Sağlık 12 Ağustos 2021 - 13:27:15

Cilt Bakım Yağları Nelerdir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Cilt Bakım Yağları Nelerdir? Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır?

Cilt bakım yağları cildi olduğundan daha güzel gösteren ve cildin nemlenmesini sağlayan doğal yağ çeşitleridir.

Cilt Bakım Yağları Nelerdir?

Vücudun en önemli bölgesi yüzdür. Yüz dışarıda kalan bir bölge olduğu için nasıl göründüğü insanlar için önem teşkil eder. Her daim açıkta olan bu bölgenin bakım süreci, süreç içerisinde kullanılan cilt bakım yağları ve kullanım şekilleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Düzenli bakım isteyen cilt havanın ısınıp, soğuması ile farklı şekillere girer. Özellikle yaz mevsiminde güneş ışınlarına fazla oranda maruz kalmak lekelenmelere ve cildin kırışmasına yol açar.

Cilt Bakım Yağları Ne İşe Yarar?

Hava koşullarının sert geçmesi cildin bozulmasına neden olur. Böyle bir durum olduğu zaman en mantıklı çözüm cilde uygun olan bir bakımın yapılması ve nemlendirici kremlerin uygulanmasıdır. Cilde uygulanan doğal ya da kimyasal içeriği olan kremlerin tene uygun olmalıdır. Kremlerin kulaktan duyma bilgiler ışığında seçilmemesi, cilde uygun ürünleri seçmek için dermatolog uzmanlarına danışılması gereklidir.

Cilt Bakım Yağları Nasıl Kullanılır?

Vücut için önemli olan cit bakım yağlarının doğru kullanılması halinde sonuçlar başarılı olur. İlk olarak bakımı yapılacak olan cildin yapısı hakkında fikir sahibi olmak ve uygulanan yağın ne işe yaradığını bilmek gerekir. Havanın karlı, rüzgarlı ve soğuk olduğu dönemlerde nemlendirici kullanılmalıdır. Yaz mevsiminde ise yüksek içerikli güneş kremi kullanılarak cilt lekelenmeler karşısında korumaya alınmalıdır. Aktarlarda satılan bitkisel bakım yağlarının içeriklerini okumak ve cilde uygun olup olmadığını analiz etmek gerekir. Kırk altı çeşit bakım yağı üretilir. Var olan yağların şişeleri yani ambalajları koyu renkle korunur. Bitkisel yağların yüzde yüz oranında saf, doğal olduğunu söylemek mümkündür. Bazen cilt üzerine direkt uygulanması önerilmemektedir.

Cilt Bakım Yağlarının Özellikleri Nelerdir?

Cildi kuru olan kişilerin avokado yağı kullanabileceği ifade edilir. Avokado yağının içinde E, A, D ve B vitaminleri vardır. Kuru ciltlerin nemlenmesini sağlar. Nemlendirici görevi olan yağ ise Ayçiçek yağıdır. Bergamot yağı ise yağlı cildi olan kişiler tarafından kullanılabilir. Cildi hassas olan kişilerin yağı kullanmadan önce cilt doktoruna danışması önerilir. Ardıç yağının özelliği sivilceli, akneli, yağlı ciltlere iyi gelmesidir. Buğday yağının içinde E, D, A vitamini bulunur. E vitamini içeriği fazla olan bu yağın özelliği yenilemesi ve cildi beslemesidir. Bütün cilt tiplerini uygun olan gül yağı bakım sonrasında kullanılabilir. Hindistan cevizi yağı, mısır yağı, kayısı yağı birçok cildi kapsamaktadır. Ayrıca Hindistan cevizi yağının özelliği cildi derinlemesine bir biçimde nemlendirmesidir. Yağların kullanımından önce dermatoloji uzmanı ile konuşulması tavsiye edilir. Uzmanlar cilt bakım yağlarının kullanımı hakkında kişiye doğru bilgi verebilmektedir.

  • cilt bakım yağları
  • cilt bakım yağları nelerdir
  • cilt bakım yağlarının özellikleri
  • cilt bakım yağları nasıl kullanılır
Yorumlar
Ebru Koç Cilt bakım yağı karışımı yapmak istiyorum. Bunun için hangi yağları tercih etmem gerekiyor? Cildimin daha pürüzsüz ve bakımlı gözükmesini istiyorum. Bunun için bitkisel yağlardan faydalanmak istiyorum. cevapla
yorum yaz
Isırgan Otu Çayı Nasıl Yapılır? Aç Karnına İçilirmi? Süt Yaparmı? Nasıl Kullanılır?