Sağlık 02 Aralık 2020 - 18:40:47

Kuyruk Yağı Nedir? Kuyruk Yağının Faydaları ve Zararları

Kuyruk Yağı Nedir? Kuyruk Yağının Faydaları ve Zararları

Hayvanların omurgasının alt kısmında biriken yağa kuyruk yağı denir. Halk dilinde don yağı olarak da nitelendirilir ve gıda sanayisinde yoğun bir şekilde kullanılır.

Kuyruk Yağı Nedir, Nerde Çıkar?

Hayvan omurgasının kuyruk bölümünde ve et aralarında yer alan kuyruk yağı, çok eski yüzyıllardan beri tüketilen ve genel olarak faydaları ile kendinden söz ettiren bir yağ çeşididir. Faydalı yağlar arasında yer alan kuyruk yağı, yaklaşık olarak 20 derecede erimeye başlamaktadır. Eski zamanlardaki insanların sağlıklı olmalarının sırrı olarak nitelendirilmektedir. Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan bu yağ genç yaşlarda yeterli miktarda tüketildiğinde eklem ağrıları ve kalp rahatsızlıkları gibi hastalıkların önlenmesine yardımcı olur. Bu yağ otlanan hayvanlardan elde edildiği için vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için çok faydalı olan bu yağ, kemik ve kasların kuvvetlenmesi, gelişmesi için etkili olmaktadır. Hayvanların vücutlarındaki iç yağdan elde edilen bu yağ tereyağdan farklıdır. Sabunun hammaddesi olan kuyruk yağından aynı zamanda mum da yapılmaktadır. Pek çok alanda kullanılmaktadır.

Don Yağının Faydaları Nelerdir?

Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olan don yağı, kalp-damar rahatsızlıklarının önlenmesinde oldukça faydalıdır. Vücuttaki sinir hücrelerinin güçlenmesine destek olarak felç, siyatik, romatizma ve titreme gibi hastalıkları engellemektedir. Vücutta hastalık oluşumuna neden olan serbeste radikallerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Böylece bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine etki eder. Cilt hücrelerinin yenilenmesine etki eden kuyruk yağı cildin pürüzsüz, canlı ve sağlıklı gözükmesine yardımcı olmaktadır. Bu yağın genç yaşlarda tüketilmesi gerekmektedir. Bu şekilde vücut yaşlandığında daha dinç ve sağlıklı olur. Yemeklerin içerisinde kullanılan kuyruk yağı aynı zamanda salam, sucuk gibi hazır et ürünlerinde de kullanılmaktadır.

Kuyruk Yağının Zararları Nelerdir?

Kuyruk yağının genel olarak genç yaşlarda tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü yaşın ilerlemesine bağlı olarak vücutta farklı hastalıklar meydana geldiğinden çok fazla tercih edilmemelidir. Bu yağın aşırı bir şekilde tüketilmesi vücutta birtakım komplikasyonların görülmesine neden olur. Aşırı tüketmek kolesterolü yükseltir ve kap rahatsızlıklarının oluşumuna neden olur. Bu yüzden normal ölçülerde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak sindirim sistemi daha yavaş çalışır. Bu durumda kuyruk yağı tüketmek çok faydalı olmaz. Genel olarak 40 yaşın üzerine çıkıldığı zaman tüketimi yapılmamalıdır. Genç yaşlarda da aşırı bir şekilde tüketilmemelidir. Aşırı bir şekilde tüketildiğinde sadece kalp hastalıklarında değil yüksek tansiyona, birtakım karaciğer ve bağırsak hastalıklarına yol açmaktadır.

Don Yağı Fiyatları Ne Kadar?

Besleyiciliği açısından oldukça faydalı olan kuyruk yağının fiyatları normal yağlara göre daha pahalıdır. Birçok yemek çeşidinde ve kebaplarda kullanılan bu yağ zaman içerisinde daha da zamlanmış ve değerli hale gelmiştir. Sizler de sağlıklı bir hayat için uzmanların önerisi olan kuyruk yağını aşırı olmayacak şekilde tüketebilirsiniz.

  • kuyruk yağının fiyatları
  • don yağının faydaları
  • don yağı
  • don yağı fiyatları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Nar Çekirdeği Yağı Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Nasıl Kullanılır? Kullananlar ve Fiyatı