Sağlık 27 Aralık 2021 - 17:08:28

Yürüyüş Zayıflatırmı? Zayıflamak İçin Nasıl ve Ne Kadar Yürümeli?

Yürüyüş Zayıflatırmı? Zayıflamak İçin Nasıl ve Ne Kadar Yürümeli?

Yürüyüş yapmak, vücuttaki yağların yakılmasını sağlarken aynı zamanda formu sağlamak ve zayıflamak için etkili olan bir egzersiz yöntemidir.

Yürüyüş Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Hem fiziksel hem de zihinsel sağlığın korunmasında etkili olan yürüyüş, aynı zamanda zayıflamaya da yardımcı olmaktadır. Vücuttaki yağ oranının dengelenmesini ve azalmasını sağlayan yürüyüş yapmak aynı zamanda kalp sağlığının korunması için de etkilidir.

Yapılan araştırmalar günde 1 saat yürüyüş yapmanın ciddi anlamda zayıflama ve aynı zamanda incelme sağladığını göstermektedir. Hem kadınlar hem de erkekler üzerinde yapılan araştırmalarda 1 ay boyunca sürekli yürüyüş yapan kadınların bellerinde 4,4 cm. incelme gözlemlenirken erkeklerde de 3,3 cm. incelme gözlemlenmiştir. Bu durum yürümenin insanlar üzerindeki etkilerini çok net bir biçimde ortaya koymaktadır.

Her gün tempolu bir şekilde yürüyerek, hem yağ yakımı hem de kalıcı zayıflama sağlamak mümkündür. Kişinin kilosuna göre yakacağı kalori değeri de değişmektedir. Yürüyüş yaparken vücudun dik olması, hem sıkılaşma hem de vücut şekli için önemlidir.

Yürüyüş Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir ömür için gün içerisinde hareket etmek ve yürüyüş yapmak gerekmektedir. Her gün düzenli yürüyüş yapmak stresi azaltır ve hafızayı güçlendirir. Günde yarım saat yürüyüş faydalarını şöyledir:

  • Kalp ve damar hastalıklarından korunmayı ve kalp krizinin engellenmesini sağlar. Kan dolaşımını dengelerken aynı zamanda kötü kolesterolü düşürmektedir.
  • Vücutta sıkılaşma etkisi meydana getirmektedir.
  • Uyku kalitesinin artmasını ve sağlıklı uyumaya yardımcı olur.
  • Vücuda enerji verir ve metabolizmanın dengelenmesini sağlar.
  • Vücuttaki yağ oranını azaltır ve aynı zamanda sıkılaşmaya destek olur.
  • Beden ve ruh sağlığını iyileştirerek, yaşam kalitesini ve motivasyonunu artırır.

Genel olarak uzmanlar yürüyüş için en doğru dönemin sabahları aç karınla olduğunu belirtmektedir. Bu şekilde düzenli yürüyen kişiler kilolarının yanında birçok rahatsızlıktan da kurtulmuş olacaklardır.

Zayıflamak İçin Ne Kadar Yürümeli?

Öncelikle belirtmek gerekir ki yürüyüş yaparak zayıflamak istiyorsanız, tempolu ve düzenli bir şekilde gerçekleştirmek, aynı zamanda beslenme dengesi de sağlanmalıdır. 1 kilo 7000 kaloriye denk gelmektedir. Evde yürüyüş yapmak ya da parkta herhangi bir yerde yürümek kilo vermek için etkilidir.

Yaklaşık olarak 100 kilo olan biri 1 saat boyunca yürüdüğü zaman 357 kalori yakmaktadır. Bu aşamada 19-20 gün boyunca 1 saat tempolü yürümek, kalıcı olarak yağ yakımı sağlayarak 1 kilo vermeyi sağlamaktadır. Bu süreci diyetle de desteklerseniz, daha hızlı kilo vermeyi sağlayabilirsiniz.

Zayıflamak İçin Nasıl Yürüyüş Yapmalı?

Fazla kilolarınızdan kurtulmak ve yağ yakımı sağlamak istiyorsanız, yürüyüş yapmalısınız. Yürüyüş yaparken ise doğru ayakkabıyı seçmeli ve sonrasında gün içerisinde doğru zamanı bulmalısınız. İdeal tempoda yapacağınız yürüyüş, sabah saatlerinde olursa daha faydalı olmaktadır. Çünkü sabah saatlerinde oksijen daha bol olur ve bu da yağ yakımını hızlandırır.

Sabah saatlerinde metabolizma daha hızlı olmaktadır. Yürüyüş ile doğal olarak daha da hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca sabah yürüyüşü mutluluk hormonunu artırır ve bu da iştahı dengeleyerek, gün içerisinde daha az yemek tüketimi sağlar. Yürüyüş süresinin en az 30 dakika olması gerekir. Haftada 5 gün, en az ise 3 gün yürümelisiniz.

Zayıflamak İçin Yürüyüş Yeterli mi?

Yürüyüş, insanların stresini atmasında çok önemli bir yere sahiptir. Tek başlarına ya da sevdikleri kişiler ile yürüyen kişiler rahatlıkla streslerinden uzaklaşarak bir rahatlama yaşayabilmektedirler. Buna ek olarak yürümek bir terapi çeşididir ve insanların odaklanma özelliğini en üst düzeye çıkarmaktadır.

Metabolizmanın hızlanmasında da bu yürümeler son derece etkilidir. Bu sebeple spor programları hazırlanırken insanların ilk etapta yürüyüş ya da koşu yapması istenir. Bu sayede metabolizma hızlanırken kilo vermek için vücut en iyi halini almaktadır.

Yürüyüş yapmak vücuttaki yağ oranını azaltmaktadır. Bu durum kas oranının yükselmesi anlamına gelirken çok daha iyi bir fiziğe kavuşmak mümkün olur. Zayıflama için yürüyüş programı gereklidir. Fakat tek başına etkili değildir. Yürüyüş mutlaka sağlıklı beslenme programı ile desteklenmelidir.

  • yürüyüş
  • yürüyüş zayıflatırmı
  • yürüyüş yapmak faydaları
  • yürüyüş yapmak neye yarar
Yorumlar
Şenay subaşı Yürüyüş yapmanın faydaları nelerdir? Boy uzatır mı şekeri düşürür mü? Ben Kilo vermek için ve aynı zamanda vücut sağlığı için yürümek istiyorum. Etki görebilmek için günde kaç saat yürümek gerekir? cevapla
Nimet Kasap Hergün en az yarım saatlik yürüyüşler yapıyorum. Genelde birçok kişi nasıl zayıf kaldığımı ve kilo almadığımı soruyor. Sanırım buna borçluyum. Yürüyüş yapmak vücudun daha verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. cevapla
yorum yaz
Mercimek Çorbası Zayıflatır mı? Kalorisi, Faydaları ve Zayıflayanlar