Sağlık 25 Ekim 2021 - 18:53:34

Spiral Nedir? Zararları, Fiyatları ve Çeşitleri

Spiral Nedir? Zararları, Fiyatları ve Çeşitleri

Spiral; uzman kişiler tarafından rahimin iç bölgesine konulan, içerisinde hormon takviyeleri bulunan ve %99 gebelikten koruma özelliğine sahip olan bir gereçtir.

Spiral Nedir, Ne Demek? Çeşitleri Nelerdir?

Spermlerin yumurtaya ulaşarak döllenme oluşmasını engelleyen spiral; takıldığı zaman gebeliğin oluşmasını önler ve döllenme meydana gelse bile rahim iç duvarının yapısını bozarak döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesini önleyen bir tür doğum kontrol yöntemidir. Tüm dünyada yaygın olarak kullanılan spirallerin görevi gebeliğin engellenmesidir.

Genel anlamda spiral çeşitlerine baktığımızda hormonlu ve bakır olmak üzere iki tane olduğunu görmekteyiz. Hormonlu spiraller progestin hormonunun düşük seviyelerde salgılanmasını sağlayarak gebeliğe engel olmaktır. Hormonlu spiraller gebeliği 5 yıl engellemektedir. Bakır spiral ise hormonları etkilemez. Sadece bağışıklık sistemine gebeliği önlemek için uyarı verir. Ömrü diğerine göre daha uzundur.

Spiral Nasıl Takılır? Nasıl Kayar?

Spiral taktırma işlemi kadınların adet zamanları başladığında genel de 3. ve 4. gün takılır. Fakat bunun takılabilmesi için hasta öncelikle bazı muayenelerden geçmesi gerekir. Hastada iltihap mevcut ise bu iltihap geçene kadar spiral taktırma işi ertelenmelidir. Bu işlem çok kolaydır bazı aletler yardımı ile rahim içine hemen yerleştirilir. Korkulacak bir işlem değildir.

Bazı durumlar da spiral de kayma meydana gelebilir. Buda gebelik riskini yükseltir. Doktor spirali hatalı ve düzgün bir biçimde takamadı ise spiral de kayma olur. Spiral kaymasını hasta pek fazla hissedemez ancak hamilelik oluştuğu zaman öğrenir. Bazı durumlar da spiralde kayma meydana geldiği zaman kişide lekelenme tarzında kanama meydana gelebilir. Spiralin ipinin büyük bir yapıya sahip olması rahim ağzı yaralarına sebebiyet verir. Spiral kayması adet zamanını uzatabilir veya adet bir iki haftada tekrarlayabilir.

Spiralin Yan Etkileri Nelerdir?

Rahime spiral taktırmanın herhangi bir zararı şimdiye kadar görülmemiştir. Fakat tabi ki spiral takma işlemini uzman doktorlar yapmalıdır. Aksi halde bilinçsiz bir şekilde takılan spiraller hastanın rahminin delinmesine veya iltihaplanması gibi durumlara yol açar. Spiralin zararları genel anlamda şöyledir?

 • Adet zamanlarında değişiklik oluşturabilir ve kanamaların artmasına sebep olabilir.
 • Ara sıra lekelenmeler söz konusu olabilir.
 • Takıldıktan sonraki birkaç gün lekelenme ya da kanama görülebilir.
 • Enfeksiyon söz konusu olabilir ya da spiral içe kaçabilir.
 • Ağrı veya kramplar görülebilir.

Pek çok kadın spiral nasıl bir şey diye merak etmektedir. Gebeliğin önlenmesi için sık tercih edilen bir doğum kontrol yöntemi olan spiral uzman doktorlar tarafından takılmalıdır. Çünkü her kadın bu yöntem için uygun olmayabilir.

Spiral Fiyatları Ne Kadar?

Türüne değişiklik gösteren spiral fiyatlarına baktığımızda hormonlu olanların daha pahalı olduğunu görmekteyiz. Bakır spirallerin yaklaşık olarak 3-4 katı ücreti olarak karşımıza çıkabilmektedir. Spiral taktıran kadınların yorumlarına baktığımızda her iki yöntemde de tercih edildiğini görebilirsiniz.

Eğer doğum kontrol yöntemi olarak spiral tercih ediyorsanız, mutlaka uzman bir doktordan bilgi alarak taktırınız. Spiral nasıl takılır ve sonuçları neler oluyor diye öğreniniz. Ayrıca spiralle hamile kalma riskinin olduğunu da unutmayınız.

 • spiral
 • spiral nedir
 • spiral çeşitleri
 • hormonlu spiral
 • bakır spiral
 • spiral nasıl takılır
 • spiral taktırma
 • spiral kayması
 • spiralin yan etkileri
 • spiralin zararları
Yorumlar
Şennur Kaya Arkadaşlar spiral fiyatları hakkında bilgisi olan var mı? Spiral vajinaya nasıl takılır zararları olur mu acaba? Daha sonradan çıkarılması sorun yaratırmı? Lütfen bilgi verin:( cevapla
Pınar Ulu Kızla ben 2. çocuğumdan sonra taktırdım. Çokta memnunum herhangi bir sıkıntısını görmedim. Arada bir doktora kontrole gidiyorum. Korkulcak bişey değil fiyatı da gayet uygun. cevapla
Emel Çakır Spial taktırmak istiyorum çıkarılması sırasında sorun olur mu bilemiyorum. Fiyatları ne kadar bide biliyomusunuz? cevapla
yorum yaz
Anne Sütünün Faydaları, Özellikleri ve İçeriği Nedir?