Cemre düşmesi nedir, ne demek? Ne zaman düşecek?
Yaşam

Cemre Düşmesi Nedir, Ne Demek? Ne Zaman Düşecek?

07 Mart 2018 - 15:45:11

Cemre Arapça kökenli bir kelime olup kor, ateş, sıcak gibi anlamlara sahiptir. Sıcak ve ateş gibi bu simgesel anlamını kazandıran geniş bir dayanağı ve köklü bir hikayesi vardır.

Cemre Nedir, Ne Demek?

Araplar kış mevsiminde yüksek kesimlerde ve dağlık alanlarda havalar ısındığı zaman baharın gelmesiyle beraber ise alçak kesimlerde düzlük ovalarda yaşarlarmış. Yanlarında küçükbaş hayvanları ve develeriyle yaşarlar ve onlar da gittikleri her yere gitmektedir. Özellikle akşamları kendileri, küçükbaş hayvanları ve develer için toplamda üç tane ateş yakarlarmış. Bu ateş çok büyük boyutlarda ve bütün topluluğun ısınmasını karşılayacak çok uzaklardan görülecek büyüklükte yakılırmış. Arapların yüksekten ovaya yerleşmesi ve bununla beraber dev bir ateş yakmaları olayı gel zaman git zaman halk arasında cemre düşmesi olarak adlandırılmış ve günümüze kadar gelmiştir.

Cemre Düşmesi Nedir? Ne Zaman Düşecek?

Baharın gelmesi, havaların ısınmasının habercisi olarak görülen ve havaya toprağa suya düştüğü inanılan cemrenin şubat ayının ortasından mart ayının ilk haftasına kadar düştüğü inanılmaktadır. 21 şubat tarihinde havaya, 27 – 28 şubat tarihleri arasında suya, 5 – 6 mart tarihleri arasında ise toprağa düştüğü inanılır. Şubatın son haftasından martın ilk haftasına kadar ki bu süreç de üç cemrenin de düştüğü ve sıcaklığın yer küreye yayıldığı inanılır. 21 marta kadar havaların ısınmasıyla beraber baharın gelişinin ilk müjdecileri oldukları düşünülür.

Cemrenin Tarihçesi Nedir? Ne Anlama Gelir?

Hıdırellez in ve Nevruz un yaklaşması ve baharın gelişini müjdelemesi nedeniyle Türkler için de anlamı vardır. Birçok göçebe Türk topluluğu hareket zamanlarını, hayvanlarının ve kendilerinin yiyeceklerini, küçük tarımsal faaliyetlerini bu tarihlere göre ayarlamıştır. Hatta kültür ve edebiyat alanında da kendine yer bulmuştur. Osmanlı zamanında birçok divan şairi cemreye övgü şiirleri yazmış, baharın gelişini sevinçle karşılamış, doğaya ve yeşile kavuşmalarını sağladığı için uzun ve anlamlı methiyeler dizmiş, cemreviye takma ismini de mahlasları arasında kullanmıştır.

Cemrenin Havaya, Suya ve Toprağa Düşmesi

Tabiatın uyanması, ağaç çiçek ve böceklerin canlanmaya başlaması yeryüzüne bereketin inmesi gibi olayları müjdelediği düşünülmektedir. Kışın bitişinin habercisi olarak bilinen cemre düşmesinin meteorolojik bir temeli ve bilimsel bir dayanağı yoktur. Hatta düştüğü günlerde ülkemizde özellikle Marmara bölgesi genelinde ve Ege bölgesinde İzmir ve yöresinde havanın soğuduğu zamanlara denk gelmiştir. Doğru ve gerçeğe uyan yanları yok mudur ? Doğru olan taraflarından biri de önce toprağa düşmesi ancak güneş ışınlarının yansıyıp yükselmesi nedeniyle önce havanın ısınmasıdır. Bu yüzden önce hava sonra su sonra toprak olarak sıralanmıştır. Anadolu'da çok kullanılan halk takvimine göre mevsimler kasım günleri ve Hızır günleri olarak ayrılır. 8 kasımda başlayan kasım günleri 5 mayısta sona erer ve Hızır günleri başlar. Cemrelerin düşmesi halk takvimine göre kıştan baharı simgelemektedir. Özellikle yaşlılar tarafından kullanılan "Kasımın yüzü kış gerisi yaz. " tabiri buradan gelmektedir. Tarım ve hayvancılık ile geçinen, yaşantısını ve kazancını mevsimlere göre düzenleyen atalarımız için büyük önem taşıyan bereketin, mutluluğun ve yazın gelişini simgeleyen cemrenin gelişi her zaman beklenmiş güzel günlerin yaklaştığı ve iyi şeyler getirdiği düşünülmektedir.

Yorumlar
Nuriye Yalçın 07 Mart 2018 - 15:55:11 Cemre 2018 de ne zaman düşecek? Cemre düşmesinin tarihleri tam olarak nelerdir? İlk önce havaya mı düşüyor yoksa toprağa mı onu hep karıştırıyorum. 2018 yılının ilk cemresi düştü mü? Ne zaman düşer?cevapla
Tayfur Pekgöz 11 Ocak 2019 - 11:19:07 2019 yılı için cemre ne zaman düşecek bilen var mı? Havalar gerçekten çok soğuk. Yılın ilk cemresi ne zaman düşecek diye merak ediyor sanırım herkes. Genelde baharın gelmesiyle oluyor. Yani sanırım birkaç ay bekleyeceğiz.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: