Zayıflama 18 Mayıs 2021 - 20:19:05

Çilek Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi? Çileğin Faydaları ve Zararları

Çilek Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi? Çileğin Faydaları ve Zararları

Çilek tadı, kokusu ve insan vücuduna sağladığı katkılarıyla insanların benimsediği meyve türlerinden biridir.

Çilek Zayıflatır mı? Kilo Verdirir mi?

Meyve kokusu ve tadı ile kendini belli eder. Kullanım alanları çok çeşitlidir. En çok kullanıldığı alan ise besin olarak tüketilmesidir. Meyve olarak sıklıkla tüketilen çileğin reçeli de yapılmaktadır. Kek, pasta gibi tatlı türlerinde sosundan yararlanılmaktadır. Bir diğer kullanım alanı ise ilaç yapımıdır. Besin değerleri oldukça yüksek olan bu meyvenin içinde K, C ve B vitaminleri çok fazladır. Ayrıca bol oranda demir ve fosfor oranına sahip olduğu için çok sağlıklı bir meyve olduğu söylenebilir. Çilek metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Bu yüzden kilo verme sürecinde diytt listelerinde sıkça görülebilir. Metabolizmanın hızlanması ile kalıcı bir şekilde kilo vermek mümkün hale gelir Uzmanların söylemlerine göre bu meyve düzenli olarak tüketildiği taktirde kalıcı kilo verdirmektedir. Meyvenin çayının da aynı şekilde iştah kapatma özelliği vardır. Çilekler bir gece önceden suya koyulduğu zaman sabahında bu meyve kaynatılır ve karışım içilir. Karışımın içilmesi ile vücut çalışmaktadır. Bu karışım ara öğünlerde tüketilebilir.

Çileğin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

En popüler kullanım alanı cilt bakımıdır. Cilt sağlığına olan faydaları çeşitlidir. Çilek içerisinde yer alan antioksidan ve C vitaminin varlığı sayesinde yağlama problemi, sivilce, ölü hücre ve kabarcıklara iyi gelir. Bu meyvedeki C vitamini gün içinde alınması gereken oranı karşılar. Antioksidanların olması hastalıkların meydana gelmesini önlemekte ve Alzheimer oluşma olasılığını azaltmaktadır. Ayrıca vücutta yer alan zararlı maddeleri dışarıya atar ve enfeksiyonlar karşısında etkilidir.

Çileğin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Normalden fazla tüketme diğer besinlerde olduğu gibi birbirinden farklı olumsuzluklara neden olabilir. Bu yüzden kararında tüketilmesi gerekir. Bu meyvenin fazla oranda tüketilmesi içinde bulundurduğu oksalat adındaki maddeden dolayı böbrek problemlerine yol açabilmektedir.

Diyette Çilek Yenir mi?

İçinde lif olduğu için tok tutma özelliği bulunur. Sindirimi hızlandırır ve içerisindeki leptin, adiponektin hormonlarının olması ile yağ yakımını hızlı bir sürece yağmaktadır. Zayıflama süreci boyunca ara öğünlerde rahatlıkla tüketilebilir. Lif seviyesinden kaynaklı olarak bağırsak ve mide bölgelerinin iyi bir şekilde çalışmasına yardım etmektedir. Diyet sürecinde gün içinde üç ila dört tane çileğin tüketilmesi kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. Antioksidan özelliğinin olması vücudun yenilenmesini sağlamaktadır. Bu meyve aracılığı ile yağ hücreleri parçalanır ve dışarı atılır. Tatlı isteğinin gelmesi halinde çilek tüketilebilir. İçerisinde bulunan şeker seviyesi tatlı isteğinin azalmasına destek olmaktadır. Potasyum oranı fazla olan meyve çeşitlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Bu sayede iştah keser ve sürekli yeme ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Çileği düzenli bir şekilde ve kontrollü olarak tüketmek zayıflamaya yardım ettiği gibi kişinin sağlığı üzerinde birçok etkiye sahip olmaktadır.

  • çilek zayıflatır mı
  • çileğin faydaları
  • çileğin zararları
Yorumlar
Sema Konuk Çilek kilo yapar mı? Diyette kullanılır mı? Zayıflamak için kullanıldığında etkisi olur mu? Yorumları okuduğumda genelde etkisi var gibi duruyor. Ama diyet için nasıl kullanmak gerekiyor onu bilmiyorum. Kullananlar var mı? cevapla
yorum yaz
Gece Çayı Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Kadar Verilmeli? Zararlı mı?