Yaşam

Kobra Zehiri Ne İşe Yarar? Fiyatı Ne Kadar? Nerelerde Kullanılır?

07 Mart 2018 - 23:25:18
Kobra zehiri ne işe yarar? Fiyatı ne kadar? Nerelerde kullanılır?

Kobra zehiri dünyadaki en kuvvetli ve ölümcül zehirlerin başında gelen kral kobra yılanların dişleri üzerinde tükürük bezlerinden elde edilen zehirdir. En yüksek seviyede etki etme hızı ve neredeyse kaçınılmaz olan ölüm riski nedeniyle bu zehre maruz kalanların kurtulma şansı yoktur.

Kobra Zehiri Nedir, Ne Demek?

Nörotoksik etkisi olan kral kobra zehiri yılanın ısırdığı kişinin direkt olarak merkezi sinir sisteminden etki etmeye başlar. Çok şiddetli ve derin bir acıya maruz kalan bedende gözlerde bulanıklık, vertigo, baş dönmesi, bilinç kaybı, uyku hali ve felce sebep olur. Zehrin vücutta dolaştığı ve etkisini artırdığı ilerleyen dakikalarda damarlarda ve kardiyovasküler tüm sistemde çöküş başlar ve kalp ve damarlar bitiş noktasına gelir. Son radde olarak ise bireyde solunum yetmezliği ve ölüm meydana gelmektedir. Ölümcül etkisi zirvede olan bu zehir bilim insanları, zoologlar, adli tıp kurumları, farmakolojik çalışmalar, onkoloji ve nöroloji gibi birçok alanda harika sonuçlar vermekte ve adeta mumla aranmaktadır. Özel koşullar altında yetiştirilen ya da ele geçirilen kobralardan çok detaylı çalışmalar ile edilen bu zehiri yirmi birinci yüzyıla damgasını vurmuştur.

Kobra Zehiri Nasıl Elde Edilir?

Hem öldürücü etkisi hem de birçok alanda mucizevi faydası bulunan kobra zehirinin sırrını merak ettiniz mi? Yapısında 107 amino asitten meydana gelen ve eşi benzeri bulunmayan " Ohanin " isimli bir proteinden ve polipeptitlerden meydana gelmektedir. Bilim dünyasını şok eden Ohanin proteinin morfinden 20 kat daha güçlü olduğu yapılan çalışanlarla ispatlanmıştır. Ohanin proteinin 10 mg/kg alımının ölümcül olmadığı deney hayvanları ve fareler üzerinde yapılan deneylerle belgelenmiştir.

Kobra Zehiri Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Benzersiz yapısı ve süper güçlü etkisiyle birçok alanda kullanılabilen mucizevi kobra zehirinin faydaları şu şekildedir.

  • Farmakolojik Kullanımı : Merkezi sinir sistemine olan yüksek etkisi nedeniyle onkolojik hastaların tedavisinde kullanılmaktadır. Kanser hastalarının kemoterapisinde ve tedavinin yan etkilerinin hafifletilmesinde mükemmel etkileri vardır. Ağrı kesici ve uyuşturucu etkisi nedeniyle kas ağrılarının iyileştirilmesini sağlar.
  • Kozmetikte Kullanımı: Yüksek oranda ve kalitede içerdiği Ohanin proteini sayesinde cildin yenilenmesinde, kollajen dokunun elastikiyetini korumasında yüzde yüz etkilidir. Derin yanıkların tedavisinde ve çeşitli cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde faydaları görülmektedir.
  • Kalp Hastalıklarında Kullanımı: İçerdiği pıhtılaşma önleyici kimyasallar sebebiyle kan dolaşımının ve damar içi harabiyetin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır.
  • Doping : Yüksek dozda etkisi vücutta ve iç organlarda hızlı dolaşımı sebebiyle enerji verici bir madde olarak kullanım alanı oluşmuştur.
  • Panzehir: Hemen hemen tüm zehirlerde olduğu gibi panzehir olarak kullanılmaktadır.
Kobra Zehirinin Fiyatı Ne Kadar?

Yukarıda sıraladığımız birçok mucizevi etkisi ile hayati önem taşıyan bu zehrin elde edilmesi kadar işlenmesi de zor bir süreçten oluşuyor. Yapısında bulunan organik maddelerin ve kimyasalların dengesini bozmamak, işe yarar bir oran elde etmek ve kullanıma sunmak son derece titizlik ve yoğun çalışma gerektiren bir işlemdir. Tabi bu işlemler için uygun çalışma ortamı, gerekli kimyasallar ve üretim işlemleri kadar tüm bu çalışmaları yapabilmek adına gereken izin ve eğitimleri almak da çok zor. Bilim dünyasında sadece çok değerli ve tecrübeli bilim adamlarının kullanımına izin verilmektedir. Bu kadar zor ve emek gerektiren ve keskin etkisi bulunan zehrin ücreti türüne göre değişmekte beraber 1 litre kobra zehirinin fiyatı 40.000 dolar ile 70.000 dolar arasında değişmektedir. Bilim dünyasında sağlık, kimyasal silah, adli tıp, farmakoloji ve onkoloji gibi en uç noktalarda kullanılabilen bu mucize fiyatıyla da ayrı bir yer elde etmiştir.

Yorumlar
Yadigar Öztürk 07 Mart 2018 - 23:35:18 Kobra zehri kanser tedavisinde kullanılıyor mu? Hangi alanlarda kullanılıyor? Birçok hastalık için şifa olduğunu duymuştum. Fakat tam olarak ne işe yarar bilmiyorum. Fiyatı çok pahalı mı? Kaç para acaba?cevapla
Sevinç Çay 11 Ocak 2019 - 11:48:03 Kobra zehri yakalandı haberleri duymuştum. Bu tam olarak ne işe yarıyor bilmiyorum. Panzehir olarak kullanılıyor sanırım. Kişinin kendi başına kullanması sakıncalı gibi ama normalde pek çok alanda bunun faydalarından yararlanılıyormuş.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: