Sağlık

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

05 Ağustos 2017 - 21:49:11
Saç dökülmesine ne iyi gelir?

Saç dökülmesi bazen sezonluk olarak meydana gelen bir sorun olabilir. Bazen de doğuştan gelen bir hastalık gibi kişilerde ortaya çıkabilir.

Saç Dökülmeleri Nasıl Durdurulur?

Saç dökülmelerine karşı evde uygulanabilecek kürler mevcuttur ve bunların yanı sıra, doğal uygulamalar sonucunda saç dökülmelerinden kurtulabilirsiniz. Saç dökülmeleri farklı çeşitlerle kendini gösterebilir. Her bireyde farklı şekillerde meydana gelen saç dökülmeleri son derece hassas ve rahatsız eden bir konudur. Kökünden çıkarak kopan saç telleri ya da ortalardan koparak dökülen saç telleri dökülme çeşitlerine örnek olarak gösterilebilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi problemini kökünden ve kısa sürede çözmek için yapmanız gereken ilk şey bir kavanoz Hindistan cevizi yağına başvurmaktır. Hindistan cevizi yağı saçlar için hem sıvı halde hem de katı halde kullanılabiliyor. Katı halde kullanmak istediğinizde banyo yapmadan önce saç diplerinize ve tüm saç tellerinize krem sürer gibi bu doğal yağı sürebilirsiniz. Banyo yaparken saçlarınızı duruladığınız suya da birkaç parça katı ya da birkaç damla sıvı Hindistan cevizi yağı katarak saçlarınızın kopmasına engel olabilirsiniz.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı, lavanta yağı, zeytinyağı ve özellikle de badem yağı oldukça kullanışlı ve saç dökülmesi problemine iyi gelen doğal yağlardır. Bu doğal yağları ister karıştırarak isterseniz su ile seyrelterek isterseniz de tamamen direkt olarak kullanabilirsiniz. Önemli olan hangi zamanlarda ve ne kadar miktarlarda kullanıyor oluşunuzdur. Saç dökülmeleri doğal yağları, saç kremlerini ve losyonlarını kullanarak önlemeniz mümkündür.

Saçların Dökülmemesi İçin Ne Yapmalı?

Ancak yalnızca bu yöntemleri değil aynı zamanda fiziksel bazı yöntemleri de uygulamanız gerekir:

  • Saçlarınızı çok sık yıkamak yerine haftada üç kez yıkamanız yeterli olacaktır.
  • Mutlaka saç tipinize uygun şampuan, saç kremleri ve losyonlarını tercih etmeniz gerekiyor.
  • Saçlarınızı elektrikli aletlerden ve ısıl işlemlerden uzak tutmanız gerekiyor.
  • Saçlarınızı sık sık nemlendirmeniz ve yastık kılıfınızı da sık sık değiştirmeniz gerekiyor.
Saç Dökülmesini Engelleyen Bitkisel Çözümler

Zeytinyağı ve badem yağı, saç diplerine ve saç yapısına en uygun olan doğal yağlardandır. Saçlarınıza sık sık bu yağlar ile masajlar ve baskılar yaptığınız takdirde, zamanla hem saçlarınızın dökülmesi son bulacak hem saçlarınızda parlaklık ve dolgunluk ortaya çıkacak hem de çok daha yumuşak yapılı bir saç tipiniz olacaktır. Saçlarınızı badem yağı ve zeytinyağını karıştırarak ve seyrelterek nemlendirebilirsiniz. Ancak ayrı ayrı da kullanabilirsiniz. Bu doğal yağlar saçların Ph dengesini korumasına yardımcı olur. Saçlarınızın dökülmesini önlemek için dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise dengeli beslenmektir. Demir ve B vitamini bol olan besinlerden bol bol tüketmeniz gerekiyor. Saçlarınızın hem kökten dökülmemesi hem de koparak dökülmemesi için beslenmenize de dikkat ettiğiniz takdirde zamanla saçlarınız da toparlanmalar meydana gelir. Ayrıca bol bol su tüketmeniz de gerekiyor.

Yorumlar
Yağmur Demir 15 Ağustos 2017 - 17:18:57 Saç dökülmesi nasıl engellenir diyorsanız saç diplerinin hava almasını sağlamalısınız ve ayrıca saçın ihtiyacı olan nem ve vitaminleri sağlamalısınız. Bunun içinde saç bakım maskeleri ideal olur bence ben öyle yapıyorum..
cevapla
Lale Harmanoğlu 15 Ağustos 2017 - 17:19:24 Kapalı olduğum için saçlaırm çok dökülüyor. Bazen doğal yağlarla bakım yapıyorum o sıralar biraz duruyor ama sonra tekrar başlıyor. Bunu nasıl önleyeblirim?cevapla
Sevde Topal 26 Ekim 2017 - 09:57:13 Saç dökülmesi nedenleri nedir? Saç dökülmesi için en iyi şampuan hangisi? Saçlarım her banyodan sonra tutam tutam dökülüyor. Önceden böyle olmazdı mevsimsel mi diye düşünüyorum ama biraz endişeleniyorum da. Nasıl bir yöntem uygulamalıyım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: