Sağlık 22 Mayıs 2021 - 20:40:30

Tırnak Mantarı Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak Mantarı Nedir? Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tırnak mantarı; yaygın olarak gözlemlenen, bazen tek tırnakta bazense birden fazla tırnakta oluşabilen, tırnaklarda renk bozulması, kalınlaşma ya da kenarlarının hasar görerek parçalanması gibi etkiler ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır.

Tırnak Mantarı Nedir, Ne Demek?

Tırnak ucunun altında sarı ya da beyaz bir nokta olarak başlayan tırnak mantarı, bazı durumlarda çok fazla rahatsızlık vermeyen, bazı durumlarda ise tırnak ağrı, kalınlaşma gibi etkiler oluşturan bir rahatsızlıktır. Onikomikoz ismi ile de bilinen tırnak mantarı rahatsızlığı, enfeksiyon ilerledikçe lekelerin daha belirgin bir hal alması şeklinde kendini belli etmektedir. İzlerin büyümesi ile birlikte tırnaklarda kalınlaşma meydana gelir ve dokusunda birtakım değişiklikler oluşur. Hatta mantarlı tırnak kırılabilir ve bu kırılma oldukça ağrı verici bir durum oluşturabilir.

Eğer ki tırnak mantarı ciddi bir şekilde meydan agelmişse tırnakta ani hasarlara neden olabilmektedir. Hatta bu enfeksiyon zaman içerisinde farklı bölgelere de yayılabilmektedir. Diyabet hastalarında kan dolaşımını ve ayaklardaki sinirleri etkileyebilmektedir. Bununla birlikte ciltte bakteriyel bir enfeksiyon oluşturabilir. Bu tarz hastalarda ufak bir yara ciddi sonuçlar meydana getirebilir. Tırnak mantarı bazı zamanlarda çok önemli sonuçlar meydana getirmese de bazı hastalar için ciddi oranda etkileyici durumlar oluşturabilmektedir. Bu nedenle dikkat etmeli ve tedavi için gerekli olan yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.

Tırnak Mantarı Neden Olur?

Güneş ışığına ihtiyaç duymayan mikroskobik organizmanalar şeklinde tanımlayacağımız mantarlar, pek çok şekilde karşımıza çıkmaktadır. Tırnak mantarının oluşmasına genel olarak dermatofit mantarlar sebep olmaktadır. Bu mantar türü genel olarak vücutta zararsız bir şekilde yaşamaktadır. Fakat bazı durumlarda çoğalabilirler. Çoğaldıkları zaman ise enfeksiyon oluşumuna sebebiyet verebilirler. Ilık ve nemli ortamları seven bu organizmalar, duşlarda, ve yüzme havuzlarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Eğer ki ayaklarınız nemli ve ılık bir ortama maruz kalıyorsa mantar oluşumu kaçınılmaz bir hal almaktadır.

Tırnak Mantarının Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Genelde anlaşılır sonuçlar meydana getiren tırnak mantarının belirtilerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Tırnaklarda kalınlaşmış bir dokunun oluşması ve kuruma meydana gelmesi
 • Beyaz, kahverengi ya da sarımsı bir rengin meydana gelmesi
 • Şekil bozukluklarının oluşması
 • Tırnakların düzensiz olması ve ufalanan bir yapı haline gelmesi
 • Hafif ve kötü bir kokunun oluşması
 • Tırnağın matlaşması
 • Kolay bir şekilde kırılabilmesi

Bahsetmiş olduğumuz durumlar tırnaklarda meydana gelen mantar rahatsızlığının belirtileri olarak nitelendirilir. Hemen her yaşta görülebilen bu durumla sıklıkla karşılaşabiliriz. Bu tarz durumlar gerek bitkisel gerekse ilaçlı tedavi yöntemlerine başvurulması gerekmektedir.

Tırnak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı durumlarda tırnak mantarı tedavisi zor olabilirken bazı durumlarda oldukça kolay bir şekilde iyileşme sağlanabilmektedir. Bu tarz bir durumda öncelikle doktora başvurmanız gerekmektedir. Doktorlar ağızdan ya da tırnak üzerine direkt uygulanabilecek ilaçlar ile uygun bir tedavi yöntemi sunmaktadır. Enfeksiyonun vücuttan hızlı bir şekilde temizlenmesi için oral antifungal ilaçlar tercih edilmektedir. Bazı durumlarda tırnak altına ilacın uygulanabilmesi için birtakım cerrahi yöntemler de uygulanabilir. Bunların yanı sıra elma sirkesi, çay ağacı yağı ve sarımsak gibi farklı bitkisel yöntemlerle de bu rahatsızlık iyileştirilebilmektedir.

 • tırnak mantarı
 • tırnak mantarı nedir
 • tırnak mantarının belirtileri
 • tırnak mantarı neden olur
 • tırnak mantarının oluşması
 • tırnak mantarı rahatsızlığı
 • tırnak mantarı tedavisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Drenaj Nedir? Ne Demek? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?