Çakşır otu nedir? Ne işe yarar? Faydaları ve zararları nelerdir?
Sağlık

Çakşır Otu Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

15 Mayıs 2018 - 00:52:31

Çakşır otu doğada yetişen ve insan sağlığı için oldukça önemli bir yer tutan değerli otlardan biridir.

Çakşır Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

İnsan vücudunun sağlıklı olması ve çeşitli hastalıklardan korunması için bazı önemli bitkilerden yardım alınmak gerekir. Bunlardan biri olan çakşır maydanozgiller familyasının önemli bir üyesidir. Hem nemli hem de hafif nemli toprak yapısına sahip olan alanlarda yetişme özelliğine sahiptir. Yetiştirmesi zorlu bir bitki türü değildir. Boyu üç metre kadar uzayabilir ve türü otsudur. Anavatanı ise İran'dır. Fakat köklerin elde edilmesi ile her toprak türünde yetişebilen kolay bir bitkidir. Sadece yoğun oranda kurak olan toprak türlerine uyum sağlayamayabilir.

Çakşır Otu Nerelerede Bulunur?

Türkiye'de eczanelerde kolaylıkla bulunan bir ottur. Fakat bitki Anadolu yöresinde ve Hatay'da yetişmektedir. Bunun yanı sıra Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu, Güney Anadolu, Orta Anadolu gibi bölgelerde de yetiştiği rahatlıkla görülebilir. Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bitki toplumdaki insanlar tarafından pek fazla bilinmeyebilir. Birden fazla çeşidi olan otun biri kerkul ismindeki türüdür. Bu tür sarı ve tohumları küçüktür. Yapraklarından sarı renkte bir sıvı gelir. Helizdağlı ismindeki diğer türün tohumları oldukça büyük bir ölçüye sahiptir. Helizdağlı bitki çeşidinin yapraklarından ise beyaz renkte süt akar. Bahsedilen sütün ayak bölgesinde meydana gelen yaralara iyi geldiği söylenir. Sağlık açısından faydaları oldukça fazla olan bitkinin yan etkileri de olabildiği için kullanımında dikkatli olunması tavsiye edilmektedir.

Çakşır Otunun Faydaları Nelerdir?

Sağlığa yararı sayısız oranda fazladır. En önemli etkilerinden biri doğal afrodizyak özelliğini yapısında barındırmasıdır. Cinsel gücü arttırdığı için doğal afrodizyak amaçlı kullanılmaktadır. Benzer olan diğer özelliği ise sperm sayı ve kalitesini arttırmasıdır. Kas ve kramp ağrısı gibi ağrıları azaltarak kemikleri güçlü bir hale getirme sürecinde fayda sağlar. Kullanılma amaçları arasında enerji verme özelliğinin olması vardır. Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelmektedir.

Çakşır Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Bu otun mutlaka doktora danışarak kullanılması gerekir. Bilinçsiz bir şekilde kullanımı çeşitli rahatsızlıkları da beraberinde getirmektedir. Ölçüsünün fazla kaçması durumunda depresyon gibi ruhsal sorunlara yol açan rahatsızlıklar meydana gelir. Dolayısı ile karışım ve çay gibi kullanımları tercih edilirken uzman kişilere danışmak gerekmektedir.

Çakşır Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çakşır otu çeşitli tarifler uygulanarak kullanılabilen bir bitkidir. Fakat genel olarak bu otun kökleri aracılığı ile çay hazırlanmaktadır. Toz şeklinde ve kurumuş çakşır otu bal ile karıştırılır. Karıştırma işlemine macun kıvamı oluşana kadar devam edilir. Macun hazırlandıktan sonra günlük olarak yemeklerden önce bir kaşık tüketilebilir. Sonucun etkili olması için farklı bir teknik uygulanabilir. Çay için gerekli malzemeler bir bardak su ve üç yemek kaşığı çakşır otudur. Suyun içine çakşır ilave edilerek karışım demlenmeye bırakılır. Demlenme işleminden sonra çayın servisi yapılmaktadır.

Yorumlar
Şeyma Tavukçuoğlu 15 Mayıs 2018 - 01:02:31 Çakşır otu kökünden mi macun yapılıyor? Bu bitkinin macunun çok faydalı olduğunu duymuştum bunun için denemek istiyorum. Bu ot nerelerde yetişir? Çayını deneyen var mı acaba? Kadınlarda faydası nedir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: