Zayıflama 17 Nisan 2021 - 12:29:18

Çilek Zayıflatırmı? Kilo Aldırır mı? Diyette Çilek Ne Kadar Yenmeli?

Çilek Zayıflatırmı? Kilo Aldırır mı? Diyette Çilek Ne Kadar Yenmeli?

Yaz mevsiminin gelmesi ile lezzetli yaz meyveleri de yavaş yavaş tezgahlarda yerini almaya başladı. Kışın alınan fazla kiloların sağlıklı bir şekilde verilmesi için meyve ve sebzelerin tüketilmesi vücut sağlığının korunmasına da yardımcı olacaktır. Çilek zayıflamaya yardımcı olan meyveler arasında yer almaktadır.

Çilek Zayıflatırmı? Kilo Aldırır mı?

Çilek meyveler arasında antioksidan bakımından zengin olan meyvelerden biridir. İçerdiği lif sayesinde sindirim sistemine destek sağlar. Diyet esnasında çileğin tüketilmesi sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olacaktır.

Çileğin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Düşük kalorisi olan meyvelerden biri olan çilek kilo vermede bağırsakların çalışmasını sağlamaktadır. İştahı bastırma özelliği ile çok fazla yemek yeme isteğini engeller. Açlık hissinin bastırılmasını sağladığı için kişinin çok fazla yemek yemesine engelleyerek uzun sürede tok tutucu özelliği bulunmaktadır.
  • C vitamini bakımından zengin olan bu meyve hastalıklara arşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kanser hastalıklarına karşı da koruyucu etkiye sahiptir. K vitamini sayesinde vücudun ihtiyacı olan vitamin ihtiyacını karşılamaktadır.
  • Antioksidan yapısı vücutta hücre yenilemesini destekler. Hücre yenilemesi vücutta gerçekleştikçe yaşlanma etkilerini en aza indirir.
  • Bağırsakların düzenli çalışmasında etki gösterir. Özellikle bağırsak kurtlarının dökülmesi için çileğin oldukça büyük etkisi vardır.
  • Mide rahatsızlıklarının birçoğunda tedaviyi destekleyici etkisi bulunmaktadır. Kişinin düzenli olarak çilek tüketmesi ülser gibi mide sorunlarının kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Potasyum bakımından da zengin olan bu meyve böbrek rahatsızlıklarını önleyici etkiye sahiptir.
  • Çileğin çok fazla tüketilmesi bazı alerjik durumların meydana gelmesine sebep olabilir. Bol su ile yıkanarak tüketilmesi önerilmektedir. Çilek tamamen temizlenmeden tüketilir ise böbreklerde taş ve kum birikmesine sebep olabilmektedir.

Diyette Çilek Ne Kadar Yenmeli?

Zayıflama esnasında ara öğünlerde sıkça görülen çilek içerdiği liflerden dolayı mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlamaktadır. Diyet esnasında günlük 3- 4 adet çilek tüketilmesi kişinin kilo verme sürecine yardımcı olacaktır. Çilek antioksidan yapısı sayesinde vücutta sürekli yenileme sağlar. Yağ hücrelerinin parçalanarak vücuttan atılmasını sağlar. Diyet esnasında tatlı ihtiyacının olması kişinin şekerli gıdalara karşı daha hassas olmasına neden olur. Çilek içeriğindeki şeker oranı sayesinde bu isteği de azaltmaktadır. Potasyum içeren meyvelerden biri olduğu için iştahı kesici etkisi kişinin sürekli yemek yeme isteğini engeller. Diyet yaparken çileğin düzenli olarak tüketilmesi zayıflamaya yardımcı olacaktır.

Çilek Nasıl Zayıflatır? Nasıl Kilo Verdirir?

Metabolizmanın hızlanmasını sağlayan hormonlara sahip olduğu için özellikle kilo verirken bir süre sonra duran kilo verme süreci çilek sayesinde sürekli olarak metabolizmanın çalışması sağlanır. Uzmanlar diyet süresinde çileğin düzenli olarak tüketilmesinin kalıcı kilo vermek için etkili bir meyve olduğunu belirtmektedir. Çileğin ayrıca bitki çayı gibi tüketilmesine iştahı kapatıcı etki gösterir. Bir gece öncesinden suya koyulan çileklerin ertesi gün aynı su ile kaynatılarak içilmesi tüm vücudun çalışmasında büyük rol oynamaktadır. Kalıcı kilo vermek için öğünler arasında mutlaka tüketilmesi gerekir.

  • çilek
  • çilek zayıflatırmı
  • diyette çilek
  • çilek nasıl zayıflatır
Yorumlar
Duygu Özal Çilek kilo verdirir mi? Zayıflamak için çilek nasıl yenir? Zayıflama konusunda etkili olduğunu duymuştum. Yaz geliyor çilek mevsimi başlar. Kilo vermek için nasıl yemek gerekiyor? Günde ne kadar tüketilmeli? cevapla
yorum yaz
Saça Kına Yakmanın Faydaları ve Zararları Nelerdir? Tarifi ve Püf Noktaları