Zayıfladıktan sonra kiloyu korumak için ne yapılır?
Yaşam

Zayıfladıktan Sonra Kiloyu Korumak İçin Ne Yapılır?

15 Ekim 2017 - 00:39:16

Kalıcı zayıflamak isteyen birçok kişi zayıfladıktan sonra kiloyu korumak için farklı yöntemler denemektedirler.

Kiloyu Korumak İçin Ne Yapılmalı?

Kadınlar ve erkekler aldıkları kıyafetlerin içerisinde her zaman daha güzel görünmek ister. Bu sebeple de sürekli olarak fazla kilolarını vererek daha fit bir görünüme kavuşmak isteyen kişiler bazı dönemlerde ağır diyetler bazı dönemlerde spor ile birlikte fazla kilolarından kurtulmaktadır. Ancak bu aşamada yaşanan en büyük sorunlardan biri olarak verilen kiloların geri alınması gösterilmektedir. Bu sorun birçok kişinin başına gelirken bunu nedenlerini araştıran kişiler buna ek olarak çözüm için de birçok araştırma gerçekleştirmektedir. Bu sorunu çözen kişiler zayıfladıktan sonra kiloyu korumak için özen göstererek sürekli olarak hayalini kurdukları fiziğe kavuşabileceklerdir.

Verilen Kilolar Neden Geri Alınır?

Genel olarak kişiler fazla kilolarını ağır diyetler ile birlikte veriyor. Bu aşamada kişilerin belirli bir dönem çok az miktarda yiyecek ile beslenmesi ya da bunun dışında sürekli olarak belirli ürünleri yemesi hızlı bir şekilde kilo vermesini sağlıyor. Ancak verilen kilolardan sonra kişiler normal yemek düzenlerine döndükleri için verilen kilolar geri alınmaya başlıyor. Sporlarını yaparak kilo vermeyi düşünen kişiler sürekli olarak protein ağırlıklı besinler alırken bunun yanında düzenli olarak sporlarını yapıyorlar. Yaktıkları kalori miktarları her zaman üst seviyede olan kişiler beslenme aşamasında yedikleri miktarı düşürmeseler bile rahatlıkla kilo verebiliyorlar. Ancak sporu bıraktıklarında yaktıkları kalori direkt olarak düştüğü için fazla kilolar alınmaya başlıyor.

Verilen Kilolar Nasıl Korunur?

İlk olarak diyetlerini yaparken kişiler karbonhidratlardan mümkün olduğunca uzak dururken diyetleri bıraktıktan sonra da buna devam etmeleri gerekiyor. Eğer kişiler diyetten sonra yine yüksek miktarda ekmek tüketimine dönerse ya da hamur işlerini tekrar hayatına sokarsa verdikleri kiloları alması son derece muhtemel oluyor. Özellikle çok sert ve sağlıksız diyetler ile kilo vermeyin. Her ne kadar bu diyetler çok kısa süre içerisinde kilo vermenizi sağlıyor olsa da sağlığınızı büyük bir tehlikenin içerisine atacaktır. Bu sebeple kişilerin yavaş ancak etkili kilo verdiren ve sağlıklı beslenmeyi sağlayan diyetlere yönelmesi gerekir.

Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

İnsanların kilo almaması için vücutlarına aldıkları yağları tamamen sağlıklı şekilde alması gerekmektedir. Genel olarak yenilen balıklar ile alınan yağlar ya da zeytinyağı gibi ürünler son derece sağlıklı bir seçenek olacaktır. Gün içerisinde egzersizlerin yapılması kesinlikle bırakılmaması gereken bir durumdur. Bu aşamada her gün salonlara giderek sporunu yapma imkanı bulamayan kişiler bunun yerine evlerinde küçük egzersizler ile birlikte formalarını koruyabilmektedir. Kısa mesafeleri sürekli olarak yürümek de bu konuda kişilere katkı sağlayabilir. Son olarak kahvaltı öğününe önem verilmesi gerekmektedir. Bu ipucu, kahvaltıda sürekli olarak fazla yenilmesi anlamına gelmezken kişilerin doğru bir beslenme ile kahvaltıyı geçirmesi ve gün içerisinde atlamaması anlamını taşımaktadır. Kahvaltıda alınan hayvansal gıdalar kişilerin tok kalmasını sağlarken protein olarak da vücuda büyük bir katkı sağlayacaktır. Zayıfladıktan sonra kiloyu korumak için dikkatli beslenmek yeterli olacaktır.

Yorumlar
Münire Cansız 07 Ekim 2017 - 14:11:40 2 ay önce yaklaşık olarak 20 kilo verdim. Diyeti bırakalı o kadar zaman geçti ama dengeli beslenerek verdiğim kiloyu koruyorum. 2 ayda sadece 1 kilo aldım bu benim içi gerçekten iyi bir sonuç...cevapla
Nihat kısık 30 Ağustos 2018 - 09:13:53 Münire hanım 2 ayda 1 kilo almak demek yılda 6 kilo almak demektir. Bu da hızlı bir şekilde kilo alıyorsunuz demektir. Bunun farkında olmanızı ve tabiki zaman zaman kilo alabileceğinizi ama bunu farkedip vermeniz gerektiğini bu şekilde kilonuzu korumanızı öneririm. 1-2 kilo alıp vermek kolay olacaktır sizi zorlamayacaktır.
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: