Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?
Sağlık

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir? Nasıl Geçer?

23 Şubat 2020 - 08:50:04

Ağız yolu ile alınan mikropların tutulmasını sağlayan bademcikler vücudun ilk savunma mekanizması olarak adlandırılır ve burada meydana gelen bir enfeksiyon, soğuk algınlığı bademcik ağrısının oluşmasına neden olur.

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir?

Enfekte olan ve şişen bademcikler boğaz bölgesinde yutkunma zorluğu ile birlikte ağrı oluşumu meydana getirir. Vücudumuzu virüslerden ve mikroplardan korumayı sağlayan bademcikler enfeksiyon kaptığı zaman şişer. Bu bölgede bir iltihaplanma meydana geldiği zaman ağrı oluşumu da beraberinde gelir. Bademcik şiştiği zaman yutkunma ve konuşmada zorlu oluşur. Genel olarak çocuklarda görülen bademcik ağrısı aynı zamanda yetişkin insanlarda da oluşabilmektedir.

Bademcik ağrısı birtakım doğal yollar ile tedavi edilebilmektedir. Limonlu su bademciklerde meydana galan iltihabın azalmasını sağlayarak enfeksiyonlara karşı vücudu dirençli hale getirir. Bu şekilde iltihaplanma azalır ve aynı zamanda ağrı da azalmaya başlar. Bu yöntemi uygulamak için öncelikle 1 bardak suyu kaynatınız. Su kaynadıktan sonra altını kapatın ve yaklaşık olarak 10 dakika ılımasını bekleyiniz. Daha sonra içerisine 1 tane limon sıkıp suyu içiniz. Limon C vitamini açısından zengin bir sebzedir. Vücudun enfeksiyonlara karşı direncinin arttırılmasına yardımcı olur. Eğer boğazınızın biraz yumuşamasını istiyorsanız limonla birlikte suya 2-3 çay kaşığı bal da atabilirsiniz. Gün içerisinde bu tarifi 2-3 defa tekrarlarsanız boğaz ağrısının azalmasını sağlayabilirsiniz.

Bademcik Ağrısı Nasıl Geçer?

Herkesin başına gelebilecek bir durum olan bademcik ağrısı, eğer kişide ateş gibi belirtiler meydana getiriyorsa ilaç tedavisi gerekli olabilir. Şöyle ki bu tarz durumlarda doktora gitmek faydalıdır. Fakat bazı durumlarda kişinin sadece boğazına bir ağrı oluşur ve bazı bitkisel, doğal yöntemlerle tedavi edilebilir. Örneğin tuzlu su ile gargara yapmak hem boğaz şişliğinin azalmasını hem enfeksiyonun temizlenmesine hem de bademcik ağrısının giderilmesini sağlamaktadır. Yarım bardak ılık suya 1 çay kaşığının yarısı kadar tuz atıp gargara yapabilirsiniz. Bu tarifte tuzun çok olmaması önemlidir. Çünkü eğer tuz oranı fazla olursa boğazda tahriş meydana getirebilir.

Tuzla gargara en fazla bilinen yöntemlerden biri olurken aynı zamanda çemen otuyla gargara da sıkça uygulanmaktadır. Eğer soğuk havalarda ya da soğuk bir şeyler tükettiğinizde bademcikleriniz sık sık ağrıyorsa bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Çemen otur ile gargara yapmak için 1 bardak suyun içerine 3 çay kaşığı çemen otu atınız. 20 dakika daha kaynattıktan sonra suyu ocaktan alıp ılımasını bekleyiniz. Daha sonra suyu süzünüz. Bu su ile günde 3 kere gargara yaptığınızda kısa süre içerisinde ağrıların hafiflemesini sağlayabilirsiniz.

Bademcik Şişmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Eğer bademciklerde şişme belirtileri varsa bol miktarda sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Yutkunma sırasında ağrı meydana geliyorsa ve zor yutkunuyorsanız sıvı alımını arttırmanız gerekmektedir. Sıvı tükettiğiniz zaman boğaz mukozası nemlenir ve yumuşar. Sadece su içmek değil aynı zamanda bitkisel çaylar da tüketilmelidir. Zerdeçal çay, adaçayı, tarçın çayı ve papatya gibi bitki çayları bademcik ağrısının geçmesi ve aynı zamanda şişliğin azalması için faydalı olan içeceklerdir. Ilık bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir. Bademcikleriniz şiştiğinde her sıvı ılık tüketiniz. Sıcak ya da soğuk olması tahrişe neden olabilir.

Bademcik İltihabı İçin Öneriler

Bademciklerinizde iltihap oluştuğunda yutkunmak zor olacağında çorba tarzı sıvı yemekler ile beslenin. Bademcik ağrısını geçirmek için taze sıkılmış meyve sularını ve meyveleri tüketiniz. Aşırı baharat içeren yiyeceklerden, kahveden ve kola gibi asitli içeceklerden uzak durunuz. Oturduğunuz ya da yattığınız odayı nemlendiriniz. Ayrıca istirahat etmeye özen gösteriniz.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: