Sağlık

Sigara İçme İsteğini Azaltan Besinler

03 Aralık 2019 - 09:50:00
Sigara İçme İsteğini Azaltan Besinler

Bağımlılık meydana getiren ve akciğer başta olmak üzere vücuttaki pek çok organa zarar veren sigara, kan dolaşımına karışan bir tütün maddesidir.

Sigara İçme İsteğini Bastırmak İçin Ne Yapmalı?

Sigara içme yaşı her geçen gün düşerken sigara içenlerin sayısı ise artış göstermektedir. Sadece ülkemizde değil tüm dünyada sigara yüksek oranda tüketilen bir tütün maddesidir. Bağımlılık ve tiryakilik meydana getiren bu madde vücuda başlı başına zarar vermektedir. Çünkü içerisinde binlerce zehir vardır. Her içtiğinizde bu zehirleri eksiksiz olarak vücudunuza alırsınız. İçerisinde karbon monoksit bulunan sigara aynı zamanda azot oksit ve radyoaktif parçacıklar bulundurmaktadır. İçerisinde bulunan nikotin beyinde mutlu eden bir zevk uyandırdığından bağımlılığa neden olmaktadır. Sigara içmeye devam ettiğinizde beyniniz nikotine alıştığı için her seferinde daha fazla ister ve bu da daha çok sigara içmeye neden olur.

Sigara bağımlılığını azaltmak için tüketilen ve önerilen bazı besinler vardır. Yulaf ezmesi bunlardan biridir. Sıcak suda bekletilmiş 2 yemek kaşığı yulaf 20 gün boyunca düzenli bir şekilde tüketildiğinde sigara isteğinin azalmasına destek olmaktadır. Bunun yanında her gün yarım adet portakal yemek yaklaşık olarak 1 ay sonrasında nikotin bağımlılığını %80 oranında azaltmaktadır. Böylece sigara içme isteği de azalmaktadır.

Sigara İsteğini Azaltmak İçin Neler Yemeli?

Eğer sigara içmekten kendini alıkoyamıyorsanız ve her türlü yöntemi denemenize rağmen bırakamıyorsanız sigara isteğini azaltacak bazı yiyecekleri tüketebilirsiniz. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ve tam tahıllar sigara içme isteğinin azalmasına yardımcı olmaktadır. Her gün ıspanak, kilona ve badem gibi yiyecekleri tüketerek bu isteğin biraz daha azalmasına katkı sağlayabilirsiniz. Domates suyu sigara isteğini azaltmaya yardımcı olan bir başka besin kaynağıdır. Hem sigara bırakmaya destek olur hem de antioksidan özelliği sayesinde sigarayı bıraktıktan sonra vücutta antioksidan etki meydana getirerek toksinlerden arınmaya yardımcı olmaktadır. Domatesi haşlanmış ya da pişmiş şekilde yiyerek içerisindeki likopeni etkin hale getirebilirsiniz. Bir başka besin kaynağı olarak muz sayılabilmektedir. Sigara isteğini azaltan muz aynı zamanda içerisinde bulunan B vitamini ve potasyum sayesinde sigaranın vücuttaki tahribatını da onarmaya yardımcı olur.

Sigara Bağımlılığından Nasıl Kurtulunur?

Vücutta pek çok yan etki meydana getiren sigaradan kurtulmak için öncelikle beyninize bunu kabul ettirmeniz gerekmektedir. Sigaranın son derece zararlı olduğunun farkına varmalı ve psikolojik olarak kendinizi bırakabileceğinize inandırmalısınız. Sonrasında size sigarayı hatırlatan her türlü etkiden ve ortamdan uzak durmalısınız. Kendinize bir plan yapmalı ve gün içerisinde yürüyüş ve egzersiz yapın. Kendinize yeni hobiler edinin. Vaktinizi sigara kullanmaya aile fertleri ve arkadaşlarınızla geçirebilirsiniz. Böylece sigara içmek aklınıza gelmeyecektir. Kendinize bir hedef koyabilirsiniz. Örneğin her gün sigara için ayırdığınız parayı biriktirebilir ve sevdiğiniz farklı şeyleri satın alabilirsiniz. Böylece ekonomik olarak da iyileşme sağlayarak sigaradan daha fazla uzaklaşabilirsiniz.

Sigara İçmenin Zararları Nelerdir?

Hiçbir faydası bulunmayan sigara, içerisinde bulunan zehirli maddeler nedeniyle vücutta toksin birikimine neden olur. Vücutta meydana gelen hasar zaman içerisinde akciğer kanseri başta olmak üzer farklı kanser türlerinin oluşmasına neden olur. Bunun yanı sıra kalp ve damar hastalıklarının da görülmesine neden olur. Sigara içmek cildinizi erken yaşlandırır. Sperm kalitesini düşürerek çocuk sahibi olmanızı engelleyebilir. Bunların yanı sıra diş etki hastalıkları, cilt kanseri, dudak kanseri gibi pek çok hastalığa neden olabilir.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: