Sağlık

Yürüyüş Zayıflatırmı? Zayıflamak İçin Nasıl ve Ne Kadar Yürümeli?

01 Kasım 2017 - 16:38:51
Yürüyüş zayıflatırmı? Zayıflamak için nasıl ve ne kadar yürümeli?

Yürüyüş, insanların normal yaşantıları içerisinde de sıklıkla gerçekleştirdikleri bir eylemdir.

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Birçok kişi gün içerisinde yürümelerini gerektirmeyecek bir ortam oluştuğunda yürümek için ekstra çaba sarf etmemektedir. Bu durum kişilerin yürüme ile yakacakları kalorinin vücutlarında kalmasını sağlarken fazla kilolarının da birikmesi anlamına gelmektedir. Bu sebeple de herkese düzenli olarak yürümesi ve bu kalorileri vücutlarından uzaklaştırması önerilmektedir. Yürüyüş yapılabilecek en kolay sporlardan birisi olurken spor ayakkabılarını giyen kişiler kendilerini dışarı atarak rahatlıkla 1 saatlik yürümelerini gerçekleştirebilirler. Genel olarak uzmanlar yürüyüş için en doğru dönemin sabahları aç karınla olduğunu belirtmektedir. Bu şekilde düzenli yürüyen kişiler kilolarının yanında birçok rahatsızlıktan da kurtulmuş olacaklardır.

Yürüyüş Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

İnsanlar yürümeyi çoğu zaman zayıflamak için yaparlar. Kendilerine sunulan bir yürüme temposu ve planını gördüklerinde hemen akıllarına yürümek zayıflatırmı sorusu gelmektedir. Araştırmalar yürümenin kişileri ciddi biçimde zayıflatabileceğini gösterirken bel kısımlarında da incelme sağladığını göstermektedir. Hem bayanlar hem de erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda 1 ay boyunca sürekli yürüyüş yapan bayanların bellerinde 4,4 cm. incelme gözükürken erkeklerde de 3,3 cm. incelme gözlemlenmiştir. Bu durum yürümenin insanlar üzerindeki etkilerini çok net bir biçimde ortaya koyar.

Zayıflamak İçin Ne Kadar Yürümeli?

İnsanların herhangi bir aktivitesi ile 1 kilo verebilmesi için 7200 kalori yakması gerekmektedir. Normal hayatlarına ek olarak yaptıkları spor hareketleri ile 7200 kaloriyi tamamlayan kişiler 1 kg. fazlalıklarından kurtulmuş olurlar. Bu aşamada yürümek zayıflatırmı sorusunun cevabı olarak araştırmacılar 18 saat yürümenin 1 kilo verdirdiğini belirtmektedir. Gün içerisinde yapılan 1 saatlik bir yürüyüş, kişilerin 400 kalori yakmasını sağlayacaktır. Bu aşamada eğer 18 saat yürünürse bu durumda toplam 7200 kalori yakılır ve bu da insanların 1 kg. vermesi anlamına gelir. 1 ay boyunca insanlar sürekli olarak günde 1 saat yürürlerse yaklaşık olarak 2 kg. vermektedirler.

Yürüyüş Yapmak Neye İyi Gelir?

Yürüyüş, insanların stresini atmasında çok önemli bir yere sahiptir. Tek başlarına ya da sevdikleri kişiler ile yürüyen kişiler rahatlıkla streslerinden uzaklaşarak bir rahatlama yaşayabilmektedirler. Buna ek olarak yürümek bir terapi çeşididir ve insanların odaklanma özelliğini en üst düzeye çıkarmaktadır. Metabolizmanın hızlanmasında da bu yürümeler son derece etkilidir. Bu sebeple spor programları hazırlanırken insanların ilk etapta yürüyüş ya da koşu yapması istenir. Bu sayede metabolizma hızlanırken kilo vermek için vücut en iyi halini almaktadır. Bunun sonrasında rahatlıkla kilolar vücuttan uzaklaştırılabilir. Ekstra olarak verilen kiloların tamamı yağlardan verilmektedir. Bu durum kas oranının yükselmesi anlamına gelirken çok daha iyi bir fiziğe kavuşulur. Her ne kadar çoğu kişi yürümek zayıflatırmı sorusu ile tek amaçlarını belli etse de bu ekstra etkiler son derece faydalı olacaktır.

Yorumlar
Şenay subaşı 01 Kasım 2017 - 16:48:51 Yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir? Boy uzatır mı şekeri düşürür mü? Ben Kilo vermek için ve aynı zamanda vücut sağlığı için yürümek istiyorum. Etki görebilmek için günde kaç saat yürümek gerekir? cevapla
Nimet Kasap 11 Eylül 2018 - 16:52:11 Hergün en az yarım saatlik yürüyüşler yapıyorum. Genelde birçok kişi nasıl zayıf kaldığımı ve kilo almadığımı soruyor. Sanırım buna borçluyum. Yürüyüş yapmak vücudun daha verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: