Yaşam 08 Aralık 2021 - 11:43:30

Zayıfladıktan Sonra Kiloyu Korumak İçin Ne Yapılır?

Zayıfladıktan Sonra Kiloyu Korumak İçin Ne Yapılır?

Zayıfladıktan sonra kiloyu korumak için; metabolizma hızına ve vücuda uygun diyetlerin uygulanması, besin çeşitliliğinden yararlanılması ve şok diyetlerden uzak durulması gerekmektedir.

Kiloyu Korumak İçin Ne Yapılmalı?

Kalıcı zayıflamak isteyen birçok kişi zayıfladıktan sonra kiloyu korumak için farklı yöntemler denemektedirler. İnce ve fit görünmek için öncelikle vücuttaki yağ dokusunun giderilmesi sağlanmalıdır. Diyet yaparken eğer kas oranı çok azalırsa bu metabolizmanın yavaşlamasına ve kilo vermenin durmasına neden olmaktadır. Bundan ötürü kilo vermek ve aynı zamanda bunu korumak için kas değil, yağ yakımı gereklidir.

Verilen kiloları geri almamanın sırrı, doğru diyetler ile kalıcı olarak yağ yakımının sağlanmasıdır.

Dengeli ve sağlıklı beslenme, kalıcı kilo vermenin sırrıdır. Eğer bunu uygularken aynı zamanda spor ve egzersiz yaparsanız, diyet sonrasında tekrar kilo alımı söz konusu olmamaktadır. Kilo vermek için şok diyetler uygulayıp birkaç gün düşük kalorili beslendiğinizde, diyet sonrasında açlık hissi daha fazla meydana gelir ve verdiğinizden daha fazlasını alırsınız. Kilo koruma kalori miktarının dengeli olarak hesaplanması ile sağlanır.

Verilen Kilolar Neden Geri Alınır?

Genel olarak zayıflama sürecinde yapılan hatalardan biri fazla kiloların ağır diyetler ile birlikte verilmesidir. Bu aşamada belirli bir dönem çok az miktarda yiyecek ile beslenmek ya da bunun dışında sürekli olarak belirli ürünlerin tüketilmesi hızlı bir şekilde kilo vermeyi sağlar. Ancak verilen kilolardan sonra kişiler normal yemek düzenlerine döndükleri için kilo alımı tekrar başlamaktadır.

Verilen kiloları geri almak, diyet sonrasında porsiyonların çoğaltılması, yağlı yiyecekleri tüketmek ve gece geç saatlerde yemek ya da abur cubur yenmesi sonrasında gerçekleşir.

Spor yaparak kilo vermeyi düşünen kişiler genel olarak protein ağırlıklı besinler almalı ve bunun yanında düzenli olarak spora devam etmelidir. Yaktıkları kalori miktarları her zaman üst seviyede olan kişiler beslenme aşamasında yedikleri miktarı düşürmeseler bile rahatlıkla kilo verebilir. Ancak sporu bıraktıklarında yaktıkları kalori direkt olarak düştüğü için fazla kilolar tekrar alınmaya başlayabilir.

Verilen Kilolar Nasıl Korunur?

İlk olarak diyet sürecinde karbonhidratlardan mümkün olduğunca uzak durulması ve aynı zamanda diyetten sonra da buna devam edilmesi gerekmektedir. Eğer diyetten sonra yine yüksek miktarda ekmek tüketimine devam edilirse ya da hamur işlerini tekrar hayatına sokarsa verilen kiloların alınması son derece muhtemel olmaktadır.

Zayıflamak için özellikle çok sert ve sağlıksız diyetler uygulamayınız. Her ne kadar bu diyetler çok kısa süre içerisinde kilo vermenizi sağlıyor olsa da sağlığınızı büyük bir tehlikenin içerisine atacaktır. Bu sebeple kişilerin yavaş ancak etkili kilo verdiren ve sağlıklı beslenmeyi sağlayan diyetlere yönelmesi gerekir. Ayrıca kilo koruma diyeti ile formda kalmayı sağlamaları gerekir.

Kilo Korumada Ne Yenir? Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

İnsanların kilo almaması için vücutlarına aldıkları yağların tamamen sağlıklı olması gerekmektedir. Genel olarak tüketilen balıklar ile alınan yağlar ya da zeytinyağı gibi ürünler son derece sağlıklı bir seçenek olacaktır.

Kilo almamak için; gün içerisinde egzersizlerin yapılması ve kesinlikle bırakılmaması gerekmektedir. Bu aşamada her gün salonlara giderek sporunu yapma imkanı bulamayan kişiler bunun yerine evlerinde küçük egzersizler ile birlikte formalarını koruyabilmektedir. Kısa mesafeleri sürekli olarak yürümek de bu konuda katkı sağlayabilir.

Son olarak kahvaltı öğününe önem verilmesi gerekmektedir. Bu ipucu, kahvaltıda sürekli olarak fazla yenilmesi anlamına gelmezken kişilerin doğru bir beslenme ile kahvaltıyı geçirmesi ve gün içerisinde bu öğünü atlamaması anlamını taşımaktadır. Kahvaltıda alınan hayvansal gıdalar kişilerin tok kalmasını sağlarken protein olarak da vücuda büyük bir katkı sağlayacaktır. Zayıfladıktan sonra kiloyu korumak için dikkatli beslenmek yeterli olacaktır.

  • kilo nasıl korunur
  • zayıfladıktan sonra kiloyu korumak
  • kilo almamak için ne yapmalı
  • kilo almamak için öneriler
Yorumlar
Münire Cansız 2 ay önce yaklaşık olarak 20 kilo verdim. Diyeti bırakalı o kadar zaman geçti ama dengeli beslenerek verdiğim kiloyu koruyorum. 2 ayda sadece 1 kilo aldım bu benim içi gerçekten iyi bir sonuç... cevapla
Nihat kısık Münire hanım 2 ayda 1 kilo almak demek yılda 6 kilo almak demektir. Bu da hızlı bir şekilde kilo alıyorsunuz demektir. Bunun farkında olmanızı ve tabiki zaman zaman kilo alabileceğinizi ama bunu farkedip vermeniz gerektiğini bu şekilde kilonuzu korumanızı öneririm. 1-2 kilo alıp vermek kolay olacaktır sizi zorlamayacaktır.
yorum yaz
Kehribar Taşı Faydaları Nelerdir? Nerede Bulunur? Fiyatları Ne Kadar?