Sağlık 20 Temmuz 2021 - 04:48:00

Altın Çilek Tohumu ve Meyvesi Faydaları Nedir? Kalorisi ve Fiyatı Ne Kadar?

Altın Çilek Tohumu ve Meyvesi Faydaları Nedir? Kalorisi ve Fiyatı Ne Kadar?

Yumuşak kabuk yapısına sahip olan altın çilek görüntü olarak cherry domatesine benzeyen, turuncu renkteki meyvedir.

Altın Çilek Nedir, Ne Demek?

Yetiştiği iklim koşulları ılıman ve güneşlidir. Tadı oldukça lezzetli olan altın çilek meyvesi yaprakları tarafından hapsedilmiştir. Üç metreye kadar uzayabilmektedir. Bitki yapısı otsu ve çok yıllık alabilmektedir. Çeşitli toprak çeşitlerine uyumludur. Fakat toprağı verimsiz alanlarda ve saksıda yetişemez. Tohum yöntemi ile üretilmektedir. Bazı çeşitleri başka bitkilerden polen almakta ve bu şekilde döllenmeyi sağlamaktadır. Çok çeşitli olan bu meyvenin her türü tüketilmez. Genel olarak tüketilen cinsinin dokusu domatesi andırmaktadır. Tadı ise ananas, çilek karışımıdır.

Altın Çileğin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Vitamin ve mineral oranı fazla olan meyvenin besleyici özelliği bulunur. Yapısının lifli olması sindirime iyi gelmesini sağlar. İçerdiği antioksidan vitaminler ise E ve C olarak ifade edilir. Bu meyve B3, B2 ve B1 içerir. Sodyum, magnezyum, fosfor, manganez ve demir açısından önemli bir yere sahip olan meyve yaşam kaynağı olarak tanımlanmaktadır. Güçlü antioksidan kaynaklarından biridir. C vitamini seviyesi fazladır ve antioksidanlar aracılığıyla serbest radikallerle mücadele eder. Virüs ve bakteri düşmanı olan antioksidanlar vücut için önemlidir. Dolayısı ile çoğu hastalığın önlenmesi için antioksidana ihtiyaç duyulur. Lif kaynağıdır ve sindirim sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışmasına katkı sağlar. Kalın bağırsaklar toksik maddeler karşısında lifler aracılığı ile korunmaktadır. Bu sebeplerin olması altın çilek meyvesinin tüketilmesini gerekli kılmaktadır.

Altın Çilek Meyvesi Kilo Yapar mı?

Bu meyvenin kilo aldırma özelliği yoktur. Düşük kalori içerdiği için yüz gramın içinde kırk dokuz kalori bulunur. Besleyici ve lifli yapısından dolayı tüketilmesi şiddetle tavsiye edilir. Diyet sürecinde olan kişilerin salatanın içine altın çilek tohumundan ilave etmeleri faydalı bir durumdur. Yapısı lifli olduğu için tokluk hissi vermekte ve kişinin uzun bir zaman dilimi tok kalmasına destek olmaktadır.

Altın Çilek Tohumunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bir cilt için gerekli olan etken sağlıklı beslenmektir. Mineral ve vitamin açısından zengin olan besinlerden faydalanılması önemlidir. Vitamin ve mineral oranı fazla olan bu meyve cilde çok iyi gelmektedir. Antioksidan özelliğinin olması serbest radikaller ile savaşmayı kolay hale getirmektedir. Cilt lekeleri, kırışıklıklar ve erken yaşlanma sorunları bu meyve ile ortadan kaldırılabilir. Vücutta bulunan toksinler meyve sayesinde dışarı atılır. Birçok kişinin ortak sorunu olarak adlandırılan sivilce ve akneler için muazzam derecede önemli bir meyve türüdür. Cildin yanı sıra sağlıklı saçlara sahip olmak için de kullanılabilir. Saçlar sağlıklı beslenildiği ve düzenli bakım yapıldığı sürece güçlü olmaktadır. Dışardan gelen bakımdan önce beslenme şekli daha çok önemlidir. Bu yüzden saçların güzel olması için mineral ve vitamin ağırlıklı olan altın çilek meyvesi tüketilmelidir. Altın çilek saçların güçlü, sık ve gür olmasını sağlamaktadır.

  • altın çilek
  • altın çilek tohumu
  • altın çilek meyvesi
  • altın çileğin faydaları
Yorumlar
Leyla Demir Altın çilek fidesi nereden alınır? Yetiştiriciliği nasıl yapılır? Ben bu meyveden yetiştirmek istiyorum ama bakımını nasıl yapmam gerektiğini bilmiyorum. Dışarda fiyatları çok pahalı mı? Tohumunu nerede bulabilirim? cevapla
Afitap Çelen Geçenlerde bir haber yazısında okudum. Altın çilek kurusunun ve bitkisinin faydalarına dair birtakım bilgiler vermişlerdi. 2019 yılı için fiyat araştırmasında bulundum ama kilosu biraz pahalı gibi geldi bana. Tohumunu ya da fidesini almayı düşündüm bahçemde kendim yetiştireyim diye. Fakat karar da veremiyorum. cevapla
yorum yaz
İkiz Bebek Olması İçin Ne Yapmak Gerekir? İkiz Gebelik Anneden Mi Babadan Mı Gelir?