Sağlık 10 Aralık 2020 - 18:30:19

Bergamotlu Çay Faydaları ve Fiyatları

Bergamotlu Çay Faydaları ve Fiyatları

Birçok ülkede yetiştirilebilen bergamot, bir ağaç türü olarak gösterilirken aynı isimle anılan meyvesi farklı alanlarda kullanılmaktadır. Son dönemde çaya katılarak kullanılırken bergamotlu çay vücuda faydaları ve özel esansı ile insanlar tarafından beğenilmektedir.

Bergamot Nedir? Ne İşe Yarar?

Bergamot günümüzde çay ile birlikte anılan bir ürün olarak akıllara gelirken kendisi 4 metreye kadar ulaşabilen son derece büyük bir ağaçtır. Meyveleri, küçük bir yapıya sahiptir ve aynı isimle anılır. Meyvelerini kesen kişiler, içerisinde limona benzeyen bir yapı gördüklerinden dolayı bunu çaya karıştırmayı düşünmüş ve şekilde bir kullanımı ön görmüştür. Anavatanı Batı Hindistan olan bergamot, ülkemizde Adana, Mersin ve Hatay gibi şehirlerimizde yetiştirilerek ülke içerisinde kullanılır. En yaygın kullanım alanı bergamotlu çay ya da "Earl Grey" olarak anılan içecektir.

Bergamotlu Çay Faydaları Nelerdir?

Çay tüketimi ülkemizde son derece yaygın bir şekilde gerçekleşirken insanlar çaylarını bergamotlu olarak kullandıklarında vücutları bundan çok sayıda fayda görmektedir. İlk olarak muhteşem aroması sayesinde insanlar üzerinde stresten arındırıcı bir etki sunmaktadır. Bunun yanı sıra antioksidan etkisi sayesinde vücuttaki zararlı maddeleri uzaklaştırmaya da yaramaktadır. Bu özelliği, kalp ve damar rahatsızlıklarından arınmada önem arz etmektedir. İçerisinde az miktarda da olsa kafein içermektedir. Bu özelliği ürünün enerji vermesini sağlarken çok kullanımda uykusuzluğa sebep olabilir. Son olarak sindirim sistemi üzerinde çok iyi etkiler bırakmaktadır.

Bergamotlu Çay Nasıl Kullanılır?

Bergamot isimli bitkinin faydalarını öğrenen kişiler, bu faydaları alabilmek için ürünü düzenli olarak tüketmeye karar verdiklerinde iki farklı yoldan birisini tercih etmek durumunda kalırlar. İlk olarak bergamotlu çay tüketimi yapabilecekleri en kolay yöntemdir. Marketlerde birçok farklı çay markasının bergamotlu seçeneği yer alırken bu ürünleri satın alan kişiler düzenli olarak bergamot tüketerek faydalarını vücutlarında görmeye başlayabilirler. Bunun yanı sıra direkt olarak bergamot çayı kullanmak da seçenekler arasında yer almaktadır. Bergamot ağacının yapraklarının toplanması ve sonrasında bunların kurutularak öğütülmesi ile oluşan ürün, demlenerek bergamot çayı da elde edilebilmektedir.

Bergamotlu Çay Nasıl Hazırlanır? Fiyatı Ne Kadar?

Bergamotlu çay satın almak ve bunu düzenli olarak kullanmak isteyen kişilerin fiyat olarak çok yüksek bedeller ödemesine gerek kalmaz. Genellikle siyah çay üreticisi olan firmalar, bergamotlu çayı bir seçenek olarak sunarken fiyat konusunda kiloda 5-10 TL arasında etkiler olmaktadır. Bergamotlu çay almak isteyen kişiler standart siyah çaya ödedikleri ücretten 5-10 TL daha fazla ödeyerek bu çayı satın alabilirler. Çayı hazırlarken de yapmaları gereken ekstra bir işlem bulunmamaktadır. Yalnızca kaynatılmış suya aldıkları çayı ekleyerek 10-15 dakika kadar demlenmesini beklemeleri yeterli olacaktır. Kültürümüzde çok önemli bir yere sahip olan siyah çayın içerisine bergamot katılarak üretilen bergamotlu çay faydaları ve lezzeti ile daha uzun yıllar seçeneklerimiz arasında olmaya devam edecektir.

  • bergamotlu çay
  • bergamotlu çay satın almak
  • bergamotlu çay faydaları
  • bergamot nedir
Yorumlar
Seher Yener Bergamotlu çay tavsiyeleri görüyorum sürekli fakat faydaları ve yan etkileri hakkında bilgi almak istiyorum. Tadı normal çaya göre sanırım daha lezzetli oluyor. Pek çok kullanan insan. Farklı markaların da var hangisinin daha güzel acaba? cevapla
yorum yaz
Kilo Alamamanın Nedenleri Nelerdir? Zayıflık Neden Kaynaklanır?