Aynı safa bitkisi nedir? Nasıl kullanılır? Neye iyi gelir? Yararları ve zararları
Sağlık

Aynı Safa Bitkisi Nedir? Nasıl Kullanılır? Neye İyi Gelir? Yararları ve Zararları

14 Mayıs 2018 - 19:12:22

Aynı safa bitkisi süs bitkisi amacı ile kullanılan ve aynı zamanda insan sağlığına çeşitli yararları olan bir bitkidir.

Aynı Safa Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Çiçeklerinin rengi turuncu ve sarı olarak değişen bitki soğanlı bir türdür. Bitkinin yaprak ve sap bölgeleri etli yapıda olduğu gibi yapışkan olma özelliğine sahiptir. Genel itibariyle haziran ayının başında çiçekleri açar. Mevsimlik bir bitki türü olan aynısafanın sağlık açısından birçok özelliği bulunmaktadır. Türkiye'de birçok bahçede yetişmektedir. Bu bitkiye toplumda çeşitli isimler ile hitap edilmektedir. Bu isimler altıncık, öküzgözü, bahçe nergisi ve gece sefasıdır.

Aynı Safa Bitkisinin Özellikleri Nelerdir?

Genellikle süs bitkisi olarak kullanılır. Fakat vücuda birçok yararı olduğu da göz ardı edilemez. Otuz ila kırk santimetre boy atabilme özelliği vardır. Çiçeklerinin rengi ise mor, portakal rengi, sarı ve beyaz olabilir. Rivayetlere göre bitkinin eski dönemlerde hava tahmincisi olarak kullanıldığı belirtilmektedir. Çiçekleri sabah yediden sonra kapandığı zaman varsayılan ihtimallere göre yağmur yağacağı zannedilmekteydi.

Aynısafa Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

Ağrının olduğu herhangi bir bölgeye sürüldüğü zaman yarar sağlamaktadır. Ağrıları hafifletme özelliğinin olduğu söylenebilir. Ayrıca sertlik ve gerginlik hissinin ortadan kaldırılmasına yardım etmektedir. Genel olarak varis problemlerinde kullanıldığı söylenebilir. Kullanıcı yorumları incelendiği zaman bu bitkinin varislere yararının olduğu belirtilmiştir. Adet kanamalarını düzenleme özelliği olan bitki ayak mantarı ve kaşıntı gibi sorunlarda önemli bir rol oynamaktadır. Deride meydana gelen yaşlılık ve pigment lekelerine bitkinin öz suyunun sürülmesi halinde olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Cilt problemlerinden biri olan egzama sorununun giderilmesini sağlar. Vücuttaki herhangi bir yerde yara olan kısımlara sürülmesiyle beraber bu yaralar hızlı bir şekilde iyileşme göstermektedir. Dişlerin sararmasıyla meydana gelen kötü görüntüyü bitkide bulunan reçine plakları ile gidermek mümkündür. Bu plaklar diş etine sürüldüğünde hali hazırdaki problem ortadan kalkmaktadır.

Aynı Safa Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Çay olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Çayı hazırlanmak için iki yüz ml su ve bir tatlı kaşığı aynı safa gerekir. Bitki suyun içinde haşlanır ve haşlanmadan sonra on dakika dinlendirilir. Dinlenme süresi bittiği zaman karışım süzülerek servis edilebilir. Bir diğer kullanımı ise cilt üzerinde kullanılan su halidir. Bitkinin öz suyunun elde edilebilmesi için çiçek, yaprak, sap kısımlar iyi bir şekilde yıkanır ve presleme işlemi yapılır. Bu işlemlerden sonra öz su hazır hale gelmiş olur. Diğer bir kullanım türü tentür yapımıdır. Tentür yapımı için bir tutam sefa çiçeği bir litre cin veya votkanın içerisinde saklanmaktadır. Karışım günlük olarak ve düzenli olacak şekilde çalkalanmaktadır. Karışım on dört gün süre ile güneş altında bekletilir ve süre dolduktan sonra karışım süzülerek kullanılabilmektedir. Aynı safa bitkisi kişinin ihtiyacı ve tercih ettiği seçenek dahilinde kullanılmaktadır.

Yorumlar
Dilek Yılmaz 14 Mayıs 2018 - 19:22:22 Aynısafa kreminin ve çayının faydaları nelerdir? Bu bitkinin kremini nereden bulabilirim? Çayını aktarlarda varsa oradan almak istiyorum. Cilt için faydalı diye duymuştum onun için kullanmak istiyorum. Kürünün yüze faydası nedir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: