Yaşam 18 Nisan 2021 - 02:40:04

Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler ve İçecekler

Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler ve İçecekler

Beslenme alışkanlıkları kişinin vücut sağlığında oldukça büyük önem taşımaktadır. Düzensiz beslenme kişide birçok hastalığın meydana çıkmasına neden olur. Son yıllarda düzensiz beslenmeden kaynaklı obezite hastalığın artması ile tok tutan yiyecekler ve sağlıklı beslenmeyi sağlayan gıdalar daha fazla gündeme gelmektedir.

Açlık Hissi Nedir? Nasıl Oluşur?

Kişinin gün içerisinde ana öğünler arasında ara öğünleri de tüketmesi çok fazla acıkma hissinin oluşmasına engel olur. Ara öğünlerin genel olarak açlık bastıran yapısı ana yemeklerde çok fazla yemek yeme isteğini engelleyebilmektedir.

Uzun Süre Tok Tutan Yiyecekler Nelerdir?

  • Spor yapanların en çok tercih ettiği ve kas dokusunu desteklemesinden dolayı tükettikleri besin grubu protein grubudur. Protein bakımından zengin olan gıdalar kişinin uzun süre tok kalmasına yardımcı olur.
  • Mide protein kaynaklı besinleri öğütebilmek için daha uzun süre çalışmaktadır. Protein kaynaklı gıdalar kişinin daha fazla tok durmasını sağladığı gibi midenin de çok çabuk boşalmasını engeller.
  • Süt ve süt ürünleri protein bakımından zengin gıdalardır. Bu gıdalar akşam yemeklerinde tüketildiğinde tüm gece toklu hissi verir. Ayrıca tavuk ve balık eti gibi beyaz et çeşitleri de protein bakımından zengin olduğu için tokluk hissinin uzun süre olmasına yardımcı olur.
  • Tok tutan yiyecekler arasında lif kaynaklı besinlerde yer almaktadır. Bulgur ve yulaf kepeği kişinin uzun süre tok kalmasını sağlar. Midede şişme gösteren bu besinler mide tarafından öğütülürken daha uzun sürede bağırsaklara geçerek uzun süre tokluk yaratır. Sağlıklı beslenme koşulları içerisinde sıkça adı geçen bu besinlerin düzenli olarak tüketilmesi önerilerek özellikle diyet yapanlarda daha uzun süre tokluk sağlanır.

Uzun Süre Tok Tutan İçecekler Nelerdir?

Kişiyi uzun süre tok tutan yiyeceklerin yanı sıra içeceklerde tokluk hissi vermektedir. Protein bakımından zengin olan süt ürünlerinde süt, ayran ve kefir daha uzun süre tokluğu sağlar. Ayrıca sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı da giderir. Evde sıkılmış portakal suyu gibi meyve suları lif bakımından daha zengindir. Portakal suyu, elma suyu ve havuç suyu gibi içecekler vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerinde alınmasına yardımcı olarak bağışıklık sisteminin güçlendirici etkiye sahiptir.

Uzun Süre Tok Kalmanın Yolları Nedir?

Uzun süre tok kalmak için gıdaların besin değerlerinin kontrol edilmesi daha sağlıklı beslenmeyi de sağlayacaktır. Kişinin günlük beslenme alışkanlıklarında protein ve lif kaynaklı gıdalar tüketerek tokluk hissini uzun süre yaşaması daha kolay bir yöntemdir. Zayıflamak isteyen ya da diyet yapan kişilerinde uzun süre tokluk hissi veren gıdaları tüketmesi önerilmektedir. Besinlerin düzenli olarak tüketilmesi için karbonhidratlar ile alınması tavsiye edilir. Beslenme uzmanları tarafından uzun süre tok tutan besinlerinin sabah öğünlerinde tercih edilmesi gün içinde daha enerjik ve zinde olmayı sağladığı belirtilmektedir. Ayrıca gün içinde su tüketiminin günlük tüketim miktarının altına indirilmemesine dikkat edilmelidir. Su tokluk hissini veren en önemli içeceklerden biridir.

  • tok tutan içecekler
Yorumlar
Barış uzun Uzun süre tok tutan sebzeler nelerdir? Hangi yiyecekler tok kalmaya yardımcı olur? Ben zayıflamak istiyorum ama çok çabuk acıkıyorum. Bunun için tok tutan şeyler yemek istiyorum. Tavsiyesi olan var mı? cevapla
yorum yaz
Jelatin Maskesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? Kullananlar ve Yorumlar