Sağlık 25 Ekim 2021 - 18:18:38

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi; hormonal, genetik, yanlış saç bakımı, yetersiz beslenme ya da mevsimsel geçiş sebebi ile hem kadınlarda hem de erkeklerde meydana gelebilen, saç kaybı durumudur.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Yoğun olarak erkeklerde görülmesine rağmen son yıllarda kadınlarda da meydana gelen saç dökülmesi; fiziksel ve psikolojik stres, hormonal düzensizlikler, genetik yatkınlık, kullanılan bazı ilaçlar, vitamin eksikliği gibi pek çok sebepten dolayı meydana gelebilen bir problemdir.

Erkeklerde saç dökülmesi çoğunlukla testosteron hormonuna olan duyarlılıktan kaynaklanmaktadır. Bu durum genetiktir ve uygulanan yöntemler dökülmeyi yavaşlatarak, geciktirmektedir.16-18 yaşındaki kızlarda da erkek tipi dökülmeler söz konusu olabilmektedir. Buna aşırı stres, dengesiz beslenme ve uzun süre aç kalma durumları neden olur.

Bazı deri problemleri saç köklerinin zayıflamasına neden olur. Aşırı yağlanma, mantar, sedef ya da egzama bunlara örnek gösterilebilir. Deri hastalığının tedavi edilmesi ile birlikte dökülmenin giderilmesi de mümkün olmaktadır. Bununla birlikte tek tip beslenmek, saçın uzaması için gerekli olan vitaminlerin eksik olması da dökülmeye neden olabilir. Eğer B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin eksikliği varsa saçlar dökülebilir.

Tüm bunların yanı sıra kemoterapi gibi kanser hastalığının ve diğer bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar da aynı şekilde saçların dökülmesine neden olabilir. Doğum sonrasında kadınlarda sıklıkla meydana gelen saç dökülmesi beraberinde kozmetik ürünlerin kullanımı sonrasında da gelişebilir. Saç dökülmesinin sebepleri değişkendir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Bu konuda öncelikle belirtmek gerekir ki saç dökülmelerine karşı uygulanacak yöntem nedene yönelik olmalıdır. Eğer bu tarz sorunlarınız varsa ilk olarak doktora gidiniz. Uzman bir doktorun önerdiği ilaçları kullanabilirsiniz. Saç dökülmesine çözüm olarak üretilen ilaçlar genelde ince saç tellerinin güçlenmesi ve kalınlaşması konusunda etkili olmaktadır. Böylece dökülmenin azalmasını sağlar.

Saç derisine vitamin ve mineral uygulama işlemi olarak tanımlanan saç mezoterapisi, saçın güçlenmesini ve gürleşmesini sağlayan başka bir yöntemdir. Mikro iğneler ile saç derisine enjekte edilen maddeler, köklere dengeli bir şekilde dağıtılır. Hem kadınlar hem de erkekler için uygun bir yöntemdir.

Saç dökülmesine karşı günümüzde en fazla tercih edilen yöntem saç ekimidir. Bu uygulama daha çok erkek tipi saç dökülmelerinde önerilmektedir. Dökülmeyen saçların kökleri diğer bölgelere alınır ve saç derisinde dengeli bir görünüm elde edilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Her ne kadar saç dökülmesi için geliştirilmiş yöntemle ve uygulamalar olsa da evde uygulanabilecek kürler de mevcuttur ve bunların yanı sıra, doğal uygulamalar sonucunda saç dökülmelerinden kurtulmak mümkündür. alınabilecek bazı önlemler ile dökülme problemlerini azaltabilirsiniz.

Saç dökülmeleri farklı çeşitlerle kendini gösterebilir. Her bireyde farklı şekillerde meydana gelen saç dökülmeleri son derece hassas ve rahatsız eden bir konudur. Kökünden çıkarak kopan saç telleri ya da ortalardan koparak dökülen saç telleri dökülme çeşitlerine örnek olarak gösterilebilir. Saç dökülmesi nasıl durdurulur diye bakacak olursak eğer;

 • Stresi hayatınızdan çıkartınız. Olabildiğince uzak durunuz.
 • Uyku saatlerine dikkat ediniz ve yeterli, düzenli uyumaya önem veriniz.
 • Sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınızı sınırlandırınız.
 • Antioksidan bakımından zengin olan meyve ve sebzeleri tüketiniz.
 • Çinko, B12, folik asit, bakır gibi vitaminler bakımından zengin besinleri yiyiniz ve vitamin eksikliğinin olmamasına önem veriniz.
 • Fast-food tarzı besinlerden uzak durunuz.

Eğer saç dökülmesini engellemek istiyorsanız, tüm bunlara dikkat etmelisiniz. Daha sağlıklı bir hayat yaşamalısınız. Ayrıca uzman bir doktora gitmeden ilaç kullanmayınız. Bilinçsiz ilaç kullanımı dökülmeyi artırabilir.

Saç Dökülmesini Engelleyen Yağlar Nelerdir?

Kesin saç çıkaran yağlardan bahsetmek mümkün olmasa da bazı yağların saçlar için faydaları olduğunu belirtebiliriz. Bunlar şöyledir;

Hindistan cevizi yağı: Bu yağ saçlar için hem sıvı halde hem de katı halde kullanılabiliyor. Katı halde kullanmak istediğinizde banyo yapmadan önce saç diplerinize ve tüm saç tellerinize krem sürer gibi bu doğal yağı sürebilirsiniz. Banyo yaparken saçlarınızı duruladığınız suya da birkaç parça katı ya da birkaç damla sıvı Hindistan cevizi yağı katarak saçlarınızın kopmasına engel olabilirsiniz.

Jojoba yağı: Saç derisini besler ve yeni saç oluşumunu destekler. Ayrıca saçların hacimli ve bakımlı görünmesini sağlar.

Lavanta yağı: Saç diplerinden ucuna doğru uygulandığı zaman yeni saç oluşumuna yardımcı olur ve gürleşme etkisi yaratır.

Hint yağı: Saçları besler ve canlandırır. Saçların kırılmasını önleyerek onarır. Daha düzgün bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Biberiye yağı: Saç hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak dökülmeyi azaltır ve yeni saçların çıkmasını sağlar.

Bu doğal yağlar saç dökülmesi problemine iyi gelen doğal yağlardır. Bu doğal yağları ister karıştırarak isterseniz su ile seyrelterek isterseniz de tamamen direkt olarak kullanabilirsiniz. Önemli olan hangi zamanlarda ve ne kadar miktarlarda kullanıyor oluşunuzdur. Saç dökülmelerini doğal yağları, saç kremlerini ve losyonlarını kullanarak önlemeniz mümkündür.

Saçların Dökülmemesi İçin Ne Yapmalı?

Eğer saçlarınız aşırı dökülüyorsa, saç dökülmesi için şampuan kullanabilirsiniz. Bununla birlikte bazı öneriler sunabiliriz:

 • Saçlarınızı çok sık yıkamak yerine haftada üç kez yıkamanız yeterli olacaktır.
 • Mutlaka saç tipinize uygun şampuan, saç kremleri ve losyonlarını tercih etmeniz gerekiyor. Saça ve saç derisine zarar veren ürünleri kullanmayınız.
 • Saçlarınızı elektrikli aletlerden ve ısıl işlemlerden uzak tutmanız gerekiyor.
 • Protein bakımından zengin besinler tüketiniz.
 • Karbonhidrat ağırlık beslenmekten kaçınınız.
 • Saçlarınızı sık sık nemlendirmeniz ve yastık kılıfınızı da sık sık değiştirmeniz gerekiyor.
 • B grubu vitaminleri alınız.
 • Jöle gibi saç derisinin nefes almasını önleyen ürünleri kullanmayınız. Eğer jöle sürdüyseniz aynı gün yıkayınız.
 • Saç derisinde kan akışının hızlanmasını sağlayan masaj uygulamaları yapabilirsiniz.

Bu yöntemler sayesinde erkeklerde saç dökülmesi ya da kadınlarda saç kaybı problemlerini azaltmak, önlemek mümkündür. Fakat bazen dökülmenin sebebi bir hastalıktan olabilir. Bundan dolayı uzman doktora danışılmalıdır.

Saç Dökülmelerine Bitkisel Çözüm

Uzun zamandır saç kaybı sorunu yaşıyorsanız ve seyrekleşme mevcutsa, saç dökülmesine karşı maske gibi yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Ayrıca saç derisini besleyen doğal çözümler de etkili olur.

Zeytinyağı ve badem yağı, saç diplerine ve saç yapısına en uygun olan doğal yağlardandır. Saçlarınıza sık sık bu yağlar ile masajlar ve baskılar yaptığınız takdirde, zamanla hem saçlarınızın dökülmesi son bulacak hem saçlarınızda parlaklık ve dolgunluk ortaya çıkacak hem de çok daha yumuşak yapılı bir saç tipiniz olacaktır. Saçlarınızı badem yağı ve zeytinyağını karıştırarak ve seyrelterek nemlendirebilirsiniz. Ancak ayrı ayrı da kullanabilirsiniz.

Bitkisel çözümler saçların Ph dengesini korumasına yardımcı olur. Saçlarınızın dökülmesini önlemek için dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise dengeli beslenmektir. Demir ve B vitamini bol olan besinlerden bol bol tüketmeniz gerekiyor. Saçlarınızın hem kökten dökülmemesi hem de koparak dökülmemesi için beslenmenize de dikkat ettiğiniz takdirde zamanla saçlarınız da toparlanmalar meydana gelir. Ayrıca bol bol su tüketmeniz de gerekiyor. Saç dökülmesi için kür uygulamalarından da destek alabilirsiniz.

 • saç dökülmesine çözüm
 • saç dökülmesine karşı
 • saç dökülmesi nasıl durdurulur
 • saç dökülmesini engelleyen yağlar
 • saçların dökülmemesi için ne yapmalı
 • saç dökülmesi için şampuan
Yorumlar
Yağmur Demir Saç dökülmesi nasıl engellenir diyorsanız saç diplerinin hava almasını sağlamalısınız ve ayrıca saçın ihtiyacı olan nem ve vitaminleri sağlamalısınız. Bunun içinde saç bakım maskeleri ideal olur bence ben öyle yapıyorum..
cevapla
Lale Harmanoğlu Kapalı olduğum için saçlaırm çok dökülüyor. Bazen doğal yağlarla bakım yapıyorum o sıralar biraz duruyor ama sonra tekrar başlıyor. Bunu nasıl önleyeblirim? cevapla
Sevde Topal Saç dökülmesi nedenleri nedir? Saç dökülmesi için en iyi şampuan hangisi? Saçlarım her banyodan sonra tutam tutam dökülüyor. Önceden böyle olmazdı mevsimsel mi diye düşünüyorum ama biraz endişeleniyorum da. Nasıl bir yöntem uygulamalıyım? cevapla
yorum yaz
Zayıfladıktan Sonra Kiloyu Korumak İçin Ne Yapılır?