaç kere şok diye programlarını uyguladım ve zayıfladım. Ama vücuduma zararı oldu. En son yaptığım diyeti bu yüzden yarıda bıraktım hatta. Zayıflamak için vücudu alıştırmak lazım öncelikle. Ondan sonra kilo verilmeli diye düşünüyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: