Sağlık

Karadut Şurubu Nedir? Fiyatı, Faydası ve Kullananlar

07 Mart 2018 - 19:35:14
Karadut şurubu nedir? Fiyatı, faydası ve kullananlar

Hem tadıyla hem görüntüsüyle insanın dikkatini cezbeden, içerisinde bolca vitamin, mineral ve karoten bulunan yaz kış her daim mutfağınızda bulunan bitkisel sağlık kaynaklarından en başta gelenler arasında karadut şurubu yer almaktadır.

Karadut Şurubu Nedir? Ne İşe Yarar?

Karadut şurubu halk arasında karadut şerbeti olarak da bilinmektedir. Kırsala ve soğuğa karşı oldukça dayanıklı olan hemen hemen tüm iklim çeşitlerine uyum kapasitesi çok yüksek olan karadut ülkemizin hemen her yerinde yetişebilmektedir. Ancak karadut oldukça hassas bir meyvedir. Yumuşak yapısı ve en ufak bir sarsıntıdan etkilenip düşen alt yaprakları nedeniyle dayanıksızdır. Ama her soruna en güzel çözümleri bulan Anadolu insanı bunu düşünmüş ve karadutu yaz kış tüketebilmek adına şurubunu yani şerbetini yazdan kışa hazır bulundurmuştur.

Karadut Şurubu Nasıl Yapılır?

Karadut şerbeti olgunlaşmış meyvelerin ezilmesi yardımıyla püre hali getirilmesiyle meydana gelir. Sonrasında şeker ve birkaç damla limon suyu ilavesiyle beraber büyük kazanlarda kaynatılır ve soğuduktan sonra kavanozlara koyulup kaldırılır. Halk arasındaki yapımında genel tarif bu şekilde olmakla beraber yöresel farklılıklar bulunmaktadır. Eğer ki el yapımı bu şurubu yapma imkanınız olursa içine ekleyeceğiniz çubuk tarçın ya da sevdiğiniz hafif mayhoş bir baharat da çok yakışacaktır. Maalesef ki her birimizin bağda bahçede bu şuruptan üretme ve hazırlama şansı yok. Ancak bu vazgeçilmez lezzet bitkisel ürün ve organik ürün satışı yapılan birçok merkezde tüketicilerin hizmetine sunulmuştur. Peki fiyatı ne kadar ? Karadut şurubunun fiyatı litre bazında 100 ila 180 Türk Lirası gibi rakamlarda seyretmektedir.

Karadut Şurubunun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Siyah dut şurubu hem az miktarında bolca dut içerdiği hem de kolay saklanabildiği için çok sağlıklı ve kolay tüketilebilir bir gıdadır. Peki bu şurubun sağlık için önemi nedir ? Devamlı tüketirsek ne gibi faydaları olur sizler için bunları listemizde derledik.

  • Kanseri önler : Karadut diğer bütün koyu kırmızı ve mor meyvelerde olduğu gibi çok kuvvetli antioksidanlar içerir. Karadutta bol miktarda bulunan ellagiç de en güçlü ve dayanıklı antioksidanlar arasındadır. Özellikle cilt kanserine ve mide kanserine karşı bünyeyi bir zırh gibi korur. Günde tüketeceğiniz bir yemek kaşığı kadar şurup bedeninizin güçlenmesini sağlayacaktır.
  • Grip için : C ve E vitaminlerinden bolca ihtiva etmesinin yanında yüksek miktarda betakaroten de içermektedir. Bu yüzden hem cilt sağlığına, hem saç sağlığına iyi gelmektedir. Aynı zamanda sinir sistemine de iyi gelen şurubumuz depresyona karşı da rahatlatıcı etki sağlar kişinin günlük sıkıntılara karşı gevşemesine yardımcı olur.
  • Büyüme ve gelişme için : Magnezyum, selenyum ve bol miktarda demir içeren karaduttan yapılan şurup her gün tüketen çocukların gelişimine katkı sağlar. Kansızlığa, güçsüzlüğe ve bağışıklık sistemine iyi gelmektedir. Kemik gelişimine destek sağlar.
Karadut Şerbeti Neye İyi Gelir?

Adet düzensizliğine karşı etkilidir. Mens döneminde yoğun kanaması olan regl döngüsü düzensiz olan kadınların adet döneminin daha hafif geçmesini sağlar. Aynı zamanda kanamalarının azalmasına yardımcıdır. Ağız sağlığını korumaya da yardımcı olur. Ağız içinde meydana gelen yaralara karşı iyileştirici etkisi vardır. Yara içindeki iltihabın dağılmasına, diş etindeki şişliklerin geçmesine birebir etkilidir. Aynı zamanda cilt üzerindeki yaraların iyileşmesinde ve kapanmasında oldukça faydalıdır. Az miktarda şurup ile karıştıracağınız ılık su ve yoğurtla cilt temizliği için doğal ve arındırıcı maskeler elde edebilirsiniz. Siz de hem doğal hem lezzetli kahvaltınızda kullanabileceğiniz, bitki çaylarına ekleyebileceğiniz üstelik cilt bakımında bile kullanacağınız sağlıklı bir çözüm arıyorsanız en doğru adres karadut şurubu olabilir.

Yorumlar
Yasemin Özkan 07 Mart 2018 - 19:45:14 Karadut şurubu eczane fiyatı nedir? Eczanelerde satılıyor mu? Organik olarak nereden bulabilirim? Oldukça faydalı diye duymuştum. Denemek istiyorum ama nereden sipariş versem bilemedim. Deneyenler var mı?cevapla
Ahmet Ali Gültekin 24 Mayıs 2018 - 01:29:40 Kara dut şurubu gerçekten ağız içi yaralarına ve diş etleri yaralarına oldukça tedavi edici bir içecektir. Ramazanda içecek olarak aldım vazgeçmezim oldu. Günde ne kadar kullanabilirim hakkında hiçbir bilgim yok bilen varsa lütfen aydınlatırsa memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederimcevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: