Sağlık 11 Temmuz 2021 - 20:32:36

Asma Yaprağı Nedir? Faydaları, Özellikleri ve Zararları

Asma Yaprağı Nedir? Faydaları, Özellikleri ve Zararları

Türkiye genelinde yetişebilen asma yaprağı cilde ve vücuda faydaları olan yaprak türlerinden biridir.

Asma Yaprağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Türkiye'nin çoğu bölgesinde yetişmeye elverişlidir. Sık tüketilmesinin nedeni olarak cilde ve vücuda olan yararları gösterilebilir. Tırmanma yöntemi ile büyür. Alzheimer hastalığı, göz rahatsızlıkları gibi çeşitli sağlık sorunlarının şifacısı olarak tanımlanır. Tırmandığı için sarmaşığı andırmaktadır. Çiçekleri küçük, uzun ömürlü, alt bölgeleri tüylü, uç kısımları ise sivri yapraklardır. Meyvesi olan bitki oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Meyvesi üzüm olan bitki uzun yıllar varlığını sürdürür. Üzüm çeşitli hallerde tüketilebilir. Kurutulur, alkol ve sirke yapımında kullanılabildiği gibi yaş şekilde de tüketilir. Asma yaprağının besin olarak tüketilmesinin yanında şifa amaçlı kullanıldığı da göz ardı edilemez. Mineral ve vitamin olarak zengin bir türdür.

Asma Yaprağı İçindeki Vitaminler Nelerdir?

Lif içeriği yüksek olan asma yaprağı içinde kalsiyum ve C vitamini barındırmaktadır. A vitamini de yoğun oranda yaprakların içerisinde yer almaktadır. Bu yaprakların en çok kullanılma şekli sarmadır. Sarma hem lezzet hem de görüntü olarak çok güzeldir. Fakat sarmanın içinde pirinç olduğundan dolayı bu yemeğin yanında ekmeğin tüketilmemesi tavsiye edilmektedir. Bu yaprakların yüz gramının doksan üç kalori olduğu söylenir. Yüz gram asma yaprağının içinde 2,1 g yağ, on yedi gram karbonhidrat, dokuz mg sodyum, 0 mg kolesterol, iki yüz yetmiş iki mg potasyum, doksan beş mg magnezyum, on bir gram diyet lifi, üç yüz atmış üç mg kalsiyum, altı gram şeker, 2,6 mg demir vardır.

Asma Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Hafızayı güçlendirme özelliğinin olmasından kaynaklı olarak Alzheimer rahatsızlığını büyük oranda engellemektedir. Vücudun güçlü olmasını sağladığı gibi direncin artmasına yardım eder. İshal sorunu yaşayanlar asma yapraklarını tüketebilir. Kadınların çoğunun yaşadığı varis problemi için kullanımı tercih edilir. Alkol tedavi sürecinde bu yaprakların katkılarının olduğu ifade edilmektedir. Bunun dışında hem saç hem de cilt bakımı gibi süreçlerde kullanılır.

Asma Yaprağı Nelere İyi Gelir?

Yaprakların mineral ve demir oranı çok zengindir. Bu yüzden kan hücreleri üretmekte ve anemiyi engellemektedir. A vitaminin olması göz sağlığının korunmasına yardım eder. Eklem ağrılarını hafifletmektedir. Çıban ve iltihaplı yaraların kısa bir sürede geçmesine yardım eder. Mide bölgesinde meydana gelen iltihaplanmalar üzerinde etkisi bulunur. Ağız bölgesinde yaralar oluşabilir. Bu yaraların giderilmesi konusunda kuvvetli bir şifacıdır. Vücuda enerji veren yaprakların sindirim sistemini rahatlatma konusunda olumlu etkileri bulunmaktadır.

Asma Yaprağının Zararları Nelerdir?

Asma yaprağı ile ilgili belirgin ve net bir zarardan bahsedilmemektedir. Fakat bu yapraklar sarma yapımında kullanıldığı için salamura olarak tuzun içinde bekletilmektedir. Tuz ile bağlantılı olarak hastalığı olan kişilerin tüketmemeleri gerekir. Tansiyon hastası olan kişilerin tuzlu olan yapraklardan tüketmemeleri gerekir. Hatta sağlıklı insanların da bu yaprakları kullanmadan önce suyun içerisinde bekletmeleri gerekmektedir.

  • asma yaprağı
  • asma yaprağı nedir
  • asma yaprağının faydaları
  • asma yaprağının zararları
Yorumlar
Dilber Baş Asma yaprağı neden acı olur? Nasıl basılır? Fiyatı çok pahalı? Dolma yapmak için çok lezzetli oluyorlar. Nereden toplayabilirim? bu yapraklardan çorba da yapıldığını duymuştum. Tarifi nedir? Yapanlar var mı? cevapla
yorum yaz
Erik Kilo Aldırır mı? Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?