Sağlık 23 Kasım 2021 - 16:11:13

Alkalen Fosfataz Normal Değerleri Nedir? Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Alkalen Fosfataz Normal Değerleri Nedir? Neden Yükselir? Nasıl Düşürülür?

Alkalen fosfataz, fosfat gruplarının belirli moleküllerden koparılması anlamına gelir. En etkili alakli ortamlarda işlev görür.

Alkalen Fosfataz Nedir, Ne Demek?

Çeşitli rahatsızlıklardan dolayı hastanelere giden kişilerin, vücutlarındaki belirli hormonların, enzimlerin ya da minerallerin belirlenmesi için kan tahlili yapılmaktadır. Alınan kanlar üzerinde yapılan testlerin sonucu belirli belgelerde, liste halinde kişilere verilmektedir. Doktorlar da bu değerleri inceleyerek yaşanan hastalık konusundaki yol haritasını belirlemektedir. Kısaca ALP olarak yazılan alkalen fosfataz değerin genel olarak yüksek olması büyük sorunlara sebep olabilmektedir. Bu sebeple de kendi değerlerinde bir olumsuzluk gören kişiler hemen araştırmalara başlayacaktır.

Alkalen Fosfataz Yüksekliği ve Düşüklüğü

ALP kelimesi, bu enzimin kısaltmasıdır ve vücut içerisinde bu maddenin yüksek ya da düşük olduğunu göstermektedir. Genel olarak insanlarda bu değerin gereğinden yüksek olduğu görülmektedir. Bu sebeple de insanlar hemen alkalen fosfataz nedir sorusunun cevabını bulmak için araştırmalara başlarlar. Ancak bu enzim birçok farklı organda kullanıldığından sorunun sebebi kolay bir biçimde tespit edilemeyebilir. Yüksekliğin sebepleri belirlenerek bu davranışların ya da rahatsızlıkların vücuttan uzaklaştırılması amaçlanacaktır. Bu aşamada doktorların direktiflerini dinlemek alınabilecek en doğru kararlardan birisidir.

Alkalen Fosfataz Normal Değerleri Nedir?

İnsanların kanından alınan örnekte alkalen fosfataz normal değerleri ve oranlarının yüksek çıkması genel olarak karaciğer, safra yolları ya da kemik hastalıklarının habercisi olarak görülmektedir. Normal bir insanda bu enzimin kan içerisindeki oranı yaşa göre değişiklik gösterir. 1 yaşından daha küçük olan bebeklerde bu değer 150 ile 350 IU/L seviyesinde olacaktır. 1 yaş ile 16 yaş arasında 30 ile 300 IU/L aralığındaki her değere sahip olabilmektedir. 16 yaşının üzerinde ise olması gereken değeler 30 ile 115 IU/L arasındadır. Kendi yaşlarına göre bu değerlerin üzerinde bir ALP değerine sahip olan kişiler bu durumda bu enzimin yüksek olması problemini yaşamaktadır.

Alkalen Fosfataz Neden Yükselir?

İnsanlar alkalen fosfataz neden yükselir sorusunun cevabını net bir biçimde almak için bu durumun sebeplerini araştırmak gerekmektedir. Bu enzimin vücut içerisinde çok fazla salgılanıyor olmasının sebepleri genel olarak belirli organların doğru çalışmamasıdır. Safra tıkanıklıkları bu enzimin yüksek olmasındaki en önemli sebeptir. Safra yollarındaki tıkanmalara taş ya da tümör sebep olabilmektedir. Her iki durumda da ALP değeri yüksek çıkacaktır. Buna ek olarak siroz hastalığı da bu değerin gereğinden yüksek çıkmasına sebep olmaktadır. Kemik hastalıklarının birçoğu bu değeri yükseltirken kemik tümörü, lösemi, ya da Paget hastalığı buna sebep olabilmektedir.

Alkalen Fosfataz Nasıl Düşürülür?

İnsanlarda alkalen fosfataz yüksekliği çevresel etmenlerden dolayı kaynaklanmadığı için yalnızca belirli davranışların değiştirilmesi yeterli olmayacaktır. Bu yüksek değerin düşürülmesi için ilk etapta sebebinin en iyi şekilde bulunması gerekmektedir. Eğer doktorlar tarafından bu değerin yüksekliğinin sebebi teşhis edilirse sonrasında bu hastalığın tedavisi için gerekli tedaviler uygulanacaktır. İlaç tedavisi olabildiği gibi cerrahi müdahale de bu dengesizliğe sebep olan hastalıkların tedavisinde kullanılabilmektedir. Bu kararı doktor ve hastalar ortak olarak almaktadırlar.

  • alkalen fosfataz
  • alkalen fosfataz nedir
  • alkalen fosfataz normal değerleri
  • alkalen fosfataz yüksekliği
  • alkalen fosfataz neden yükselir
Yorumlar
Mercan Kabataş Alkalen fosfataz nedir? Ne işe yarar? Normal değerleri hangi oranlarda olmalıdır? Yüksekliği durumunda tedavisi nasıl yapılır? Benim değerlerimde bu enzimin değeri biraz yüksek çıktı. Bunun için ne yapmak gerekiyor? Yüksekliği ne anlama geliyor? cevapla
Ayperi Gündoğdu Alkalen fosfataz eksikliği ne anlama gelmektedir? Organların tam çalışmamasının sonucunda mı bu değerde yükselme olur? Benim sonuçlarda bu değer düşük çıkmış sanırım vücudumda herhangi bir rahatsızlık yok. Doktora danışmadan biraz bilgi sahibi olmak istedim. cevapla
yorum yaz
Tavuk Göğsü Nasıl Yapılır? Tavuk Göğsü Tarifi