Sağlık 17 Nisan 2021 - 23:49:40

Açlık Hissi Nasıl Yok Edilir? Açlığı Hissetmemek İçin Ne Yapmalı?

Açlık Hissi Nasıl Yok Edilir? Açlığı Hissetmemek İçin Ne Yapmalı?

Midenin tıka basa dolması kişiyi rahatsız ettiği gibi açlık hissi de aynı ölçüde rahatsızlık verici bir durumdur. Ani gelen açlık hissinde kişinin hemen bir şeyler atıştırması sağlıksız beslenmesine neden olabilir. Kilo vermek ya da formda kalmak isteyen kişilerin açlığı bastırmak için uyguladığı birkaç işlem açlık hissinin bastırılarak çok fazla yemek yemesine de engel olmaktadır.

Açlık Hissi Neden Olur? Nasıl Oluşur?

Mideye uzun süre besin girmemesi ve beyne tokluk hissinin oluşmamasından dolayı açlık tahammül edilemez durumlardan biri haline gelecektir. Tüm gün herhangi bir gıda tüketmeden akşam saatlerine doğru aşırı acıkma hissi ile çok fazla yemek yemenize neden olacaktır. Kişinin sağlıklı beslenebilmesi için açlık hissi ile başa çıkar durumda olması gerekir. Herhangi bir rahatsızlık ya da kan şekeri ile ilgili bir sorun yok ise açlık hissi kişinin midesi tamamen boşalmaya başladığında hissedilmektedir. Eğer kan şekerinde ani düşüş meydana gelmiş ise kişi acilen bir şeyler yeme ihtiyacı hissedebilir. Uzun süre aç kalmak, sağlıksız beslenmek, dengesiz beslenmek, karbonhidratlı gıdalar tüketmek, şeker oranı fazla olan gıdaların tüketilmesi ve şeker hastalığı kişide çok çabuk açlık hissi oluşmasına neden olmaktadır.

Açlık Hissi Nasıl Yok Edilir?

  • Diyet yapan kişilerin uyguladığı birkaç yöntem günlük hayatta da uygulanarak açlık hissinin giderilmesi için tercih edilebilir. Bu sayede çok fazla yemek yemek kilo alımını da engelleyecektir.
  • Açlığı bastırmak için açlık hissedildiğinde hemen bir şeyler yemek için mutfağa koşmanıza gerek yok. Önce birkaç dakika bekleyip açlık hissinin kendiliğinden geçmesini bekleyebilirsiniz. Çoğunlukla susuzluk ile karıştırılan açlık hissi bir bardak su içildiğinde ortadan kalkabilmektedir. Vücudun suya ihtiyacı olduğu durumlarda acıkma ve su ihtiyacı ile karıştırılabilmektedir.
  • Açlık oluştuğu zaman eğer yanınızda limon var ise hemen küçük bir parça limonu kesip suyunu emmeniz açlık hissinin bastırılmasını sağlayacaktır. Limon bir süre daha acıkmanızı engelleyerek öğün saatinizden önce yemek yemenize engel olacaktır.
  • Açlık hissinin bastırılması için diyet esnasında ara öğünleri atlamamaya özen göstermelisiniz. Çünkü bir öğünü atladığınızda bir sonraki öğünde çok fazla yemek yeme isteğiniz oluşabilir. Birden fazla yemek yemek kişinin mide sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.
Açlığı Hissetmemek İçin Ne Yapmalı?

Düzenli ve sağlıklı beslenerek kilo vermeye çalışan kişilerin sağlıklı gıdaları tercih etmesi açlık hissinin uzun süre oluşmasına engel olur. Özellikle protein kaynaklı gıdaların tüketilmesi uzun süre tokluk hissi verir. Önceden çok fazla yenilen yemekten dolayı midenin genişlemesi diyet yaparken kişiyi çok fazla rahatsız edecektir. Bu durum ile karşılaşmamak için diyete başlamadan öncede küçük porsiyonlar ile beslenmeye özen gösterilmelidir. Açlık hissi gizli şeker hastalığının olduğunu da işaret edebilir. Sürekli hale gelen bu durum karşısında mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

  • açlık hissi
  • açlık hissi neden olur
  • açlık hissi nasıl yok edilir
  • açlık hissinin giderilmesi
Yorumlar
Çağla Alkış Açlık hissi nasıl yok edilir? Hani yiyecekler açlığı bastırmaya yardımcı olur? Gün içerisinde acıkmamak için nasıl beslenmeliyiz? Açlığa neden olan gıdalar nelerdir? Nelerden uzak durulmalı? cevapla
felictyfortNaw yukarıda zaten yazıyor ancak açlık sizin iradenize bağlıdır.
eğer çok zayıflamak istiyorsanız bir iradeniz olmalı
yorum yaz
Kalorisi Az Yiyecekler ve İçecekler