Ağız kokusu nasıl engellenir? Bitkisel çözümler nelerdir?
Sağlık

Ağız Kokusu Nasıl Engellenir? Bitkisel Çözümler Nelerdir?

25 Mayıs 2017 - 14:21:21

Kötü ağız kokusu, hayatın neredeyse her alanının olumsuz olarak etkilemektedir. Kişisel ilişkilerde veya iş ilişkilerinde hep bir sınırlama ve özgüven eksikliği olarak yer alır.

Ağız Kokusunun Nedenleri Nelerdir?

Kişiler bu kötü koku nedeni ile özgüven eksikliği yaşarlar. Bu durumun devam etmesi ve yaşanılan sıkıntılar bir süre sonra psikolojik sorunlara dahi yol açabilmektedir. Bu nedenle ağız kokusu ile ilgili doğal yöntemlerden fayda sağlamak gerekir. Ağızda oluşan kokunun çok farklı nedenleri vardır. Nedenleri bilmek ve gerekenleri yapmak, kaybedilen özgüvenin kazanılmasında yardımcı olacaktır. Bu kokuya bakteriler ve ağız hastalıkları sebep olabileceği gibi böbrek, kanser veya diyabet gibi diğer rahatsızlıklar da sebebiyet verebilir. Ayrıca beslenmede kullanılan soğan, sarımsak, sosis gibi gıdalar da oluşturabilir. Önemli olan hangi nedenle oluştuğunu anlayabilmek ve gerekli tedaviyi sağlayabilmektir.

Ağız Kokusunu Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Ağız kokusu nasıl önlenir diye araştırıldığına bunun için fayda sağlayan yöntemler vardır. Bu yöntemler alışkanlık haline getirilir ve düzenli olarak uygulanırsa, olumlu sonuçlar alınır. Diş temizliği bu alanda oldukça etkilidir. Dişler fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır. Genel bir ağız bakımı her zaman önemli olup, eğer acil durumlarda diş bakım ürünleri yanınızda yoksa elma veya havuç çiğnemek yararınıza olabilir. Ayrıca ağız bakımında dil de unutulmamalıdır. Dil de fırçalanmalı ve bakterilerin kötü kokuya neden olmalarına izin verilmemelidir. Diş hekimi düzenli olarak ziyaret edilmeli, herhangi bir sorun yaşanıyorsa gecikmeden doktordan çözümü istenmelidir.

Ağız Kokusu Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Ağız sağlığı ve bakımının yanı sıra tüketilen gıdalar da kötü kokuda önemli rol oynayabilir. Bu nedenle kokuya sebebiyet veren yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bunlar genel olarak;

  • Sarımsak ve soğan,
  • Süt ve özelikle bazı peynir çeşitleri
  • Bazı hayvansal gıdalar (sosis, hamsi, ton balığı vb.) şeklindedir.

Ayrıca besinler iyi çiğnenmeli ve bol su içilmelidir. Genel olarak bu davranış şekli ile kokunun önüne geçmek mümkündür. Çok zor anlarda ağızda oluşan kokuyu gizlemek için nane şekeri yardıma koşabilir.

Ağız Kokusunu Önleyen Bitkiler Nelerdir?

Nane, bu alanda en büyük yardımcı besinlerdendir. Soluk verme esnasında ortaya çıkan kötü kokuyu gidermekte oldukça etkilidir. Günde ortalama iki bardak kadar, suda kuru nane kaynatılıp içilmesi etkili bir yöntemdir. Nanenin etkisine benzeyen diğer bir besin de maydanozdur. Ezerek elde edilen maydanoz suyundan tüketilmesi yarar sağlar. Fakat aşırıya kaçılmamalıdır. Bunlar dışında ağız bakterilerinin üremesinin önüne geçen diğer bir şey de anasondur. Anason meyveleri, yemeklerden sonra çiğnenerek olumlu bir etki elde edilebilir. Çok fazla kişi tarafından bilinmeyen fakat ağızda oluşan kokuda oldukça etkili olan diğer bir meyve de kamkat meyvesidir. Fortunella olarak da bilinen meyve, kötü kokuya neden olan bakterilerle çok iyi bir şekilde savaşmaktadır. Kabuğu ile tüketilen bir meyve olup, ağız kokusu tedavisinde çok büyük bir etkiye sahiptir.

Ağız Kokusunu Önleyen Yiyecekler

Bazı bitkiler de ağız kokusunda fayda sağlar. Adaçayı içilmesi, okaliptüs veya aynı etkiye sahip olan tarhun yapraklarının kaynatılarak gargara yapılması da oldukça etkili yöntemlerdendir. Ayrıca gargara yapılarak fayda sağlayan diğer bitkiler kekik ve biberiyedir. Kekik ve biberiye, ağız yara ve iltihaplarının oluşturduğu kötü kokuyla oldukça başarılı şekilde mücadele ederler. Yemeklerden sonra bir miktar dereotu ve maydanoz çiğnenmesi de kötü nefesi önlemede fayda sağlamaktadır.

Yorumlar
Gamze Altıntaş 15 Ağustos 2017 - 16:22:34 Ağız kokusu sebepleri neler acaba ben bu problemi yaşıyorum ama ağzımda çürük vs yok neden oluyor anlamıyorum. Önlemek ve ağız kokusunu gidermek için ne ypmalıyım?cevapla
feyza Yazıcı 15 Ağustos 2017 - 16:23:03 Ağız kokusu sebepleri ne acaba? Birçok kişinin problemi ama çözümü neredeyse yok sanırım. Bendede az miktarda oluyor ne yapmalıyım?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: