Yaşam 26 Eylül 2021 - 11:40:35

Uzay Kirliliği Nedir? Sebepleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Uzay Kirliliği Nedir? Sebepleri Nelerdir? Nasıl Önlenir?

Uzay kirliliği; son 40 yılda ortaya çıkan, gezegenimize yakın yörüngelerde dönen uydular için tehdit oluşturan, insan yapımı cisimlerin tümüne verilen isimdir.

Uzay Kirliliği Nedir? Nasıl Oluşur?

Gezegenimizin etrafındaki yörüngelerde hiçbir işlevi olmadan başıboş şekilde dönen cisimlerin oluşturuğu uzay kirliliği; insanoğlunun uzaya gönderdiği ve süreleri dolduktan sonra kendi kaderlerine terk edilmesi ile meydana gelir. Dünya'nın yörüngesinde bulunan ve faydalı bir işlevi kalmayan insanların ürettikleri nesneler, uzayda bir kalabalık yani kirlilik meydana getirmektedir.

Teknolojik çöp olarak bahsedebileceğimiz uzay kirliliği, gezegenimizin etrafındaki alanı oldukça tehlikeli bir hale getirmektedir. Şu an herhangi bir sorun yok gibi görünse de bu gelecek zamanlarda ciddi sorunlar oluşturur. Uzay kirliliği nasıl oluşur diye baktığımızda, uzayda meydana gelen bir çarpışma ya da patlama, çalışıyor olan bir uyduya zarar verebilir ya da binlerde küçük ve hızlı hareket eden enkaz parçalarının oluşmasına neden olabilir. Uyduları bu enkaz parçalarından korunması çok zordur.

Uzay kirliliği ilerleyen zamanlarda, hava tahmini, uzay tabanlı iletişim ve internet gibi önemli uzay uygulamalarının kaybolması söz konusu olabilir. Astronatlar için yaşamları tehlikeye girer. İklim araştırmaları ve yer bilimi sekteye uğrar. Genel olarak hem teknolojik gelişme hem de ekonomik büyüme zarar görmektedir. Gelecek nesiller bu açıdan tehdit altında kalmaktadır.

Uzay Kirliliği Sebepleri Nelerdir?

Genel anlamda uzay kirliliği nedenleri, işlevini tamamlamış olan uyduların uzayda bırakılması nedeni ile meydana gelmektedir. Uzay araçları uzayda atıklar da meydana getirmektedir. Bunun yanı sıra dünya üzerinde olduğu gibi uzayda da istasyonlara bırakılan çöpler vardır.

İnsanlık için uzay kirliliği sonuçları oldukça mühimdir. Uzaydaki araçların meteorlar ya da diğer uydular ile çarpışması sonucunda parçalanmaları ve bölünmeleri de uzayda kirlilik oluşturmaktadır. Hayatımızın büyük bir kısmını etkileyen uzay kirliliğinin içerisinde uydu parçaları, kullanılmayan boş gezen uzay araçları, uzay mekiği parçaları, silahlar, yardımcı roketler, kaza sonucu oluşan enkaz parçaları ve bunun gibi birçok obje söz konusu olabilir.

Uzay Kirliliği Nasıl Önlenir?

Uzaya gönderilen araçlar işlevini tamamladıktan sonra ya dünyaya düşer ya da uzay boşluğuna gönderilir. Bunun sonucunda ise uzay kirliliği meydana gelir. Uzay kirliliği nasıl temizlenir diye soracak olursanız gönderilen uyduların ve araçların görevlerini tamamladıktan sonra yok edilebilir şekilde yapılması gerekir. Özellikle de güneşin ışınları ve etkisi ile birlikte tamamıyla buharlaşabilir şekilde yapılması gerekir. Bu şekilde uzaydaki kirlenme ve atık oluşumu önlenebilir.

Uzayda oluşabilecek bir kaza sonrasında patlama potansiyelinin giderilmesi gerekir. Kasıtlı bir şekilde enkaz oluşumu sağlanmamalıdır. Uzaya gönderilen uydular işlemlerini bitirdikten sonra başka bir yörüngeye yönlendirilmeli ve işleyen uyduların yolunan uzak tutulmalıdır.

Uzay Kirliliğinin Zararları Nelerdir?

Gelecek nesin için bir tehdit oluşturan uzay kirliliğinin zararları, dünya üzerinde birçok olumsuz etki meydana getirir. Uyduların bu enkazlardan kurtulmasını sağlamak her ne kadar maliyetli olsa da sağlanmalıdır. Aksi durumda ilerleyen zamanda uzaya yeni uyduların gönderilmesi ve işlemini tamamlaması imkansız halde gelir. Bu da teknolojik gelişmeleri ve beraberinde insanlığın ilerlemesini önlemektedir.

Yazımızın içeriğinde uzay kirliliği ne demektir sorusuna yanıt bulmuş bulunmaktayız. Ayrıca bunun sonuçları ve önlenmesi konusunda da birtakım bilgiler vermiş bulunmaktayız. Uzay kirliliği ilerleyen zamanlarda ciddi bir sorun haline gelecektir. Bundan dolayı önlemler alınmalıdır.

  • uzay kirliliği
  • uzay kirliliği nedir
  • uzay kirliliği nasıl oluşur
  • uzay kirliliği sebepleri
  • uzay kirliliği nedenleri
  • uzay kirliliği sonuçları
  • uzay kirliliği nasıl önlenir
  • uzay kirliliği nasıl temizlenir
  • uzay kirliliğinin zararları
  • uzay kirliliği ne demektir
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Antibiyotik Etkisi Gösteren Yiyecekler ve Bitkiler Nelerdir?