Sağlık 14 Şubat 2021 - 20:42:14

Sigaranın Göze, Beyne ve Kalbe Zararları

Sigaranın Göze, Beyne ve Kalbe Zararları

İçerisinde pek çok zehir barındıran sigara göze, beyne ve kalbe zarar veren, aynı zamanda pek çok rahatsızlığın oluşmasına neden olan kötü ve sağlıksız bir maddedir.

Sigaranın Göze Zararları Nelerdir?

Göz sağlığını olumsuz yönde etkileyen sigara, gözdeki makula bölgesinde yapısal bozukluk meydana getirerek fonksiyon kaybının oluşmasına neden olmaktadır. Eğer bu durum erken fark edilmez ve tedavi edilmezse sarı nokta hastalığının oluşmasına ve ilerleyen zaman körlük meydana getirmeye neden olabilir. Bunun yanında sigara içmek kişide katarakt gibi rahatsızlıkların oluşmasına etki etmektedir. Hatta gebe bir annenin sigara tüketmesi bebekte şaşılık gibi rahatsızlıkların meydana gelebileceği belirtilmektedir.

Yapılan inceleme ve araştırmalara göre kesin bir şekilde görmemizi sağlayan retina da meydana gelen hasar kişilerin bulanık görmesine, cisimleri eğri ya da kırık gibi algılamasına neden olabilmektedir. Sigaranın bu oluşumda etkisi oldukça büyüktür. İncelemelere göre makula dejeneresansı sigara içilen kişilerde çok fazla görülmektedir. Hatta rahatsızlığın giderilmesi için yapılan lazer gibi operasyonlarda bile etki azalttığı ortaya konmaktadır. Sadece sigara içenler değil pasif içicilerde katarakt gibi rahatsızlıklara maruz kalabilmektedir. Vücutta antioksidan üretilmesine neden olan bu zararlı alışkanlık pek çok göz probleminin oluşmasına neden olabilmektedir.

Sigaranın Beyne Zararı Nelerdir?

Vücutta damar sertliğinin oluşmasına neden olan sigara beyinde çok ciddi rahatsızlıklar meydana getirebilmektedir. Sürekli olan sigara tüketen kişilerde damar tıkanıklığının oluşabilme ihtimali nedeniyle felç ve inme gibi durumların oluşabilme riski oldukça yüksektir. Sigara tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre beyin damar tıkanıklığı ve beyin kanaması gibi durumlarla karşı karşıya kalması olasılığı daha yüksektir.

Sigara içmek vücutta hücre yenilenmesinin oluşmasını önlerken aynı zamanda hücrelerin zarar görmesine neden olur. Bunu beyin hücrelerine de yapabilir. Bu nedenler sigara hafızanın güçsüzleşmesine ve kişinin mantıklı düşünememesine neden olabilmektedir. Sigara tüketen kişilerde depresyon ve alzheimer gibi hastalıkların görülme riskinin fazla olduğu belirtilmiştir. Bu nedenle kesinlikle içilmemesi gereken bir maddedir.

Sigaranın Kalbe Zararları Nelerdir?

İçerisinde bulunan zararlı maddeler ve bileşenler nedeniyle sigara tüketimi damarlarda zararlı plak oluşumuna neden olur. Bu durum damar tıkanıklığını meydana getirir. Kan akışının engellenmesine neden olan plaklar kandaki oksijeni azaltır. Kandaki oksijenin azalması demek organların yeterli beslenememesi demektir. Bunu yanında kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü arttırır ve damarlarda daralma meydana getirir. Bunların sonucunda kalp krizi ve felç geçirme gibi risklerde artış meydana gelir.

Sigara Nasıl Bırakılır? Yöntemleri Nelerdir?

Sigara içmek sadece size değil çevrenizdeki insanlara da zarar vermektedir. Bu kötü alışkanlıktan kurtulmak istiyorsanız öncelikle psikolojik olarak kendinize inanmalısınız. Sigara içilen ortamlardan uzaklaşmalı ve sevdiğiniz bazı aktivitelerle kendinizi oyalamalısınız. Sadece sağlığa zararlı değil aynı zaman bütçeye de zararlı olan bu alışkanlıktan kurtulmak için sağlık kuruluşlarından destek alabilirsiniz. Sigarayı bırakmayı ertelemeyin. Ertelediğiniz her dakika ömrünüzden çalmaktadır...

  • sigaranın göze zararları
  • sigaranın beyne zararları
  • sigaranın kalbe zararları
  • sigara nasıl bırakılır
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Hızlı Kilo Verdiren Diyet Listesi