Sağlık

Armudun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Zararları Var mı?

26 Ekim 2020 - 08:50:28
Armudun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir? Zararları Var mı?

Armut meyvesi; yüksek oranda lif içeren ve bu özelliği sayesinde kabızlık gibi sindirim sistemi problemlerinin önlenmesine yardımcı olan, midenin rahatlamasına katkı sağlayan ve cilt tabakasının yenilenmesine yardımcı olan bir besindir.

Armudun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

İçeriğinde oldukça fazla miktarda sıvı barındıran armut, sarı, kahverengi ve yeşil gibi renklere sahip bir meyvedir. Farklı çeşitleri olan bu meyve oldukça lezzetli ve tatlıdır. Kalorisi oldukça düşük olan bu meyve çok esi zamanlardan bu yana sıklıkla tüketilmektedir. Dünya üzerinde pek çok yerde yetişen armut özellikle kış aylarında vücudun ihtiyacı olan su miktarının sağlanmasına yardımcı olur. Ara öğünlerde tüketildiği zaman tokluk etkisi meydana getirmektedir. Eski çağlarda armut yaprakları ve kabuğu alternatif tıpta ilaç olarak kullanılmaktaydı.

Folik asit açısından zengin olan armudun faydalarına baktığımız zaman, kolesterol seviyesinin düşürülmesine ve dengelenmesine yardımcı olduğunu belirtebiliriz. Bu özelliği sayesinde kalp ve damar rahatsızlıklarının önlenmesine destek olmaktadır. Bu konuda en önemli ayrıntı damarların esnekliğini sağlayan kan akışının daha sağlıklı bir şekilde yapılmasını sağlamasıdır. Folik asit özelliği aynı zamanda hamilelikte armudun faydaları açısından önem taşır.

Vücudun günlük ihtiyacı olan kalsiyum, demir, sodyum ve potasyum gibi mineral ihtiyacının karşılanmasına destek olan armut, aynı zamanda K ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bu özeliği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur ve mevsim geçişlerinde, kış mevsiminde görülen hastalıkların önlenmesi, iyileştirilmesi için faydaları bulunur.

Armut Neye İyi Gelir?

Bağırsak florasının korunmasına yardımcı olan armut, sindirim kolaylaşmasına yardımcı olur. Kanser riskinin azalmasını sağlarken aynı zamanda metabolizmanın daha etkili bir şekilde çalışmasına etki etmektedir. Böylece hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının önlenmesi, giderilmesi konusunda etkili olmaktadır. Vücuttaki serbest radikallerin giderilmesine katkı sağlayan bu meyve organların daha etkili ve verimli çalışmasına destek olur.

Kandaki insülin seviyesini dengeleyen ve kan şekerinin aniden yükselmesini engelleyen bu lezzetli meyve, diyabet hastaları tarafından aşırı olmamak şartıyla rahatlıkla tüketilebilmektedir. Sinir hücrelerinin yatıştırılmasına yardımcı olan armut aynı zamanda yorgunluk, stres gibi durumların giderilmesini sağlar.

İlerleyen yaşlarda meydana gelen ve sıklıkla görülen kemik erimesi gibi problemleri önleyen ve giderilmesini sağlayan armut meyvesi, vücutta kemik kütlesinin artmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun aniden ısınmasını önler. Yüksek ateşi olanlar bu etkisi için tüketebilirler.

Armudun Zararları Var mı?

Tansiyon düşürücü özelliği bulunan armut, düşük tansiyon hastaları tarafından tüketilmemelidir. Her ne kadar faydalı içeriğe sahip olsa da aşırı miktarda yenmemesi gerekir. Armudun zararları yanlış ve aşırı tüketim sonucunda meydana gelebilmektedir. Aşırı tüketildiği zaman bağırsak florasını bozar ve ishal gibi rahatsızlıkların yaşanmasına neden olur.

Armut Yemek Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Lif açısından zengin olan ve tokluk hissi meydana getiren armut meyvesi, iştahın kontrol altına alınmasını sağlar. Gün içerisinde daha dengeli beslenmeye yardımcı olur. Ayrıca sindirim sistemi üzerinde sağlamış olduğu düzenleyici etki sayesinde kısa süre içerisinde kilo veriminin gerçekleşmesine önemli derecede katkılar meydana getirir.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz