Sağlık 03 Şubat 2021 - 13:07:58

Varis Tedavisi Nasıl Oluyor? Varis Tamamen Yok Olur mu?

Varis Tedavisi Nasıl Oluyor? Varis Tamamen Yok Olur mu?

Vücutta bacak kısımda görülen varisler damar rahatsızlıklarından biridir. Bu rahatsızlık, özellikle akşam saatlerinde bacakların ağrımasına ve gece uyurken krampların meydana gelmesine sebep olur. Görüntü olarak hoş olmayan bir yapıya sahip olan varisler kişinin günlük hayatta zorlanmasına sebep olmaktadır.

Varis Nedir, Ne Demek?

Bacaklardaki toplardamarların kan akışında bir problem olduğunun göstergesi olan varisler zamanla damarların genişlemesi ve deri yüzeyinde mavi mor renkte damarların görünür hale gelmesi ile ortaya çıkar. Vücudun kan pompalaması aşağıdan yukarıya doğrudur. Pompalanan kan kalbe ulaşır. Eğer bacaklardaki toplardamarlarda bu kan akışı olması gerektiği gibi olmaz ise damarlarda genişlemeler meydana gelir. Bu da rahatsızlığın oluşmasına sebep olur. Kadınların çok fazla şikayetçi olduğu konulardan biri olan bu rahatsızlık bacaklarda görüntü olarak rahatsız edici bir görünüme ulaşır. Bu durumda varis tedavisi uygulanması gerekebilir.

Varis Tedavisi Nasıl Oluyor?

Bu rahatsızlık özellikle ilk göründüğünde tedavi edilmesi gereken bir durumdur. İlerleyen durumlarda kişinin tansiyon ve şeker gibi hastalıklar ile karşı karşıya kalmasına sebep olmaktadır. Bazı durumlarda ise yara meydana gelebilmektedir. Bu yüzden en doğru tedavi varisler görünmeye başladığında mutlaka önlem alınmasıdır. Varis tedavisinde son yıllarda kullanılan yöntemlerden biri lazer tedavidir. Bu işlemde rahatsızlığa sebep olan damar lazer ile yakılarak tedavi olmaktadır. Bu işlem daha çok rahatsızlığın ilk zamanlarında daha sağlıklı sonuçların alınmasına yardımcı olur.

Varis Tedavisinde Ameliyat Olmak Gerekir mi?

Önceden varis tedavisinde ameliyatın kaçınılmaz olduğu bilinirdir. Özellikle ilerleyen durumlarda hala ameliyat ile damarın vücuttan alınması işlemi yapılmaktadır. Lazer ve ameliyat dışında ayrıca varise sebep olan damarın iğne ile devre dışı bırakılması yöntemi uygulanmaktadır. Varis tedavisinde günümüzde en çok kullanılan yöntem ise lazer tedavisidir. Bu tedavi yöntemi günlük yapılan bir işlem olduğu için varis tedavisi yaptıracak olan kişilere de daha kolay gelmektedir. Kişi varis tedavisi sonucu günlük hayatına dönerek yaşamına devam etmektedir. Bu rahatsızlığın tekrarlama durumu olduğundan kişinin vücut sağlığına dikkat etmesi gerekmektedir. Bazı hastalarda çok yoğun olması bacak ağrılarına sebep olabilmektedir. Bu durumda hastaya varis çorabı tavsiye edilir.

Varis Çorabı Nasıl Kullanılır?

Varislerin meydana gelmesinden sonra kişinin bu duruma bağlı olarak birçok şikayeti meydana gelebilmektedir. Kramplar ve ağrılar bacak bölgesinde devam eder. Varis çorabı bu aşamada bacağı oldukça fazla sıkarak damarın genişlemesine engel olur. Varis çorapları çok sıkı bir yapıya sahip olduklarından giyilirken aparat kullanılması gerekebilir. Yardım almak zorunda da kalınabilir. Varis çorabının giyilmesinden sonra damar içe doğru sıkılır. Her ne kadar işe yarasa da bir süre sonra hasta ameliyat olmak zorunda kalabilmektedir. Bu yüzden varis çoraplarının kullanımı sırasında kişi rahat etse bile çorabı çıkardıktan sonra eski şikayetlerinin devam ettiği gözlenir. Bu durumda da kişinin diğer varis tedavi yöntemlerine başvurması gerekmektedir.

Yorumlar
Selma Erbil Varis nasıl geçer? Varis tedavisi yapan devlet hastaneler hangileridir? Dizlerimin arkasında önceden de vardı ama son zamanlarda bir artış söz konusu ve çok ağrı yapıyor. Bunları geçirmek için ne yapmalıyım? cevapla
Dilber Seçkin Varis tedavisinde lazer işe yarıyor diye duymuştum ama denemek gerekiyor. Bacaklarımda varisler var önceden ağrımıyordu ama şimdilerde ağrımaya da başladı. Geçmesi için ne yapmak lazım diye araştırıyorum sanırım lazer yaptıracağım. cevapla
yorum yaz
Aspir Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları, Zararları, Kullanımı, Fiyatı ve Kullananlar