Şok diyetten sonra nasıl beslenmeli?
Diyet

Şok Diyetten Sonra Nasıl Beslenmeli?

08 Kasım 2017 - 12:10:15

Diyetler, en kısa süre içerisinde kilo vermeyi sağlarken asıl süreç bundan sonra başlıyor. Bu doğrultuda bayanlar fazlalıklarından kurtulmak için şok diyet uygularken bu diyetlerde uzun süre açlık ile mücadele ediyorlar.

Şok Diyet Nedir? Ne İşe Yarar?

Şok diyet sonrasında çok yüksek miktarda kilo verilirken böylece birçok kişi istediği kiloya inmiş olur Bu tarz şok diyetlerine sürekli olarak devam edilmezken kısa süre içerisinde fazla kilo vermeyi sağlıyor. Bu sebeple de bayanların zorlandığı kısım diyetten hemen sonraki dönem oluyor. Birçok kişi bu dönemde verdikleri kiloları geri alırken eskisinden çok daha fazla kiloya çıkan kişi sayısı da oldukça yüksek oluyor. Bu sorunlar sebebiyle şok diyetten sonra beslenme konusunda sürekli olarak araştırmalar gerçekleştirilirken en doğru beslenme seçenekleri ortaya çıkıyor.

Şok Diyetten Sonra Ne Yemeli?

Şok diyet ile istedikleri kiloya düşen kişiler sonrasında bu kiloyu koruyarak hayatlarına devam etmek istiyor. Herhangi bir diyet ile birlikte istenilen kiloya düştükten sonra kişilerin diyeti tamamen kesip sürekli bu kiloda kalma gibi bir şansı bulunmuyor. Eskisi gibi beslenmeye başlayan kişiler en kısa süre içerisinde eski kilosuna dönüyor. Bu sebeple de diyetten sonra beslenme aşamasının bir yaşam tarzına dönüştürülmesi gerekiyor. İstedikleri kiloya indikten sonra kişiler belirledikleri bir yemek tarzını hayatları boyunca uygulayarak istedikleri kiloda kalabiliyorlar. İlk aşamada bu durum zorluklar yaşatıyor olsa da sonrasında kişiler rahatlıkla bu tarz yemeğe uyum sağlayabiliyor.

Şok Diyetten Sonra Beslenme Nasıl Olmalı?

İlk etapta yağdan ve şekerden uzak durmaya insanların alışması gerekiyor. Mümkün olduğunca yağlı yiyeceklerden kaçınan kişiler belirli dönemlerde kendilerini ödüllendirebilirken bu günlerde spor ile aldıkları fazla kaloriyi yakabilirler. Bu kural şeker tüketimi için gerekirken şekerli içeceklerden dahi mümkün olduğunca kaçınılması gerekiyor. Tatlı tüketiminin ise 2 haftada ya da 1 ayda bir defa gibi zaman aralıklarına indirilmesi kilonun korunması için şart oluyor. Bunun yanı sıra beyaz ekmek tüketiminin de ortadan kaldırılması çok büyük önem taşıyor. Gerekli enerjinin elde edilmesinde karbonhidrat önemli olsa da bunu esmer ekmekten alabilen kişiler pilav ile de bu eksikliği karşılayabiliyor.

Şok Diyet Sonrası Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Protein tüketimi, her zaman doğru bir tercih olurken spor olmadan protein tüketimi ile kilo vermek kolay olmuyor. Ancak zaten istedikleri kiloya inen kişiler protein ağırlıklı hayvansal ürünler ile beslendiklerinde istedikleri kiloda rahatlıkla kalabiliyorlar. Protein içerikli ürünlerin lezzet açısından da hiçbir sorunu olmaması diyetlerini tamamlamış olan kişiler için son derece iyi oluyor. Proteinin yanında lifli ürünlerin kullanılması insanların yeteri kadar tokluk hissini yaşamasını sağlıyor. Buna ek olarak eğer ara öğünler düzenlenirse bu öğünler de tokluğa oldukça iyi düzeyde katkı sağlıyor. İstendiğinde meyve, istendiğinde bitki çayı, istendiğinde de yağsız bir yoğurt, şok diyetten sonra beslenme aşamasında ara öğünleri en iyi şekilde değerlendirme şekli oluyor.

Yorumlar
Sibel Yörük 08 Kasım 2017 - 12:20:15 Arkadaşlar benim yaklaşık 20 kilo fazlam var. Şok diyet yaparak zayıflama istiyorum ama sonrasında verdiğim kiloları geri almamak için nasıl beslenmem gerektiğini bilmiyorum. Diyeti yaptıktan sonra nelere dikkat edilmeli kiloyu nasıl korumalı?cevapla
Nazlı Baş 14 Eylül 2018 - 10:19:08 Şok diyet tarifleri ile zayıflamak ve kilo vermek ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum. Ama kilo kısa sürede zayıflamak istediğim için denemek istiyorum. Çok uzun bir süre yapmayınca zararı olmaz diye düşünüyorum. Diyeti yaptıktan sonra hızlı bir şekilde kilo alımı oluyormuş. Bunu nasıl engelleyeceğiz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: