Zayıflama 16 Aralık 2021 - 18:14:13

Tatilde Kilo Almamak ve Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Tatilde Kilo Almamak ve Kilo Vermek İçin Ne Yapmalı?

Tatilde kilo almamak için; aşırı beslenmeden kaçınmak, hareket etmek ve aşırı yağlı yemeklerden uzak durmak gerekmektedir.

Tatilde Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Genel olarak yaz aylarının gelmesi ile birlikte tatil planları yapılırken, tatilde formu korumak için yöntemler de merak edilmektedir. Çoğu insan, tatilde açık büfe yemekler yediği için günlük tüketimlerini artırmaktadır. Aşırı yemek tüketimi ise vücuda kilo olarak dönmektedir. Eğer tatilde kilo almak istemiyorsanız, porsiyonlarınızı kontrol etmeli ve aşırı yemek yeme durumundan kaçınmalısınız.

Tatilde kilo vermek için küçük tabakları tercih ediniz. Küçük tabaklar ile çok yemiş gibi hissederek tokluk sağlayabilirsiniz. Yemeklerinizi almadan önce büfeyi baştan sona geziniz. Böylece hangi yemekleri yiyeceğiniz karar verebilir ve kendi kafanızda bir liste yapabilirsiniz. Çok kalorili yiyeceklerden uzak durursanız, sindirim sisteminin dengelenmesini ve böylece formunuzu koruyabilirsiniz.

Tatil zamanı yağlı yiyecekler yerine sebze tüketimine önem veriniz. Zeytinyağlılar tabağınızın yaklaşık %80 kısmını kaplamalıdır. Lif oranı yüksek besinler yiyerek bağırsak hareketlerinin hızlanmasını sağlayabilirsiniz.

Tatilde Neden Kilo Alınır?

Tatilde fazla kilo almamak, hatta bu kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin ilk etapta tatilde kilo almalarına sebep olan etmenleri ortadan kaldırmaları gerekiyor. Bu aşamada fazla kilo almanın ilk sebebi olarak fazla uyku geliyor. Tatile giden kişiler tatillerinde erken kalkma zorunluluğu olmadığından geç saatlere kadar uyuyabiliyorlar. Bu durumda sabah kahvaltısını kaçıran kişiler direkt olarak öğünlerine öğle yemeği ile başlıyor. Kahvaltının kaçırılması ve uzun süre uyuyarak daha az süre ayakta kalınması kişilerin kilo almasının en önemli sebepler olarak gösterilmektedir.

Birçok otelde açık büfe sisteminin işliyor olması kişilerin çok daha fazla yemek tüketimine sebep oluyor. Sevdikleri birçok yemeğin bir arada oluşu insanlarda hepsinden tatma isteği oluşturduğundan normale göre çok daha fazla tüketim olmaktadır. Buna ek olarak ülkemizin tatlı kültürü de son derece geliştiği için sürekli tatlı yiyebilme imkanı kişilerde fazla kilonun en bariz sebebi olarak görülmektedir.

Son olarak yemeklerde dahi alkol tüketiminin olması kişilerin çok fazla kalori almasına sebep olurken fazla kiloların sebepleri arasında bulunuyor. Bu nedenle alkol ve yemek tüketiminin ölçülü olması gerekmektedir.

Tatilde Formu Korumanın Püf Noktaları Nelerdir?

Her insanın günlük alması gereken kalori miktar vardır. Tatilde günlük kalori ihtiyacınızın karşılanması kadar yemek yediğinizde formunuzu koruyabilirsiniz. Fakat olması gerekenden fazla yediyseniz eğer yüzme ya da farklı spor hareketleri ile kalori yakımını sağlamanız gerekir.

Gün içerisinde bol su içmeyi ihmal etmeyiniz. Ayrıca aç kalmamaya sık sık ve az yemeye özen gösteriniz. Özellikle yaz aylarında yağlı yiyeceklerden kaçınmanız hem kilonuzu korumak hem de sağlığınız için önemlidir.

Tatilde Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı?

Tatillerine giden ve tatilde nasıl kilo verilir sorusunun cevaplarını arayan kişiler ilk etapta sabah erken kalkarak doğa yürüyüşün yapabilirler. Bu şekilde ciddi anlamda kalori yakımı sağlanabilir. Birkaç kişilik yürüyüşler ya da bisiklet turları da oldukça eğlenceli olacaktır.

Gün içerisinde öğünlerin hiçbirini kaçırmadan az miktarlarda yemek tüketilmesi gerekir. Bu aşamada ara öğünlerde yalnızca dondurma ya da içecek tüketimi oldukça mantıklı olabilir. Ana yemeklerde de zeytinyağlı ürünlere yönelmek kalori almamak adına yapılabilecek en doğru hamleler arasında gösterilebilir.

Tatilde kilo vermek için yüzme çok önemli bir spor olarak gösterilir. İnsanların vücudunun tamamının aynı anda çalışmasını sağlayan bu aktivite ile birlikte kalori yakmamaları mümkün değildir. Hem eğlenceli hem de tempolu bir aktivite ile fazla kilolardan rahatlıkla kurtulmak mümkündür. Tatilde kilo koruma için kalori alımı ya da yakımına da dikkat etmelisiniz.

  • tatilde kilo almamak
  • tatilde kilo almak
  • tatilde kilo vermek
  • tatilde zayıflamak
Yorumlar
Nazlı arman Tatilde zayıflamak ve zayıf görünmek için ne yapmak gerekiyor? Genelde daha fazla yemek yiyorum ve kilo alıyorum bu dengeyi nasıl kurabilirim? cevapla
Melek Çetin Her sene tatile gittiğimde daha fazla hareket etmeme rağmen yine de kilo alıyorum. Yüzüyorum yürüyorum ama farkında olmadan daha fazla yemek tüketiyorum sanırım. Tatilde kilo almak istemiyorum. Ne yapmam gerekiyor? cevapla
yorum yaz
Telefon Bağımlılığı Nedir? Kurtulmak İçin Ne Yapmak Gerekir? Nasıl Önlenir?