Saç döneri neden olur? Nasıl düzeltilir?
Yaşam

Saç Döneri Neden Olur? Nasıl Düzeltilir?

11 Mayıs 2018 - 06:08:14

Saç döneri saç gülü olarak bilinmektedir. Genel olarak saç döneri doğuştan olan bir durumdur. Anne karnında kıl köklerinin ters çıkmasından dolayı oluşan saç döneri tedavi edilen bir yöntem değildir. Genellikle erkeklerde daha sık görülen bu durum saçların kazıtılması sağlanarak düzelebileceği düşünülür. Fakat saçların kazıtılması da saç döneğinin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlayamamaktadır.

Saç Döneri Nedir? Neden Olur?

Saç derisinde olan saç döneri kıl köklerinin ters yöne doğru uzamasından kaynaklanmaktadır. Anne karnında kıl köklerinin oluşması sırasında saçların uzarken problem yaşamasından kaynaklı olarak meydana gelir. Doğuştan olduğu için de düzeltilme imkanı pek mümkün olmamaktadır. Saç döneği sonradan olan bir durum değildir. Her ne kadar kazıtma işlemi yapılsa da saçlar uzadıkça saç gülünün bulunduğu kısımda tekrar aynı görüntü meydana gelir.

Saç Döneri Nasıl Düzeltilir?

  • Doğum ile beraber saç derisi yüzeyinde saç kıllarının ters dönmesinden dolayı saç derisi üzerinde görülen saç gülü tedavi edilen bir durum değildir. Saçlar uzadıkça görüntü olarak belirginleşen saç döneri saçların kazıtılması ile beraber düzelmez. Sadece belirginliği giderilir.
  • Saç derisinde meydana gelen ve diğer saç köklerinden farklı yöne doğru uzama sağlayan saçlar genel olarak profesyonel destek alınarak görüntüsünün belirgin hali kapatılabilmektedir.
  • Saç ektirme işlemi ile saç kıllarının arasına yapılan işlem saç döneğinin görüntüsünün kapatılmasını sağlayabilir. Saç gülünün hafif görüntüsünü kapatmak içinse saçları ters yöne doğru taramak geçici bir yöntem olacaktır.

Saç Döneri Genetik Midir?

Saç derisinde meydana gelen bu saç döneri genetik bir durumda olabilir. Bu yüzden erkek bebeklerde sıkça görülebilmektedir. Yaş ilerledikçe saç dönerinin daha belirgin olması kişiyi rahatsız edici olabilmektedir. Fakat herhangi bir sağlık sorunu oluşturmamaktadır. Genel olarak erkeklerde daha çok olmasına rağmen kadınlarda da meydana gelebilmektedir. Uzman yardımı ile kadınlardaki kıl kökleri daha zayıf olduğu için geçici bir durum olabilmektedir. Yine de saç dönerinin ortadan kaldırılması için saç ekiminin yapılması tavsiye edilmektedir.

Saç Döneri Nasıl Yok Edilir? Tedavisi Nasıl Olur?

Saç ektirme işlemi genel olarak baş derisinde kıl köklerinin olmadığı bölgelere kişinin kıl kökünden alınan saçlar ile yapılmaktadır. Normalde saçları dökülen ve saç derisinde yer yer açıklıklar olan kişiler bu uygulamayı daha çok tercih etmektedir. Bunun yanı sıra saçlarında seyreklik olan kişilerde yoğun saçlara kavuşmak için uygulama yaptırmaktadır. Saç döneri gibi kalıtsal olan durumlarda da saç ektirme uygulaması yapılabilmektedir. Bu yöntem ile beraber ters yöne doğru uzayan saçların üzeri kapatılmış olur. Erkekler bu yöntemi saçları döküldüğün de tercih etse de saç dönerinde de aynı yöntem uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra saç ektirme işlemi sonrasında da saç bakımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Saç ektirme işlemi birkaç seans ile yapılan yöntemlerden biridir. Sağlıklı saçların diğer bölgelerdeki kıl köklerine yerleşmesi sağlanarak kıl köklerinin tutunması amaçlanır.

Yorumlar
Serap Güney 11 Mayıs 2018 - 06:18:14 Saç gülü nasıl yok edilir? Çocuğum 2 yaşında ve saçında saç döneği var. bu büyüdükçe geçer mi? Şuan geçmesi için herhangi bir yöntem uygulayabilir miyim? Saçını daha hiç kestirmedik kestirince gider diyorlar ama bilemedim. Bu yöntem işe yarar mı?cevapla
Ceylan Ocak 09 Nisan 2019 - 17:32:59 Kadınlarda saç dönerinin geçmesi içim nasıl bir çözüm yolu izlenebilir onu merak ediyorum. Saçımda var ve benim hiç hoşuma gitmiyor. Mesela kahkül kestirmek istiyorum ama tam olarak düz durmuyor. Küçükken sanırım herhangi bir şey yapılmamış kalmış öyle.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: