Sağlık 08 Mart 2021 - 03:15:36

Siyah Hardal Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Siyah Hardal Tohumunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Avrupa ve Asya'da yabani olarak yetişen turpgiller familyasından gelen tek mevsimlik sarı çiçekler açan bitkiye hardal bunun siyah olanından elde edilene de siyah hardal tohumu adı verilmiştir.

Siyah Hardal Tohumu Nedir?

Bilimin ilerlemesi, insanların doğal olana yönelmesi ve birçok hastalığın tedavisini doğada aramasıyla beraber birçok bitkisel çay ve kürün bilinen önemli hastalıklar için tedaviye destek olabileceği ortaya çıkmıştır. Sinapis nigra yani siyah hardal tohumu da boğaz ağrısından cilt hastalıklarına kadar birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilir bir bitkidir. Nasıl kullanılmalıdır? Hangi hastalıklar için şifa kaynağıdır? Yan etkileri nelerdir? Zararları nelerdir ? Yemek yerine geçer mi ? Zayıflamaya yardımcı bir bitki midir ? Tüm bu soruların cevaplarını sizler için derledik.

Siyah Hardal Tohumunun Faydaları Nelerdir ?

  • Soğuk algınlığında kullanımı: Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi durumlarda terletici etkisiyle vücudun arınmasını ve toksin maddelerin atılmasını sağlar. 1 tatlı kaşığı kadar hardal tohumuna ekleyeceğiniz 1 su bardağı kaynar su ile beş dakika demleyiniz. Bu karışımı günde üç kere tüketmeyi unutmayınız.
  • Kas ağrılarında kullanımı: Potasyum ve magnezyumdan zengin olması nedeniyle kaslarda oluşan kasılmaları ve acı hissini azaltmaktadır. Özellikle spor sonrası meydana gelen kas kasılmalarında, kadınlarda adet döneminde regl sancılarını hafifletmek için ve yorgunluk kaynaklı baş ağrısını dindirmek amacıyla kullanılması önerilir.
  • Kanserden korunmak için: Siyah hardal tohumu yapısında bol miktarda glukosinat ihtiva eder. Glukosinat antioksidan özelliği ve serbest radikallere karşı tutulma özelliği yüksek bir maddedir. Bu nedenle kanserden uzak olmak için ilk aklınıza gelecek adreslerin başında hardal tohumu yer almaktadır.

Siyah Hardal Tohumu Neye İyi Gelir?

Siyah hardal tohumunun uyku düzenini sağlayıcı etkileri mevcuttur. En yaygın olarak tavsiye edebileceğimiz kadınlar için menopoz dönemi kaynaklı uykusuzluk ve yoğun strese karşı rahatlatıcıdır. Vücudun rahatlamasını, dinginleşmesini ve hafif hissetmesini sağlamaktadır. Uyku düzeninde sağlamış olduğu etkiler sayesinde vücudun daha dinç olmasını sağlar. Tarçınla beraber toz halinde baharat şeklinde kullandığınız zaman dildeki tat tomurcuklarında uyarılma, yemek yeme hissinde artma bun bağlı olarak iştahta artış sağlar. Zayıflıktan şikayet edenler ve sağlıklı bir şekilde kilo almak isteyenler için uygundur. Bunun yanı sıra en hayati durumlardan olan gıda zehirlenmesinde ise kusarak mideyi boşaltmanızı sağlar ve toksik maddelerin vücuttan atılma sürecini hızlandırır.

Siyah Hardal Tohumunun Zararları Nelerdir? Kimler Kullanamaz?

Çok yaygın olarak yan etkileri görülmese de siyah hardal tohumu deri ile teması fazla olduğu zaman yani aşırı kullanımında ciltte tahrişe neden olabilmektedir. Her şeyde olduğu gibi hardal tohumunun da fazlası zararlıdır. Hardal tohumu pıhtılaşmayı azalttığı ve regl döneminde vücudu gevşettiği için hamileler tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır. Zira düşüklere veya ölü doğumlara sebep olabilir, anne adayına da zarar verebilir. Bir diğer risk grubu olarak ise emzikli annelerde de kullanımı çoğu zaman uygun değildir. Emzikli anneler, kronik rahatsızlığı olanlar, toz veya bitkisel kaynaklı alerjiye sahip olanlar kesinlikle ve kesinlikle doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Siyah Hardal Tohumu Nereden Alınır? Nasıl ve Ne Kadar Kullanılır?

Syah hardal tohumunu nasıl kullanacağınız hangi hastalığın tedavisinde kullanmak istediğinize bağlıdır. Örneğin cilt hastalıklarını gidermek ve selülit oluşumunu engellemek mi istiyorsunuz ? Hardal tohumunu toz haline getirip üç katı kadar su ile karıştırarak jelleşmesini sağlayın. Daha sonra bir tülbentten geçirin ve basen bölgesine uygulayın. Zayıflamaya yardımcı olarak mı kullanmak istiyorsunuz ? Tohum tanelerini haşlayıp salatanıza, pilavınıza yoğurdunuza ekleyerek tok tutucu etkisinden faydalanabilirsiniz. Sonuç olarak her tedavi için ayrı bir uygulama mevcuttur. Siyah hardal tohumu aktarlarda ve internet sitelerinde satışa sunulmuştur.

  • siyah hardal tohumu
  • siyah hardal tohumu nedir
  • siyah hardal tohumunun faydaları
  • siyah hardal tohumunun zararları
Yorumlar
Ayşe Alçiçek Syah hardal tohumunu hamileler kullanabilir mi? Zararları var mı ya da yan etkileri? Tiroide iyi geliyor mu? Cilt için de çok faydalı diye okumuştum. Nasıl kullanmak gerekiyor? Kullanım şekli nedir? cevapla
Salih tosun Siyah hardal tohumunu ve Nasıl kullanılacağını tam detaylı verebilirdiniz,
Örneğin, Halk arasında Huzursuz Bacak sendromu bilinen (Restless leg) Çok yaygın olan bir Rahatsızlık var, ve Bu Rahatsızlığın en etkili şifası ise Siyah hardal tohumudur:
Sabah kahvaltıdan yarım saat önce, bir çay kaşığı siyah hardal tohumu bol su ile yutulur ve üzerine bir dilim kuru ekmek yenilir, bunu akşam yemeğinden öncede aynısını yaparak sadece bir haftasını, Sabah akşam, bir haftadan sonra sadece sabah, Toplamda bir ay içerek, Huzursuz bacak sendromundan kurtulabilirsiniz... Saygılarımı sunuyorum,
cevapla
Gülşah Özgül Son zamanlarda adını sıkça duyduğum siyah hardal tohumu göz altı morluklarına iyi gelir mi diye merak ediyorum. Cilt üzerindeki faydaları tam olarak neyi ifade ediyor? Bu tohumun genelde kürü kullanılıyormuş. Kullanım şekli nasıl olmalı? cevapla
Zubeyde Tiroid hastasıyım ilaç kullanıyorum peki ben kullanabilirim zararı var midir? cevapla
Tuba Siyah hardal tohumunu bel fıtığı ameliyatından sonra ayak ve bacğimda oluşan uyuşmalar için içmiştim. .
1 hafta sabah akşam çay kaşığı aç olarak kullandım. Sonra günde 1 defa olarak 1 ayı tamamladım. .
Birde ne göreyim benim beyaz saçlarımın altından siyah saçlarım gelmeye başladı. .acaba bu siyah hardal tohumundanmı oldu bilmiyorum
cevapla
ertugrul huzursuz bacak sendromu için kullanıyorum kullanırken çok iyi bir ay sonra ara veriyorum ağrılarım devam ediyor bu tohumu ne kadar sureyle kullanabilirim cevapla
yorum yaz
Kavılca Unu Nedir? Faydaları Nelerdir? Nerede Kullanılır?