Zeytinyağının faydaları ve zararları
Sağlık

Zeytinyağının Faydaları ve Zararları

01 Kasım 2017 - 19:29:37

Bitkisel yağlar yemeklerin vazgeçilmez ürünleri olurken bu yağların vücuda çok sayıda zararı ve yararı bulunuyor. Bitkisel yağlar arasında zeytinyağı genel olarak kaliteyi simgeliyor.

Zeytinyağının Tadı Nasıldır? Nasıl Kullanılır?

İnsanların sağlığı için son derece faydalı olduğu bilinen zeytinyağı ile yapılan yemekler çok daha hafif ve lezzetli oluyor. Bu aşamada çoğu kişi bu yağı kullanıyor olsa da nasıl elde edildiği konusunda ayrıntılı bilgilere sahip olmuyorlar.

Zeytinyağı Nasıl Yapılır? Nasıl Hazırlanır?

İlk olarak zeytinler ülkemizin birçok bölgesinde düzenli bir biçimde toplanırken sonrasında kalitesine göre ayrılarak bir araya konuluyor. Bu aşamada geçildikten sonra içerisinden yaprakları, dalları ya da diğer yabancı maddeleri alınarak yalnızca zeytinlerin kalması sağlanıyor. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte üretilen yeni makineler çok daha rahata bir biçimde gerekli işlemleri gerçekleştirirken zeytin üzerinde çelikten yapılan silindirler kullanılıyor. Bu silindirler ile ezilen zeytinler hamur haline getiriliyor ve sonrasında bu malzemeden yağlar elde ediliyor. Son derece doğal yöntemler kullanılması zeytinyağının faydaları konusunda da bolluğun yaşanmasını sağlıyor.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Zeytinyağı faydaları son derece fazla olduğundan insanlar arasında son derece popüler bir gıdadır. İlk olarak cilt üzerinde çok önemli bir etki oluşturmaktadır. Özellikle kuru ciltlerin nemlendirilesinde birçok kimyasal ürüne göre çok daha faydalıdır. Bu özelliği ile birlikte yapılan çok sayıda maske ya da küre zeytinyağı katılmaktadır. Sindirim sisteminin en önemli dostlarından birisi olan zeytinyağı ile yapılan yemekler midenin zorlanmamasını sağlarken korunmasına da katkı sağlamaktadır. İnsan vücudunda bağırsak hareketlerinin artmasını tetikleyen bu ürün aynı zamanda bağırsakların temizlenmesinde de çok iyi sonuçlar vermektedir. Şeker hastalığı olan ve yedikleri yemeklere her zaman dikkat eden kişiler de bu yağ ile diyabetlerine karşı verdikleri savaşı en yüksek düzeye çıkarabilirler.

Zeytinyağı Nelere İyi Gelir?

Bu etkilerin yanında meme kanseri ile savaşta da en önemli gıdalardan birisidir. Bayanların düzenli olarak kullanması meme kanseri riskini ortadan kaldırmaktadır. Buna ek olarak hamile olan ya da emziren bayanların meme uçlarının çatlama problemlerini etkilemektedir. Hamilelik döneminde de bayanlar düzenli olarak zeytinyağı içerikli ürünleri kullanabilirken yüksek oranda kullanımının zararları olarak sayılan durumların ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Zeytinyağının Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Her üründe olduğu gibi bu yağın da aşırı kullanım durumunda sorunlar yaşanmaktadır. İlk etapta fazla yağ tüketimi insanlarda damar tıkanıklığına sebep olmaktadır. Her ne kadar doğal ve sağlıklı bir yağ olsa da fazla kullanımında birikmeler yaşanır ve damarlarda tıkanıklıklar ortaya çıkar. Buna ek olarak kişilerin yağ oranlarında da artış meydana gelebilir. Her ne kadar rahat yakılan bir yağ olsa da yüksek alımlarında birikmeler olacaktır. Son olarak zeytinyağının zararları olarak cilde uzun süre uygulanması durumunda yüzün tahriş olması gösterilebilmektedir. Bu etkiler çok yüksek kullanım miktarları ile geçerli olurken aksi halde ortaya çıkmamaktadır.

Yorumlar
Bahar Yıldırım 01 Kasım 2017 - 19:39:37 Zeytinyağı kaç kalori? Yemeklerde kullanmak ağır yapar mı? Daha sağlıklı olduğunu belirtiyorlar ama gerçek zeytinyağları biraz kokusu olduğundan rahatsız edebiliyor. Nasıl tüketmek gerekiyor bu yağı? Fiyatı ne kadar biliyor musunuz?cevapla
Meltem Yürür 11 Eylül 2018 - 17:05:25 Yemeklerde zeytinyağı kullanımı hem lezzetli hem de hafif olmasını sağlıyor. Bu yağın vücuda faydaları da var. Fiyatları eğer ki doğal ise biraz yüksek olabiliyor. Ama kalori ve açısından bence en iyisi bu yağı kullanmak.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: