Sağlık10 Ocak 2020 - 08:50:53

Hafıza Sildirme Yöntemi Nedir? Tms Fiyatı Ne Kadar?

Hafıza Sildirme Yöntemi Nedir? Tms Fiyatı Ne Kadar?

Hafıza sildirme yöntemi; trans manyetik stimülasyon olarak adlandırılan, ölüm, aşk acısı gibi istenmeyen ve kişiye mutsuzluk veren hatıraların beyinden silinmesi işlemine verilen addır.

Hafıza Sildirme Yöntemi Nedir?

TMS olarak nitelendirilen hafıza sildirme yöntemi yaklaşık olarak 1903 yılından beri uygulanan fakat ülkemizde yeni yeni gündeme gelen bir alternatif tıp yöntemidir. Genel olarak depresyon hastalarına uygulanmaktadır. Bu yöntemde bobin aracılığı ile güçlü bir elektronik akım gönderilir. Sandalyeye oturtularak yapılan bu işlemde bilinç kaybı meydana gelmemektedir. Sadece kişinin yaşadığı kötü olayların beyinde hissettirmiş olduğu duyguların etkisinin azaltılması sağlanmaktadır.

Hafıza sildirme işlemi yapılırken, ürperme gibi bir his meydana gelir. İşlem uygulanırken yaklaşık olarak 100 desibel civarında bir ses meydana geldiği için kulakların korunması gerekmektedir. Son zamanlarda ünlü isimlerin de uyguladığı bu yöntem beyindeki kötü anıların ve takıntıların uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Yöntemin amacı kişinin kötü ve takıntılı duygulardan arınarak daha sağlıklı bir psikolojiye ve ruh haline sahip olmasını sağlamaktır.

Tms ile Hafıza Sildirilir mi? Fiyatı Ne Kadar?

Son zamanların en fazla konuşlan yöntemi olan trans manyetik stimülasyon yöntemi psikolojik bir travmadan kurtulmak, nörolojik hastalıklara neden olan birtakım etkenlerin ortadan kaldırılmasına ve beyindeki nöronların uyarılmasına etki eden bir işlemdir. Bu yöntem hafızanın tamamen silinmesine ve bilinç kaybının yaşanmasına değil tam aksine takıntılardan kurtulmak için beyin hücrelerinin aktive edilmesini sağlayarak kötü hissettiren duygulardan arınmaya yardımcı olmaktadır.

Obsesyonu ve depresyonu yok etmeyi amaçlayan bu hafıza tekniği, kötü anıların kişiye zarar vermesini önlemektedir. Bu yöntem genel olarak psikoloji alanında uygulanan ve psikiyatri desteği ile gerçekleştirilen bir işlemdir. İnsan beyni tıpkı bir depo gibidir. Yaşanılan iyi ve kötü her şeyi depolar. Kötü anılar ya da duygular beyinde zaman içerisinde takıntıya dönüşür. Takıntı, kişinin yanlış olduğunu bildiği halde, kafasından mantık ile atamadığı saplantı fikirledir. Hafıza sildirme yöntemi tam olarak bu tarz düşüncelerden kurtulmaya yardımcı olur. Hafıza silmez aksine yeniler. Bu işlemin fiyatı yapılan uygulamaya göre değişkenlik göstermektedir.

Hafıza Sildirme Yöntemi Nasıl Yapılır?

Bu yöntem psikiyatri uzmanları ile uygulanabilen bir uygulamadır. Sekiz şeklinde uyarıcı bir bobin saçlı deriye yakın tutulacak şekilde bir elektronik akım salgılar. Bu manyetik alan beyin hücreleri üzerinde uyarıcı bir etki meydana getirilir. Herkeste aynı beyin bölgesine aynı akım ile uygulama yapılmaz. Beyin bölgesi ve manyetik alan akımı hastalığa göre değişkenlik göstermektedir. Yapılan bu manyetik uyarı ile beyin üzerinde takıntı ve kötü düşünce gibi duygulara yer açan kimyasal düzensizliğin tedavi edildiği belirtilmektedir. Majör depresyonda uygulanan hafıza sildirme yöntemi aynı zamanda alkol-nikotin ve madde bağımlılığı, kaygı bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu gibi farklı durumlarda da uygulanabilmektedir.

Transkraniyal Manyetik Uyarım Yan Etkileri Nelerdir?

Çok eski yıllardan beri uygulanan hafıza sildirme yönteminin zararları açısından yapılan incelemeler sadece baş ağrısına rastlanılmıştır. Eğer ki yöntem gerektiği şekilde uygulanmazsa kas kontraksiyonuna yani kasılmalara yol açabilir. Bu yöntem kesinlikle uzman kontrolünde ve gerekli duyulan durumlarda uygulanmalıdır. Hafızanın resetlenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Kişi her şeyi hatırlar fakat takıntı ve kötü duygulardan arınmış olur.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İstanbul'da gezilecek yerler